ISET-ის კვლევითმა ინსტიტუტმა 2023 წლის პირველი და მეორე კვარტლების მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) რეალური ზრდის პროგნოზი განაახლა. ქვემოთ მოცემულია ამ თვის განახლების ძირითადი მიგნებები:
2023 წლის იანვარში, მშპ-ის რეალური ზრდის მაჩვენებელმა 8.4% შეადგინა.
მშპ-ის ზრდის პროგნოზის მარტის განახლების მიხედვით, 2023 წლის პირველი კვარტლის ზრდის პროგნოზი 0.1 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 2.6% შეადგინა. ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის მე-2 პროგნოზის თანახმად, 2023 წლის პირველ კვარტალში მშპ-ის ზრდის მაჩვენებელი 1.6%-ია.
იანვრის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2023 წელს, პესიმისტური სცენარის განვითარების შემთხვევაში, მოსალოდნელია წლიური 2%-იანი ზრდა, ხოლო საუკეთესი ან საშუალო, გრძელვადიანი ზრდის სცენარის შემთხვევაში – 3%-იანი ზრდა. ჩვენი შუალედური პროგნოზის თანახმად (უკანასკნელი ოთხი კვარტლის საშუალო ზრდის მაჩვენებელზე დაყრდნობით), რეალური მშპ 2.4%-ით გაიზრდება.
სავარაუდოდ, აღნიშნული საპროგნოზო მაჩვენებლები გადაჭარბებით პესიმისტურად აფასებს რეალობას. აღნიშნული განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ საქართველოს მონაცემებში არ მოიძებნება მიგრანტების მიმდინარე მასშტაბური შემოდინების ანალოგი.
საქართველოს ეროვნული ბანკის ბოლო მონეტარული პოლიტიკის ანგარიშის თანახმად, მოსალოდნელია 2023 წლის რეალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლის 4%-მდე შემცირება. ზრდის მაჩვენებლის ამგვარი შემცირება განპირობებული იყო მომდევნო წელს მიგრანტების ნაკლები შემოდინებით და გლობალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლის მოსალოდნელი შემცირებით.

The real GDP growth rate amounted to 8.4% year-on-year for January 2023.
As a result of the update, the growth forecast for Q1 of 2023 was reduced by 0.1 percentage points to 2.6%. ISET PI’s second forecast for Q2 of 2023 puts GDP growth at a positive 1.6%.
Based on January data, the annual growth in 2023 is expected to be 2% in the worst-case scenario, and 3% in the best-case or average long-term growth scenario. Our middle-of-the-road scenario (based on the average growth in the last four quarters) predicts a 2.4% increase in real GDP.
These numbers are most likely underestimated by the model at the current point in time. This is due to the fact that ongoing large-scale in-migration had not had relevant analogues in the Georgian data in the past.
According to the recent Monetary Policy Report of the National Bank of Georgia (NBG), the real economic growth forecast for 2023 is expected to reduce at 4%. This growth slowdown is driven by the backdrop of reduced migration inflows and the expected slowdown of global economic growth.