რეგულირების ზეგავლენის შეფასება – ILO-ის 156-ე კონვენცია საოჯახო პასუხისმგებლობების შესახებ
პოლიტიკის დოკუმენტი აჯამებს შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) საოჯახო პასუხისმგებლობის მქონე დასაქმებულების შესახებ 156-ე კონვენციის შესაძლო რატიფიცირებაზე რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (RIA) მთავარ მიგნებებს.
კონვენცია საოჯახო პასუხისმგებლობის მქონე დასაქმებულების პასუხისგებლობას ორგვარად განმარტავს: (1) პასუხისმგებლობას ერთი ან მეტი დამოკიდებული ბავშვის მიმართ და (2) პასუხისმგებლობას ოჯახის სხვა უახლოესი წევრების მიმართ. საქართველოს კონვენცია ჯერ არ აქვს რატიფიცირებული, ამიტომ ქვეყნის კანონმდებლობაში არ გვაქვს საოჯახო პასუხისმგებლობის მქონე დასაქმებულის განსაზღვრება. თუმცა არსებული კანონმდებლობა შეზღუდულად, მაგრამ მაინც იცავს როგორც კერძო, ისე საჯარო სექტორში დასაქმებულებს.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის გუნდმა გამოიკვლია ის დაბრკოლებები, რომლებსაც საოჯახო პასუხისმგებლობის მქონე დასაქმებულები აწყდებიან. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ორ მიმართულებაზე, რომელსაც 156-ე კონვენცია უსვამს ხაზს: (1) მოვლის სერვისების ხელმისაწვდომობა; (2) მოუქნელი შრომითი მოწყობის ფორმები.

This policy brief summarizes the main findings of the Regulatory Impact Assessment (RIA) on the possible ratification of the International Labour Organization (ILO) Workers with Family Responsibilities Convention, 1981 (No. 156).
According to the Convention, the definition of ‘worker with family responsibilities’ is twofold, concerning (1) responsibilities towards one or more dependent children and (2) responsibilities towards other members of the immediate family. Georgia has not yet ratified the Convention, and its legislation does not contain yet the definition of worker with family responsibilities. However, the current legislation already allows for a limited level of protection, both for employees of the private and of the public sector.
The ISET Policy Institute team investigated the challenges faced by workers with family responsibilities, with a focus on two main areas highlighted by Convention No. 156: (1) the accessibility and availability of care facilities; and (2) inflexible working arrangements.