მარტი 2025 | ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის პროგნოზით, 2025 წელს მშპ-ის ზრდა 4.1%-დან 6.8%-მდე იქნება; მზარდი პოლიტიკური დაძაბულობის მიუხედავად, იანვრის ზრდამ 11.1% შეადგინა
20 მარტი 2025
ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა განაახლა რეალური მშპ-ის ზრდის პროგნოზი 2025 წლის პირველი და მეორე კვარტლებისთვის. აქ არის ამ თვის მთავარი მიგნებები:
საქსტატმა გამოაქვეყნა 2025 წლის იანვრის რეალური მშპ-ის ზრდის წინასწარი შეფასება, რომელიც 11.1%-ს შეადგენს.
ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტი პროგნოზირებს, რომ საქართველოს ეკონომიკა 2025 წლის პირველ კვარტალში 8.6%-ით, ხოლო მეორე კვარტალში 7.2%-ით გაიზრდება. თუმცა ეს პროგნოზი შესაძლოა გადაჭარბებულად აფასებდეს ზრდას, რადგან მიმდინარე პოლიტიკური დაძაბულობა ჯერ არ ასახულა მონაცემებში. მოდელი ეყრდნობა მონაცემებს 2025 წლის იანვრამდე, რაც პოლიტიკური კრიზისის მხოლოდ პირველ სამ თვეს მოიცავს.
იანვრის მონაცემებზე დაყრდნობით, მოსალოდნელია, რომ 2025 წლის წლიური ზრდა უარეს შემთხვევაში  4.1% იქნება, ხოლო საუკეთესო შემთხვევაში ან საშუალო გრძელვადიანი ზრდის სცენარის მიხედვით კი 6.8% იყოს.. ჩვენი საშუალო სცენარი (ბოლო ოთხი კვარტლის საშუალო ზრდაზე დაყრდნობით) პროგნოზირებს რეალური მშპ-ის 5.9%-იან ზრდას.