ეს პროექტი, რომელიც გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტოსა და მიუნხენისა და ზემო ბავარიის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მხარდაჭერითა და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან მჭიდრო თანამშრომლობით განხორციელდა, მიზნად ისახავს ქართულ პროფესიული განათლების დაწესებულებებში სამეწარმეო განათლების გაძლიერებას. ამ მიზნით, პროექტი განიხილავს მეწარმეობის სწავლების საუკეთესო ევროპულ მაგალითებს და აანალიზებს ქართულ პროფესიული განათლების დაწესებულებებში მეწამეობის განათლების სწავლებასთან დაკავშირებულ მდგომარეობას. ამ ანალიზზე დაყრდნობით, პროექტი პროფესიული განათლების დაწესებულებებს სთავაზობს სამეწარმეო განათლების გაუმჯობესების, ნიჭიერი და დაინტერესებული მომავალი მეწარმეების გამოვლენისა და მათთვის შეძენილი უნარჩვევებისა და ცოდნის გამოცდისთვის საჭირო გარემოს შექმნის გზებს.
დღემდე ბევრი ქართველისთვის პროფესიული განათლება არ არის მიმზიდველი ალტერნატივა. მაგალითად, EUVEGE-ის (2016 წ.) თანახმად, 20-24 წლის იმ ახალგაზრდების წილი, რომლებიც პროფესიული განათლების დაწესებულებებში ჩარიცხული სტუდენტების უმრავლესობას წარმოადგენს, მხოლოდ 1.19%-ია. ქართულ პროფესიული განათლების დაწესებულებებში სამეწარმეო განათლების მხარდაჭერამ შეიძლება გააძლიეროს სტუდენტთა ცნობიერება მეწარმეობის, როგორც შესაძლო კარიერული ალტერნატივის შესახებ და, დიდი ალბათობით, გაზარდოს პროფესიული განათლების დაწესებულებების, როგორც უმაღლესი განათლების ალტერნატივის, მიმზიდველობა ნებისმიერ ასაკობრივ ჯგუფში. მეტიც, სამეწარმეო განათლებისადმი სისტემურმა მიდგომამ შეიძლება გაზარდოს პროფესიული განათლების დაწესებულებების კურსადმთავრებულთა თვითდასაქმების შესაძლებლობები და ხელი შეუწყოს საქართველოში მეწარმეობის კულტურის განვითარებას.

Support of Entrepreneurial Education
Supported by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the Chamber of Commerce and Industry for Munich and Upper Bavaria, and working in partnership with the Georgian Chamber of Commerce and Industry (GCCI), this project aims at strengthening entrepreneurship education in Georgian Vocational Education and Training (VET) institutions. In order to do so, the study considers European best practices in teaching entrepreneurship and analyzes the current situation of entrepreneurship education in Georgian VET colleges and universities. Based on the analysis, the project suggests ways in which Georgian VET institutions can improve entrepreneurship education, identify talented and interested future entrepreneurs, and create an environment where the students will be able to test their skills and knowledge.
Until recently, VET has not been an appealing option for many Georgians. For example, according to EUVEGE (2016), the participation rate of the cohort aged between 20 and 24, which represents the majority of students enrolled in VET institutions, stands at only 1.19%. Supporting entrepreneurship education in Georgian Vocational Education and Training institutions can improve students’ awareness about entrepreneurship as a possible career path and, thus, potentially increase the attractiveness of VET as an alternative to higher education for all age cohorts. Furthermore, a systematic approach to entrepreneurship education can create opportunities for the self-employability of VET graduates and help develop a culture of entrepreneurship in Georgia.