საქართველო არის ერთ-ერთი ყველაზე ჩრდილოეთით მდებარე ჩაის მწარმოებელი ქვეყანა მსოფლიოში. შავი ზღვის ტენიანი და სუბტროპიკული კლიმატი ქმნის იდეალურ პირობებს ჩაის წარმოებისთვის დასავლეთ საქართველოს ხუთ რეგიონში: აჭარა, გურია, სამეგრელო, იმერეთი და აფხაზეთი. საქართველოში ჩაის წარმოებისთვის ხელსაყრელი კლიმატური პირობები XIX საუკუნის შუა პერიოდში აღმოაჩინეს და პირველი ჩაის პლანტაციებიც სწორედ ამ დროს გაშენდა.
კომუნისტურ ეპოქაში საქართველო იყო ჩაის მთავარი მწარმოებელი ქვეყანა საბჭოთა კავშირში. ჩაის წარმოების ადგილობრივი მოცულობა საკმარისი იყო საბჭოთა კავშირის ყველა მოქალაქის ჩაიზე მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად. დაკრეფილი ჩაის მოცულობამ 1985 წელს 152,000 ტონა შეადგინა. ამ პერიოდის განმავლობაში დაახლოებით 70 ათასი ჰა ჩაის პლანტაცია არსებობდა. დასავლეთ საქართველოს ბევრ სოფელში მეჩაიეობა ცხოვრების წესად იქცა. წარმოების სხვადასხვა ეტაპზე დაახლოებით 180,000 ადამიანი იყო ჩართული ჩაის ღირებულებათა ჯაჭვში. აღსანიშნავია, რომ 1950-დან 1990 წლამდე ჩაის წარმოების მოცულობა გაიზარდა ხარისხის კომპრომისის ხარჯზე.
საბჭოთა კავშირისგან დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან მალევე, სამოქალაქო ომისა და ბაზრების დაკარგვის პარალელურად, ქართული ჩაის სექტორიც ჩამოიშალა. ჩაის სექტორის ამ რთული მდგომარეობის გამოსწორება მხოლოდ 1990-იანი წლების ბოლოსა და 2000-იანი წლების დასაწყისში დაიწყო, თუმცა მხოლოდ ნაწილობრივ, რადგან დამოუკიდებლობის შემდგომმა მყიფე ეკონომიკურმა და პოლიტიკურმა სტაბილურობამ თავისი კვალი დატოვა სექტორის საერთო პროდუქტიულობაზე. წლიდან წლამდე ჩაის წარმოებამ იკლო, რის შედეგადაც დღეს მხოლოდ 1,800 ტ. ჩაი იწარმოება. შემორჩენილია მხოლოდ 11 ათას ჰექტრამდე ჩაის პლანტაცია, საიდანაც მხოლოდ 1,700 ჰექტარია პროდუქტიული (დანარჩენ პლანტაციებს რეაბილიტაცია სჭირდება). საქართველოს ჩაის სექტორის სახელოვანი წარსული და არსებული პოტენციალი მიანიშნებს იმაზე, რომ ჩაის წარმოებისა და გადამუშავების აღორძინებას შეუძლია მნიშვნელოვანი ეკონომიკური და სოციალური სარგებელი მოუტანოს დასავლეთ საქართველოს სოფლის მოსახლეობას. სექტორს შეუძლია სტაბილური სამუშაო ადგილები და შემოსავლის წყარო მისცეს ოჯახებს, რითიც თავის წვლილს შეიტანს სოფლებში არსებული სიღარიბის შემსუბუქებაში.

Georgia is one of the northernmost tea-producing countries in the world. The humid and subtropical Black Sea climate creates ideal conditions for growing tea in five regions of Western Georgia: Adjara, Guria, Samegrelo, Imereti, and Abkhazia. The favorable climatic conditions for growing tea in the country were first identified in the mid-19th century and the first tea plantations were planted shortly thereafter.
During the communist era, Georgia was the main tea producer in the Soviet Union. The volume of local tea production was sufficient to meet demand from all of the USSR. The tea harvest peaked in 1985 at 152,000 tons. During this period, nearly 70,000 hectares of land were allocated to tea cultivation. In many villages in western Georgia, tea cultivation was a way of life. Nearly 180,000 people were involved in the various production stages of the tea value chain. It should be noted, however, that between 1950 and 1990, the emphasis on meeting production quotas came at the expense of maintaining quality.
Shortly after Georgia’s independence from the Soviet Union, the tea sector collapsed amid civil war and the loss of markets. The tea sector rebounded in the late 1990s and early 2000s, yet only partially so as the fragile economic and political stability of the post-independence period left a mark on the overall productivity of the sector. Year after year, tea production has declined, leaving only 1,800 tons being produced today. Only about 11,000 hectares of tea plantations remain, of which only 1,700 hectares are operational (the rest require rehabilitation). The glorious past and current potential of the Georgian tea sector suggest that reviving tea production and processing could bring significant economic and social benefits to western Georgia’s rural communities. The sector could play a role in alleviating rural poverty by providing families with steady jobs and livelihoods.
However, the current state of affairs in the Georgian tea sector is rather grim. Plantations are overgrown and enterprises engaged in the processing are undercapitalized. Furthermore, given the nature of global competition, it has been challenging for Georgian producers and processors to gain a foothold on international markets. Georgia is currently a net importer of tea, which is surprising considering the sector’s rich history and potential.