რუსული მიგრაციის გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე 2022 წელს
2022 წლის იანვარ-სექტემბერში, რუსეთიდან შემოსვლების მიხედვით, საქართველო მსოფლიოში მე-5 ადგილს იკავებს (პირველ 9 თვეში რუსეთიდან საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიებზე რუსეთის 662 852 მოქალაქე შემოვიდა, რაც რუსეთიდან მთლიანი გასვლების 4%-ს შეადგენს). თუმცა, ამ მონაცემს რუსეთიდან აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში შესვლებსაც დავუმატებთ, საქართველო ავტომატურად გადადის პირველ ადგილზე (5,351,169 გასვლა რუსეთიდან საქართველოსა და მის ტერიტორიებზე, ანუ 2022 წელს მთლიანი რაოდენობის 29%). ეს მაშინ, როდესაც 2019 წელს საქართველოს ტერიტორია რუსეთის მოქალაქეების მხოლოდ 14%-მა აირჩია.
ივლის-სექტემბერში (2022 წლის მე-3 კვარტალში) რუსეთის მოქალაქეების მიერ საზღვრის კვეთის მაჩვენებლით საქართველო მსოფლიოში მე-3 ადგილს იკავებდა. ამ პერიოდს შეიძლება საქართველოში რუსული მიგრაციის „მეორე ტალღა ვუწოდოთ. მაშინ მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 17-26 სექტემბერს ლარსის გამშვები პუნქტით საქართველოში რუსეთის მოქალაქეების შემოსვლის მაჩვენებელი დღეში დაახლოებით 7000 იყო და პიკს 11000-ს მიაღწია. მონაცემებმა აჩვენა, რომ 2022 წლის ივლის-სექტემბერში რუსეთის მოქალაქეების შესვლა საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე 605%-ით გაიზარდა 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.

According to the data, Georgia holds 5th place in the world in terms of entries from Russia in January-September 2022 (with 662,852 exits of Russian citizens from Russia to Georgia-controlled territories recorded in the first 9 months, or 4% of the total recorded exits from Russia). However, when exits from Russia to Abkhazia and South Ossetia are included, Georgia automatically jumps to first place (5,351,169 exits from Russia to Georgia and all its territories, or 29% of the total in 2022). By contrast, in 2019 all Georgian territories were the destination of only 14% of Russian citizens.
Georgia also holds 3rd place in the world in the absolute number of entries by Russian citizens in July-September (3rd quarter of 2022). This period would have caught some of the “second wave” of Russian migration into Georgia. The media reported at the time that between September 17th and September 26th, the rate of entry of Russian citizens to Georgia through Lars checkpoint was about 7,000 per day, and peaked at 11,000. Data shows, that in July-September 2022 the entries of Russian citizens to Georgia-controlled territory increased by 605% compared to the same period in 2021.