ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა 2023 წლის მეოთხე და 2024 წლის პირველი კვარტლების მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) რეალური ზრდის პროგნოზი განაახლა. ქვემოთ მოცემულია ამ თვის განახლების ძირითადი მიგნებები:
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა (საქსტატი) 2023 წლის სექტემბრის მშპ-ის რეალური ზრდის წინასწარი შეფასება გამოაქვეყნა, რომელიც 5.1%-ს შეადგენს, ხოლო 2023 წლის იანვარ-სექტემბრის მშპ-ის რეალური ზრდის წინასწარი შეფასება – 6.8%-ს.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის შეფასების თანახმად, 2023 წლის მეოთხე კვარტალში მშპ-ის რეალური ზრდის წლიური მაჩვენებელი 6.2% იქნება, 2024 წლის პირველ კვარტალში კი – 2.7%.
სექტემბრის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2023 წელს წლიური ზრდის პროგნოზი 7.1%-ს შეადგენს.
გარდა ამისა, საქართველოს ეროვნული ბანკის 2023 წლის მშპ-ის რეალური ზრდის პროგნოზი 6%-ს შეადგენს. მონეტარული პოლიტიკის ანგარიშის თანახმად, პროგნოზის განმაპირობებელი მიზეზებია უცხოური ფულადი ნაკადის გაზრდილი შემოდინება, რაც ეკონომიკური საქმიანობის საკმაოდ მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს (მაგ. ადგილობრივი ხარჯები და მომსახურების ექსპორტი), აგრეთვე პროდუქტიულობის ფაქტორის და განხორციელებული ინვესტიციების ზრდა.

updated its real GDP growth forecast for the fourth quarter of 2023 and the first quarter of 2024. Here are the highlights of this month’s release:
Geostat has released its rapid estimate of real GDP growth for September 2023. The estimated growth stands at 5.1%, while the average real GDP growth for January-September 2023 reached 6.8%.
ISET-PI predicted 6.2% and 2.7% growth for the fourth quarter of 2023 and the first quarter of 2024, respectively.
Based on September data, the annual growth in 2023 is expected to be 7.1%.
In addition, the National Bank of Georgia expects a 6% real GDP growth in 2023. According to the Monetary Policy Report, among the reasons behind the prediction are large foreign inflows, that continue to make a substantial contribution to economic activity (e.g., domestic spending and service exports), as well as production factors’ rising productivity along with improved investments.