სტატია ეფუძნება საველე კვლევებსა და ინტერვიუებს IT (ინფორმაციული ტექნოლოგიები) ექსპერტებთან.
განვითარებული ტექნოლოგიების ერაში ვცხოვრობთ და ასეთი სწრაფი განვითარების პირობებში, ონლაინ სამყაროს ცვალებადმა ხასიათმა ჩვენი ცხოვრებაც მკვეთრად შეცვალა. ეჭვგარეშეა, რომ წლების განმავლობაში, ტექნოლოგიების მეშვეობით, არაჩვეულებრივი და საჭირო რესურსები შეიქმნა, რამაც ნებისმიერი ინფორმაცია მარტივად ხელმისაწვდომი გახადა. კომპიუტერულმა პროგრამებმა მსოფლიო მოიცვა და რასაკვირველია, IT სფეროს პროფესიონალებისათვის ეს არაჩვეულებრივია. IT პროფესიონალები მხოლოდ Faceebok-სა და Google-ს არ სჭირდება. თითქმის ყველა სფერო დამოკიდებული ხდება ისეთ ადამიანებზე, რომელთაც კოდების წერა შეუძლიათ. ამ მოსაზრებას სტატისტიკაც ამყარებს; აშშ-ის სტატისტიკის ბიუროს მონაცემებით, პროგრამული უზრუნველყოფის სფეროს კარიერული ზრდა 2014-დან 2024 წლამდე 17%-ს მიაღწევს. ზრდის ეს ტემპი გაცილებით მაღალია სხვა პროფესიებთან შედარებით. იქიდან გამომდინარე, რომ ტექნოლოგიები მომდევნო ათი წლის განმავლობაში კიდევ უფრო დაიხვეწება, ახლა საუკეთესო დროა, დეველოპერი გახდე.
რამდენიმე თვის წინ, ერთ სტატიას გადავაწყდი, სადაც ერევანი ნიუ-იორკთან, სან ფრანცისკოსა და სინგაპურთან ერთად ტექნოლოგიური კარიერის შესაძლებლობების მხრივ საუკეთესო ქალაქების სიაში იყო მოხსენიებული. სტატიაზე დაყრდნობით, „კვლევამ აჩვენა, რომ 2025 წლამდე, მოთხოვნა პროგრამისტებზე სომხეთში გასამმაგდება და 30 000-ს მიაღწევს“. ამ საკითხზე ყურადღებას მსოფლიო ბანკიც ამახვილებს: „სომხეთში IT კომპანიების რაოდენობის ზრდიდან გამომდინარე გაიზრდება მოთხოვნა IT სპეციალისტებზეც“ (IT უნარების შეფასება სომხეთში, მსოფლიო ბანკი 2014 წ.).
არც თუ ისე დიდი ხნის შემდეგ, მე და ჩემი უმცროსი ძმა (ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფინანსური მათემატიკის ფაკულტეტის მეოთხე კურსის სტუდენტი) მის განათლებასა და კარიერული შესაძლებლობებზე ვსაუბრობდით. მას ჩემ ხელთ არსებული ინფორმაცია გავუზიარე და ვუთხარი, რომ ამჟამად, IT სპეციალისტებზე უფრო დიდი მოთხოვნაა, ვიდრე ნებისმიერ სხვა სპეციალობაზე და ეს უკვე 5-7 წელია ასეა. ამიტომ მასაც შევთავაზე, მისი უნარების გამოყენება IT სფეროში ეცადა. ვუთხარი, რომ მარტივად შეეძლო პროგრამული ენების ან თავად ან მოკლე (6-თვიანი) კურსების გავლა. საუბარი აქ შევწყვიტეთ; თუმცა ცოტა ხანში თავადაც დავფიქრდი: რამდენად კარგი რჩევა მივეცი ჩემს ძმას?
სომხეთის ერთ-ერთ კომერციულ ბანკში მუშაობისას (რამდენიმე წლის წინ) ფინანსისტი, სახელად ვაჰაგი გავიცანი, რომელიც მაშინ „უსაფრთხოების ბაზრის ოპერაციების“ დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა. მოგვიანებით გავიგე, რომ ვაჰაგის კარიერული მიზანი IT-ის სპეციალისტობა იყო. „წარმოიდგინე, ფიზიკური ძალის გამოუყენებლად შემიძლია კოდი დავწერო და მეორე წამს, ეკრანზე მორბენალი რამ გამოჩნდეს; რა მაგარია, არა?“ – მითხრა ვაჰაგმა და დაამატა, რომ IT სფერო უსასრულო შემოქმედებითობის სამყაროა. ერთ წლის შემდეგ ვაჰაგი სამსახურიდან წამოვიდა და მისი ოცნების სფეროშ გადაინაცვლა. დღეს ვაჰაგი 30-ს გადაცილებული ახალგაზრდა და უკვე უფროსი IT სპეციალისტიც გახლავთ; მან საწადელს მიაღწია!
სულ რამდენიმე დღის წინ, ვაჰაგს ვესაუბრებოდი და ჩემი ბოლოდროინდელი კითხვები მასაც დავუსვი, „რატომ იცვლის ამდენი ადამიანი პროფესიას და IT სფეროში ინაცვლებს? ეს უბრალოდ წინა სამსახურში წარუმატებლობის გამო ხდება თუ სომხეთში IT სექტორი მართლა ისეთი მიმზიდველი გახდა, რომ ნულიდან დაწყების პრობლემაც აღარავის აწუხებს?“ და კიდევ ერთი არანაკლებ მნიშვნელოვანი კითხვა: „რამდენად ხელმისაწვდომია ეს პროფესია ყველასთვის? ყველას შეუძლია გახდეს IT სპეციალისტი?“
რა გამოწვევები ახლავს თან გადამზადების პროცესს?
25 წლამდე ვაჰაგი, რომელსაც სწავლა ახალი დამთავრებული სულაც არ ჰქონდა, ორი არჩევანის წინაშე იდგა: ან თავად უნდა ესწავლა ან მოკლევადიანი (უმეტესად 6-თვიანი) კურსი გაევლო ერთ-ერთ ისეთ სასწავლო ცენტრში, როგორიცაა ინფორმაციული კომუნიკაციების სომხურ-ინდური სასწავლო ცენტრი (ICT), Microsoft-ის ინოვაციების ცენტრი სომხეთში (MIC), ინოვაციური გადაწყვეტილებებისა და ტექნოლოგიების ცენტრი (ISTC) და ა.შ. ასეთი კურსები დამწყებ მსურველებს პროგრამირების საფუძვლებს ასწავლის. როგორც ვაჰაგმა ამიხსნა, მხოლოდ ამ კურსების გავლა საკმარისი არ არის: „ასეთ კურსებზე ან მხოლოდ საბაზისო და მარტივი მასალა ისწავლება ან მარტივიდან რთულზე გადახტომა ისე უცბად ხდება, რომ პროგრამის მიყოლა ძნელდება“. მაშინაც კი, როდესაც ვინმე ამ კურსებს გადის, ძალიან დიდი დრო სჭირდებათ დამოუკიდებლად მეცადინეობისათვის“. ვაჰაგმა მითხრა, რომ გადაწყვიტა, დამოუკიდებლად ემეცადინა. ათასობით ვიდეოს უყურა, დღე და ღამე სხვადასხვა ლიტერატურას კითხულობდა და ცოდნას ასე იღრმავებდა. ოთხი წლის შემდეგ, ჯერ დამწყების პოზიციაზე დასაქმდა, ახლა კი უფროსი სპეციალისტია. გარდა ამისა, ვაჰაგმა ხაზი გაუსვა, რომ მისი კოლეგების 90%-იც შრომისმოყვარე, თვითნასწავლი პროგრამისტებითაა დაკომპლექტებული.
აქედან გამომდინარე, როგორც ჩანს, ამ პროფესიის შესწავლა სხვა პროფესიის ადამიანებსაც შეუძლიათ. თუმცა წარმატება მათი ძალისხმევის პირდაპირპროპორციულია. „მე მაინც ვფიქრობ, რომ ადამიანები, რომელთაც ფუნდამენტური განათლება კომპიუტერულ მეცნიერებებში ან მსგავს სპეციალობებში აქვთ მიღებული, IT სექტორს უფრო მეტად გააძლიერებენ, ვიდრე ისინი, ვინც მოკლევადიან კურსებს გადიან“, – მითხრა ვაჰაგმა.
როგორც ვაჰაგმა და სხვა IT ექსპერტებმა აღნიშნეს, რამდენიმე ძირითადი მიზეზი არსებობს:
• მაღალი ხელფასები;
• სამართლიანობა IT სექტორში;
• ბაზარზე შეღწევის სიმარტივე;
• IT პროფესია ყველასათვის ხელმისაწვდომია.
| საშუალო ნომინალური ხელფასი ეკონომიკური საქმიანობის მიხედვით, იანვარ-დეკემბერი, 2018 წელი | |||||||||||
იმისათვის, რომ ეს საკითხები განვიხილოთ, თითოეული მათგანის გაანალიზებაა საჭირო. პირველ რიგში, მიუხედავად იმისა, რომ პროგრამული უზრუნველყოფის აუთსორსინგის კუთხით სომხეთი ჯერ კიდევ დაბალხარჯიან ქვეყნად მიიჩნევა, (ინდუსტრიული მდგომარეობის ანგარიში: ინფორმაციული და ტელეკომუნიკაციების სექტორი სომხეთში, საწარმო ინკუბატორი, 2018 წ.), ხელფასები IT სფეროში საკმაოდ მაღალია (დამწყები IT სპეციალისტის ხელფასი 350 აშშ დოლარია, საშუალო დონეზე მომუშავე IT სპეციალისტის – 700 აშშ დოლარი, ხოლო უფროსი სპეციალისტის ხელფასი 1500 აშშ დოლარს აღწევს) სხვა სექტორებთან შედარებით და ზოგჯერ იმაზე ბევრად მიმზიდველიც კი, ვიდრე – ევროპაში. წარმოიდგინე გადამზადებული IT პროფესიონალი, რომელიც ხუთი წლის განმავლობაში საბანკო სექტორში მუშაობდა და ახლა IT სფეროში გადაინაცვლა. თანახმა იქნება ის იმუშაოს დამწყებ პოზიციაზე, სადაც უფრო ნაკლები ხელფასი ექნება, ვიდრე ბანკში მუშაობისას? პასუხი მარტივია: დამწყები IT სპეციალისტი გამოცდილების გარეშე იმდენს მაინც გამოიმუშავებს, რამდენსაც გადამზადებული კადრი ხუთი წელი საბანკო სექტორში მუშაობის შემდეგ. ცხადია, მაღალი ხელფასები ამ სექტორისადმი მაღალი ინტერესის უმთავრესი მიზეზია.
გარდა ამისა, როგორც ექსპერტები ამტკიცებენ, IT სექტორი სამართლიანობით გამოირჩევა. როგორ უნდა გავარჩიოთ ცუდი პროგრამისტი კარგისგან? როგორ შეიძლება შევაფასოთ პროგრამისტის მუშაობის ხარისხი? უმეტესწილად, პროგრამისტის მიერ შესრულებული სამუშაოს ხარისხი მის მიერ დაწერილ კოდზეა დამოკიდებული. აქედან გამომდინარე, არაპროფესიონალ პროგრამისტთა რიცხვი, რომლებიც უფროს სპეციალისტობას აღწევენ, ძალიან მცირეა. შესაბამისად, ყველა ისეთ კარიერულ წინსვლას აღწევს, რასაც იმსახურებს. აქედან გამომდინარე, IT სექტორი მართლაც სამართლიანობით გამოირჩევა და ეს ადამიანებს მეტ მოტივაციას აძლევს, კიდევ უფრო დაიხვეწონ და საკუთარი უნარები უკეთ წარმოაჩინონ.
ბაზარზე შეღწევადობის სიმარტივე: არიან თუ არა განათლებით IT სპეციალისტები და გადამზადებული კადრები ერთსა და იმავე სიტუაციაში?
ვისაც სომხეთის შრომის ბაზართან შეხება ჰქონია, ეცოდინება, როგორია, როდესაც უმაღლესი განათლების მიღების შემდეგ არანაირი გამოცდილება არ გაქვს. დამსაქმებლები, როგორც წესი, კანდიდატებს საკუთარი შესაძლებლობების დასამტკიცებლად, თავდაპირველად აუნაზღაურებელ სამუშაოს სთავაზობენ. შეუძლია თუ არა გადამზადებულ IT სპეციალისტს, რომელიც ალბათ 25-ს გადასცდა, ერთი სამსახურიდან უკვე წამოვიდა და ზოგიერთ შემთხვევაში, ოჯახი ჰყავს სარჩენი, ასეთ პირობებზე დათანხმება? ალბათ, გადამზადებული კადრების შემთხვევაში ეს ძნელი წარმოსადგენია!
ამ მოსაზრების შესამოწმებლად, გადავწყვიტე ისევ IT ექსპერტებისთვის მიმემართა. როგორც ჩანს, გარდა ფორმალურ ბაზარზე დასაქმებისა, დამწყებ IT პროფესიონალებს კიდევ ერთი არჩევანი აქვთ – შრომის არაფორმალური ბაზარი – ე.წ. ფრილანსერობა. როგორც ექსპერტები აღნიშნავენ, მრავალი IT სპეციალისტი (მათი განათლებისა და მონაცემების მიუხედავად) კარიერას მარტივად, ფრილანსერული სამსახურებით იწყებს. ამგვარად, ისინი საჭირო გამოცდილებას იღებენ და შემდგომ უფრო მარტივად შეუძლიათ ფორმალურ შრომის ბაზარზე, სხვადასხვა IT კომპანიებში გადანაცვლება. ექსპერტები ასევე აღნიშნავენ, რომ კარიერისა და განათლების მიუხედავად, ყველას, ვისაც საჭირო ცოდნა და უნარები გააჩნია, შანსი აქვს, დაიწყოს კარიერა IT სექტორში. გარდა ამისა, აუნაზღაურებელი შრომა ამ სექტორში გამონაკლისს წარმოადგენს, ამიტომ ბაზარზე შესვლის მონეტარული დაბრკოლებები საკმაოდ მცირეა.
IT პროფესია ყველასათვის ხელმისაწვდომია
მსოფლიო ბანკის 2014 წლის ანგარიშის მიხედვით, სომხეთში IT უნარების შეფასებამ აჩვენა, რომ ტექნოლოგიური კომპანიების 87% IT კომპანიებზე მოდის, ხოლო დანარჩენი 13% მაღალტექნოლოგიურ კომპანიებს წარმოადგენენ. ამ ორს შორის განსხვავება შემდეგია:
• IT კომპანიები ჩართულნი არიან კომპიუტერული პროგრამებისა და სისტემების შექმნაში, ვებ და მობილურ პროგრამირებაში;
• მაღალტექნოლოგიური კომპანიები იმ პროგრამებისა და ტექნიკის განვითარებით არიან დაკავებულნი, რომლებიც საჭიროა ძრავების, დანადგარებისა და ავტომატიზებული სტრუქტურების შესაქმნელად.
სომხეთში ფუნქციონირებადი კომპანიების უმეტესობა პირველზე, პროგრამებისა და ვებ დეველოპმენტზეა კონცენტრირებული. როგორც ვაჰაგმა და სხვა ექსპერტებმა ამიხსნეს, პროგრამირების ენების უმეტესობა მაღალი დონის ენებს წარმოადგენს და IT სპეციალისტები კომპიუტერულ ტექნიკასთან არ მუშაობენ. პროგრამირების ამ ენების შესწავლის სიმარტივე ადამიანების IT სფეროსადმი ინტერესის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზია.
დაბოლოს, დავუბრუნდეთ ჩემი უმცროსი ძმისთვის (რომელიც მალე სწავლას დაამთავრებს) მიცემული რჩევის გონივრულობის საკითხს. ამ ისტორიის მთავარი გზავნილი იმაში მდგომარეობს, რომ სამუშაო გამოცდილების არმქონე ადამიანისათვის IT სფეროში გადანაცვლება მხოლოდ იმ შემთხვევაში ღირს, თუ ამ პროფესიის შესწავლას საკმარის დროსა და ძალისხმევას დაუთმობს; მხოლოდ ასე მიაღწევს წარმატებას და არ დარჩება დამწყებ პოზიციაზე.

This article is based on field research and interviews with IT experts.
We are living in an era of advanced technology, and with such rapid development, the changing landscape of the online world has dramatically changed our daily lives. There is no doubt that over the years technology has created amazingly useful resources, which has placed all the information we could need at our fingertips. Software is devouring the world, and you can imagine that this is great news for IT professionals. It’s not just Facebook and Google that need IT professionals. Almost every single industry is becoming dependent on those who know how to write code. The data backs this up, according to the U.S. Bureau of Labor Statistics, careers in software development are expected to have grown 17% from 2014 till 2024. They categorize this growth as “much faster” than the average rate among other professions. Because technology is only going to change more and more over the following ten years, there has never been a better time to be a developer.
A few months ago, I came across an article listing Yerevan, together with New York, San Francisco, Singapore, etc., among the best cities for tech career opportunities. Crucially, it identified that “Research shows that by 2025, the need for programmers in Armenia will have tripled to 30.000”. The World Bank also highlights the issue, “Due to the growing number of IT companies in Armenia, demand in IT specialists will continue to increase” (IT Skills assessment in Armenia, World Bank, 2014).
Not long after, my younger brother (a fourth-year student at Yerevan State University, studying Actuarial and Financial Mathematics) and I had a conversation about his future education and career development possibilities. I shared this information, and I told him that IT specialists are now in greater demand than any other specialists, and have been for at least the last 5-7 years. Moreover, many people are retraining as IT specialists. Consequently, I suggested he should also think about applying his skills in the IT industry. He could readily start learning programming languages, either by himself or by taking a short (6 month) programming course. We left the conversation there, though a little while later I started wondering whether I had given him good advice!
While working in an Armenian commercial bank (it was a few years ago), I got to know a young finance fella, Vahag, who at the time was leading the “Operations in Securities Market” department. A little later, I found that Vahag’s career goal was to become an IT specialist. “Imagine, without applying any physical strength, I can write a code, and the next second I can see a running dude on my screen, isn’t it fantastic”, Vahag once told me. He also added that it is a world of endless creativity. A year later, he quit his job and started pursuing his dream career. Today, guess what, Vahag, in his early thirties, is a senior IT specialist, and his desire has been achieved!
A few days ago, chatting with Vahag, I brought up my recent queries, “Why are so many people changing their occupation and switching to IT professions? Are they unsuccessful in their current jobs or has the IT sector become so attractive in Armenia that people do not mind starting from the very bottom?” Also, of equal importance, “Is the profession feasible for anyone? Can just anyone become an IT specialist?”
Are there any challenges in the process of retraining?
Essentially, Vahag, not being a fresh graduate nor in his early twenties, had only two options; either to learn by himself or to take a short (typically 6 months) course offered by various centers (such as the Armenian-Indian Center for Excellence in Information and Communications Technology (ICT), the Microsoft Innovation Center Armenia (MIC), the Innovative Solutions and Technologies Center in Armenia (ISTC), etc.), which deliver training on the fundamentals of programming for beginners. As he pointed out, taking those courses alone is not enough, “Either basic and simple stuff is being taught during those courses or the jump from simple to hard stuff is so sharp that it is difficult to keep up. Even if someone takes such courses, they’re required to spend an enormous amount of time to also learn by themselves.” Vahag emphasized that was what he actually did. He spent a lot of time learning by himself, watching thousands of videos, and reading literature day and night to fill the gaps in his knowledge. Four years later, having started in a junior position, he has now attained a senior level. He, moreover, highlighted that 90% of his colleagues are hardworking, self-taught programmers too.
Therefore, it turns out many people are able to learn the profession. Though, their achievements in the field directly depend on their efforts. “However, I think that people with backgrounds in computer science or related fields will make the IT sector stronger”, Vahag suggested.
As Vahag and other IT experts mentioned, there are several key reasons:
Average monthly nominal wages by type of economic activity, 2018, January – December | |||||||||||
In order to highlight the issues, it is important to discuss each one separately and thoroughly. Firstly, although Armenia is still regarded as a low-cost location for outsourcing software development (State of the Industry Report: Information and Telecommunication Technologies Sector in Armenia, Enterprise Incubator Foundation, 2018), salaries are relatively high (the average salary for a junior IT specialist- $350; a mid-level IT specialist- $700; a senior IT specialist- $1.500) compared to other local sectors, and in some cases are even more attractive than in Europe. Imagine a retrained IT professional, who worked, for instance, in the banking sector for five years, and switched to IT. Would they take a junior position, where they have to take a lower salary than with the bank? The answer is clear, a freshman IT specialist, with no experience, would be earning at least as much as a retained worker, with five years in the banking system. Clearly, high salaries are the chief factor behind incentivized migration into the sector.
Secondly, as the experts stated, fairness prevails in the IT sector. How can one differentiate a bad programmer from a good one? How can one measure the quality of a programmer’s work? In essence, the quality of a programmer is perceptible within the code developed. Thus, cases where poorly qualified programmers achieve, for instance, a senior level, are at a minimum. Subsequently, everyone attains the levels they deserve. The IT sector, therefore, offers a level of fairness, which incentivizes people to grow and further demonstrate their positive qualities.
Easy entry conditions: Are fresh IT graduates and retrained IT specialists in the same shoes?
Many in the Armenian job market will remember how it feels to have recently graduated and to lack any workplace experience. Employers usually require a certain number of unpaid work hours in order to demonstrate employee skills. Could a retrained IT specialist, most probably not in their early twenties, likely having left another job, and in some cases with a family to support, agree to such terms? While a fresh IT graduate may settle on such entry conditions, it is unlikely to be the case for somebody retraining into IT!
With this in mind, I interviewed IT experts to discuss the question, and it turns out that, besides the formal IT sector labor market, freshman IT professionals also have the option of the informal labor market- going freelance. As the experts highlighted, many IT workers (regardless of education background) started their career, with ease, by completing freelance jobs. Doing so, they gained the necessary experience and were able to move into the formal labor market of various operational IT companies. The experts also crucially pointed out that, regardless of career or past education, everyone with the necessary knowledge and skills has the chance to try and start a career in the IT sector. Moreover, any required unpaid hours are an exception in the sector. Therefore, there are no entry or monetary obstacles for individuals switching into the IT sector.
IT profession is feasible to anyone
A 2014 World Bank report, IT Skills assessment in Armenia, shows that, of all technological companies, 87% are IT companies and the remaining 13% are High tech companies. It is thus worth noting the difference between such companies:
• IT companies: engaged in software and systems development, web and mobile programming;
• High technology companies: engaged in the development of software and hardware to design, build, and utilize engines, machines, and automation structures.
Therefore, the majority of companies operating in Armenia are concentrated on software and web development. As Vahag and other experts explained, most programming languages are high-level languages, and IT specialists do not deal with computer hardware. The relative ease of learning those programming languages is undoubtedly one of the key reasons why so many people change their professions to IT.
Finally, returning to whether the advice to my younger brother was appropriate. As he is about to graduate, without work experience, the message of this story is that if you are ready to devote a lot of time and effort into learning a new profession, into IT, only then is it worth a shot. Only then will you have a chance to succeed, otherwise, you will likely remain in a junior role.