„სასტუმრო მეტროპოლი, რომელიც მოსკოვში, წითელი მოედნიდან სულ რამდენიმე ქუჩის მოშორებით დგას, გაზაფხულის ამ მოღუშულ დღეს თითქმის ცარიელია. ეს სულაც არ აწუხებს ჯეფრი საქსს, 38 წლის ბიჭური შესახედაობის პროფესორს ჰარვარდიდან, რომელიც ახლა, ალბათ, მსოფლიოში ყველაზე მნიშვნელოვან ეკონომისტად ითვლება. პროფესორმა საქსმა მისი გუნდის ორ წევრთან, რუსეთში მომუშავე ამერიკელებთან შესახვედრად კომფორტული სავარძელები შეაგროვა სასტუმროში. შეხვედრის განსახილველი თემა რუსეთის სოციალური დაცვის სისტემაა. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, საუბარი შეეხება იმას, თუ რამდენად მოახერხებს უმუშევრად დარჩენილი მოსახლეობა გაჭირვებისგან თავის დაღწევას. რთული სათქმელია, რეფორმების შედეგად მივიღებთ თუ არა თავისუფალ ბაზარს, თუმცა ფაქტია, რომ კომუნიზმი ინგრევა“ – წერდა ნიუ-იორკ თაიმსი 1993 წელს გამოქვეყნებულ სტატიაში „პროფ. ჯეფრი საქსი – შოკური თერაპიის სპეციალისტი“. მერე რა, რომ შოკური თერაპიის ცნება საქსს არ მოსწონდა. მედიამ ეს იარლიყი მაინც მიაკერა მას.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) განმარტებით, შოკური თერაპია ლიბერალიზაციის, ფინანსური სტაბილურობისა და პრივატიზაციის რადიკალური პოლიტიკის ერთდროულად და სწრაფად გატარებას გულისხმობდა. ამის საპირისპიროდ, გრადუალიზმი1 შედარებით ნელ, ეტაპობრივ მიდგომას ანიჭებდა უპირატესობას, განსაკუთრებით პრივატიზაციის შემთხვევაში.
გრადუალისტები შიშობდნენ, რომ მასობრივ პრივატიზაციას არაეფექტური მსხვილი სახელმწიფო საწარმოების ჩამოშლა მოჰყვებოდა შედეგად; უმოქმედო ქარხნებს ნაწილებად დაშლიდნენ და საზღვარგარეთ გაიტანდნენ გასაყიდად; დოვლათის დიდი ნაწილი ყოფილ საბჭოთა კავშირს გარეთ გავიდოდა; რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, ადამიანები უმუშევრად, ლუკმა-პურის გარეშე დარჩებოდნენ. სწორედ ამგვარი შედეგების თავიდან ასაცილებლად, გრადუალისტების აზრით, სახელმწიფო სექტორის პრივატიზაცია ეტაპობრივი უნდა ყოფილიყო.
შოკური თერაპიის მომხრეებათვის კი სოციალურად მტკივნეული რეფორმების ნელა გატარებას პოლიტიკური რისკები ახლდა თან, რადგან ხალხს შეიძლება ისევ კომუნიზმში დაბრუნება მოეთხოვა. სწორედ, ამის თავიდან ასაცილებლად იყო საჭირო სწრაფი და მსხვილმაშტაბიანი პრივატიზაცია, რომელიც არაკონკურენუნტარიან სახელმწიფო სექტორს სრულად, ერთბაშად ჩამოშლიდა (ეს კი მის აღდგენას თითქმის შეუძლებელს გახდიდა), კონკურენტუნარიან სექტორს კი კერძო ინტერესის სფეროში მოაქცევდა.
„აღმოსავლეთ ევროპაში პრივატიზაციის პროცესის დაჩქარება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. თუ უახლოეს მომავალში მსხვილი საწარმოების პრივატიზაციაში გარღვევა არ მოხდა, პოლიტიკურმა და სოციალურმა ფაქტორებმა შესაძლოა პროცესების წლობით შეჩერება განაპირობოს. ეს კი სერიოზულ ზიანს მოუტანს რეგიონის ეკონომიკებს,“ – წერდა ჯეფრი საქსი2.
თუმცა საქსი, ბელარუსის შემთხვევაში, დიდი ალბათობით, შეცდა. პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებს შორის, ბელარუსში საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლა ყველაზე ნელი ტემპით მიმდინარეობდა3 და დღესაც კი მსოფლიო ბანკის გამოთვლებით, სახელმწიფო სექტორის წილი მშპ-ში 47%-ია, ინდუსტრიულ წარმოებაში კი – 75%. თუმცა გრადუალისტურ მიდგომას ერთი შეხედვით ეკონომიკური ზიანი არ მოჰყოლია. პირიქით, ბელარუსმა საბჭოთა კავშირის დანგრევის შემდეგ არამხოლოდ მალე დააღწია თავი მძიმე სოციალურ გაჭირვებას, არამედ 1990 წლიდან დღემდე ქვეყნის ეკონომიკა ორჯერ გაიზარდა. მეტიც, ბელარუსში მოსახლეობის მხოლოდ 0.8% ცხოვრობს სიღარიბეში. ეს მაჩვენებელი, ევროკავშირის ქვეყნებთან შედარებითაც კი, ძალიან დაბალია.
საქართველოში სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მოსახლეობის 42.6%-ია, ეს მაშინ, როდესაც 1999 წელს ორივე ქვეყანა ერთ დონეზე იყო4. სწორედ ამიტომაა, რომ ახალგაზრდა ქართველი მემარცხენეები ასე ხშირად საუბრობენ ბელარუსზე. ისინი ფიქრობენ, რომ სიღარიბის დაბალ დონესა და გრადუალისტურ მიდგომას შორის მიზეზ-შედეგობრივი კავშირია. თუ მათი ვარაუდი სწორია, მაშინ იქნებ სჯობდა, საქართველოც ბელარუსის გზას გაჰყოლოდა?!
ბელარუსის მიღწევები და გრადუალისტური მიდგომა
ბელარუსის მიღწევების მხოლოდ გრადუალისტური მიდგომისათვის მიწერა, ცხადია, არასწორია, რადგან არსებობს სხვა არაერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რის გამოც დღეს ბელარუსელი ხალხი უკეთ ცხოვრობს, ვიდრე ჩვენ, ქართველები.
• ბელარუსს, საქართველოსთან შედარებით, უფრო მომგებიანი გეოგრაფიული მდებარეობა აქვს, როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური თვალსაზრისით, რაც საშუალებას აძლევს მას, საერთაშორისო მოლაპარაკებების დროს თავისი ინტერესები უკეთ დაიცვას5;
• საბჭოთა პერიოდში ბელარუსის წარმოება ბევრად უფრო განვითარებული და ექსპორტზე ორიენტირებული იყო6;
• ბელარუსში ნაციონალისტური განწყობები არც ისე ძლიერია (ამაზე ქვემოთ ვისაუბრებთ);
• „Strongman“ ლუკაშენკოს ფაქტორი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის როგორც საშინაო, ისე საგარეო საქმეებში.
სწორედ ამ ფაქტორების ერთობლიობამ განაპირობა ის, რომ საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, რუსეთიდან წამოსული კაპიტალის ნაკადები ბელარუსისკენ დაიძრა. ასევე, რუსეთთან შედგა შეთანხმება, რომ გაზი და ნავთობი ბელარუსს მსოფლიო საბაზრო ფასებზე ნაკლებ ფასად მიეღო, ნავთობ-პროდუქტები კი საბაზრო ფასად გაეტანა ექსპორტზე. 2001-2010 წლებში გაზითა და ნავთობით ვაჭრობის შედეგად მიღებული სარგებელი წლიურად ბელარუსის მშპ-ის 13.3%-ს შეადგენდა7.
რომ არა ეს შემოსავალი, ბელარუსი ვერ შეძლებდა სახელმწიფო საწარმოების სუბსიდირებას, იმ სახელმწიფო საწარმოების, რომლებიც ამ სუბსიდიების წყალობით მთლიანი შიდა პროდუქტის 75%-ს ქმნიდა8 და ათასობით ადამიანის უმუშევრად დარჩენის პრევენციას ახდენდა. თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ გაზითა და ნავთობით მიღებული შემოსავლების სახელმწიფო საწარმოებისაკენ მიმართვა (და არა ნომენკლატურის მიერ პირდაპირი გზით მითვისება) პოლიტიკური არჩევანი იყო. და ამ პოლიტიკურ არჩევანს თავისი მიზეზები ჰქონდა.
ბელარუსის ერთადერთი კომერციულად მომგებიანი ბუნებრივი წიაღისეული პოტასიუმია, რომლის მარაგიც, ცხადია, ვერ შეედრებოდა რუსეთის ნავთობის, გაზისა და ფერადი ლითონების მარაგებს9. შესაბამისად, რუსეთში პრივატიზაცია მიმზიდველი იყო ნომენკლატურის წარმომადგენლებისათვის: ისინი პრივატიზაციის შემთხვევაში დიდძალ სიმდიდრეს ჩაიგდებდნენ ხელში. ხოლო ბელარუსში, ზარალზე მომუშავე კომპანიებს, თავდაპირველად მაინც, სახელმწიფო დახმარება დასჭირდებოდა.
სწორედ ამიტომ იყო, რომ დამოუკიდებელი ბელარუსის პირველი ლიდერის, სტანისლავ შუშკევიჩის მიმართ პარლამენტი მტრულად განეწყო. შუშკევიჩი პრივატიზაციას უჭერდა მხარს. ის ცდილობდა, ქვეყანა საბჭოთა წარსულისგან გაეთავისუფლებინა და დასავლეთისკენ შემოებრუნებინა10. თუმცა პარლამენტმა მის მიერ ინიცირებული რეფორმები შეაჩერა. მალე, 1994 წელს ბელარუსში საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა და ხელისუფლების სათავეში ხშირად ევროპის უკანასკნელ დიქტატორად წოდებული, ალექსანდრე ლუკაშენკო მოვიდა. გარდიანისთვის მიცემულ ინტერვიუში შუშკევიჩი წერდა, რომ „ლუკაშენკომ პირველი საპრეზიდენტო არჩევნები პატიოსნად მოიგო, პოპულისტი იყო და ამიტომაც გაიმარჯვა“. ხშირად, ბუნდოვანია, რა იგულისხმება პოპულიზმში, ასევე, რა სენტიმენტები დგას მის უკან. ლუკაშენკომ გაიმარჯვა იმიტომ, რომ პოლიტიკური ელიტისა და მოსახლეობის უმრავლესობისთვის სწორედ რომ სტატუს-კვო იყო მისაღები11. ხალხმა ეკონომიკური პრაგმატიზმის სასარგებლოდ გააკეთა არჩევანი.
ლუკაშენკოს პრეზიდენტობის დროს შეჩერდა პრივატიზაციის პროცესი, რომელიც ისედაც ძალიან ნელი ტემპით მიმდინარეობდა; გაგრძელდა ტრანსპორტისა და კომუნალური მომსახურების სუბსიდირება, შენარჩუნდა უფასო ჯანდაცვა და განათლება. ლუკაშენკომ მოახერხა და აღადგინა ინდუსტრიული კავშირები რუსეთთან: 1996 წლისთვის თითქმის ყველა მსხვილი ინდუსტრიული საწარმო სრული დატვირთვით ამუშავდა. ბელარუსში ქარხნები არ გაუძარცვავთ.
ბელარუსელი ხალხის ეკონომიკური პრაგმატიზმი მომდევნო წლებშიც გაგრძელდა. 2003 წელს ჩატარებულ IISEPS ეროვნული კვლევის ფარგლებში მოსახლეობას შემდეგი კითხვა დაუსვეს: „თქვენთვის ეკონომიკური წინსვლა უფრო მნიშვნელოვანია თუ ეროვნული დამოუკიდებლობა?“. გამოკითხულთა 62%-მა არჩევანი ეკონომიკური წინსვლის სასარგებლოდ გააკეთა, 25%-მა კი – ეროვნული დამოუკიდებლობის12. ეკონომიკური პრაგმატიზმი მოკავშირეების არჩევის შემთხვევაშიც გადამწყვეტი აღმოჩნდა: 2010-2013 წწ-ში ბელარუსის სტრატეგიული კვლევების ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შედეგებმა აჩვენა, რომ ეკონომიკური მოტივი როგორც პრო-ევროპელ, ისე პრო-რუს მოქალაქეებს შორის დომინირებს.
გადადებული პრივატიზაცია – გადადებული ვიზიტი სტომატოლოგთან?
რამდენად სწორია, გადადებული პრივატიზაცია სტომატოლოგთან გადადებულ ვიზიტს შევადაროთ? უფრო მტკივნეული იქნება ტრანსფორმაცია ახლა, ვიდრე ეს 30 წლის წინ იქნებოდა? როგორც მსოფლიო ბანკის რეგიონული დირექტორი ბელარუსში, ალექს კრემერი ერთ-ერთ ინტერვიუში აცხადებს, „ბელარუსს დღეს ბევრი უპირატესობა აქვს იმ პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებთან შედარებით, რომლებმაც რეფორმები 1990-იან წლებში გაატარეს. ტრანსფორმაცია ბელარუსისთვის ნაკლებად მტკივნეული იქნება, რადგან მოსახლეობის ნაწილმა უკვე გადაინაცვლა კერძო სექტორში. გარდა ამისა, ბელარუსმა ძლიერი სავაჭრო ურთიერთობები დაამყარა ევროკავშირთან და რუსეთთან, რასაც ნამდვილად ვერ შევადარებთ 1990-იანი წლების მდგომარეობას, როდესაც ქვეყანა სირთულეების პირისპირ სრულიად მარტო დარჩა. დაბოლოს, ბელარუსს უკვე აქვს საკმარისი საბიუჯეტო რესურსი იმისათვის, რომ მოქალაქეების სოციალური დაცვა უზრუნველოს“.
დღეს მსოფლიო ბანკი მიიჩნევს, რომ ბელარუსში მსხვილმასშტაბიანი პრივატიზაციის საჭიროება აღარ დგას. კრემერი ფიქრობს, რომ ნაწილი კომპანიების სახელმწიფო საკუთრებაში დარჩენა გამართლებულია, რადგან ეს კომპანიები იმაზე ნაკლებს ხარჯავენ ბიუჯეტიდან ვიდრე მანამდე ხარჯავდნენ.
ამასობაში, ნელა, მაგრამ მაინც, ქვეყანაში კერძო სექტორიც ვითარდება: თუ 1995 წელს კერძო სექტორში დასაქმების წილი 40% იყო, დღეს ის 56%-ს შეადგენს13. ბელარუსის მთავრობამ კერძო სექტორის დასახმარებლად თავისუფალი ეკონომიკური ზონები შექმნა. პირველი ზონა 1996 წელს შეიქმნა, დღეისთვის კი ამგვარი ზონების რაოდენობა ექვსს ითვლის.
ერთ-ერთი ასეთი ზონა, რომელსაც მთელ მსოფლიოში იცნობენ, ბელარუსის ტექნოლოგიური პარკია (Hi-tech Park), რომელიც 2005 წელს მთავრობის აქტიური ჩართულობით დაარსდა. დღეს პარკი 30,000-ზე მეტ ადამიანს ასაქმებს. სწორედ აქ შეიქმნა აპლიკაციები Viber, MSQRD, MAPS.ME, PandaDoc, Flo, ასევე ვიდეო თამაში ‘World of Tanks’ და კომპანია Epam Systems Inc.. საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროზე ქვეყნის მშპ-ის 5.1% მოდის.
თუმცა სახელმწიფოს დომინანტობას თავისი ნაკლოვანებები აქვს. „თუ იპოვით ინდუსტრიას, სადაც თქვენი და სახელმწიფო საწარმოების ინტერესები არ იკვეთება, მაშინ ბელარუსი ნამდვილად იდეალური ქვეყანაა ინვესტირებისათვის, თავისი მაღალკვალიფიციური მუშახელითა და შესანიშნავი ადგილმდებარეობით,“ – წერს კრემერი.
გადადებული პრივატიზაცია – ხელიდან გაშვებული შესაძლებლობები?
გადადებული პრივატიზაცია შეიძლება აღქმულ იქნას როგორც დღევანდელი კვერცხი, რომლის სანაცვლოდ ბელარუსმა შესაძლოა, ხვალინდელი ქათამი დათმო. რა მოხდებოდა, ბელარუსს თავის დროზე სწრაფი მსხვილმასშტაბიანი პრივატიზაცია რომ აერჩია? თუ უკრაინის გზით წავიდოდა, მაშინ შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ კონკურენციას სახელმწიფოს ნაცვლად ისევ სახელმწიფოსთან შეკრული ბიზნეს-ოლიგარქები შეზღუდავდნენ, უბრალოდ, იმ განსხვავებით, რომ ამ უკანასკნელთა ინტერესი უფრო მეტად ეკონომიკური (მოგებაზე ორიენტირებული) იქნებოდა, ვიდრე პოლიტიკური (დასაქმებაზე ორიენტირებული).
ან იქნებ სულაც ბალტიისპირა ქვეყნების ბედი გაეზიარებინა? ამ ქვეყნებმა ხომ პოსტ-საბჭოთა სივრცეში ცხოვრების ყველაზე მაღალ სტანდარტს მიაღწიეს.
ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად, ალბათ, პარალელურ სამყაროზე წვდომა უნდა მოგვეცეს. მანამდე კი, დანამდვილებით მხოლოდ იმის თქმა შეგვიძლია, რომ სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით, ბელარუსმა პრივატიზაციის გადადებით, მძიმე სოციალური გაჭირვება აიცილა თავიდან.
1 ეკონომისტების ფავორიტ გრადუალისტებს შორის არიან ჯონ მაკმილანი, ბარი ნოტონი, პიტერ მიურელი, აგიონ ფილიპე და ოლივიე ბლანშარი.
2 წყარო: Sachs, J.D., 1991. Accelerating privatization in Eastern Europe: the case of Poland. The World Bank Economic Review, 5(suppl_1), pp.15-30.
3 EBRD-ის თანახმად, საბაზრო ეკონომიკაზე გადასვლის ტემპით ყველაზე ნელი ბელარუსი, თურქმენეთი და უზბეკეთი იყო.
4 მაჩვენებელი ორივე ქვეყანაში 72%-ს შეადგენდა. წყარო: მსოფლიო ბანკის ინდიკატორები.
5 დღეს ბელარუსი ევროკავშირის კარიბჭეა; ხოლო საბჭოთა პერიოდში, მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, ბელარუსის მიმართ მოსკოვის ინტერესი დასავლეთის საზღვარზე ახლადშემოერთებულმა სატელიტმა სახელმწიფოებმა მკვეთრად გაზარდა.
6 1990-იანი წლების დასაწყისში, ბელარუსს მთელ საბჭოთა კავშირში ტექნოლოგიურად ყველაზე განვითარებული ინდუსტრია ჰქონდა.
7 წყარო: მსოფლიო ბანკი, 2012 წ. Belarus Country Economic Memorandum: Economic Transformation for Growth. Washington, DC: World Bank.
8 წყარო: ბელარუსის რესპუბლიკის სტატისტიკის ეროვნული კომიტეტი.
9 წყარო: Ioffe, G., 2004. Understanding Belarus: economy and political landscape. Europe-Asia Studies, 56(1), pp.85-118.
10 Ibid.
11 საბჭოთა კავშირში პირველად და უკანასკნელად ჩატარებული რეფერენდუმის შედეგებით, საბჭოთა კავშირის შენარჩუნებას ბელარუსელთა 83%-მა დაუჭირა მხარი (ამომრჩეველთა აქტივობა 83% იყო).

“The lobby of the Metropole, Moscow's lovingly restored grand hotel a few blocks from Red Square, is almost deserted on this gray spring afternoon. That's just fine with Jeffrey D. Sachs, a boyish-looking 38-year-old Harvard professor who is now probably the most important economist in the world. He has appropriated a cluster of comfortable armchairs for a meeting with two members of his team, Americans who work full time in Russia. The agenda is Russia's safety net or, more precisely, whether unemployed workers will be able to make ends meet. Russia is plunging out of Communism, if not directly into a capitalist free market.” – wrote the New York Times in a 1993 article entitled “Dr. Jeffrey Sachs, Shock Therapist”.
Even though Sachs himself was not a fan of the term shock therapy, the media managed to label him a shock therapist. This approach, according to the IMF, consisted of three radical policies to be carried out quickly: liberalization, financial stabilization, and privatization. In contrast, gradualism1, while arguing for similar reforms, advocated for a less rapid approach, especially when it came to privatization.
Gradualists worried that sudden privatization would result in the collapse of many formerly inefficient large state enterprises. As a result, assets would be stripped and huge wealth would go outside the former Soviet Union. More importantly, unemployment would soar and huge social costs would be imposed on the population. For shock therapists, though they anticipated the same results, social pain was the reason why privatization should have been sudden and large-scale as, due to painful reforms, people might have demanded a return to communism. Rapid large-scale privatization in turn would hinder the reversal of capitalism by demolishing inefficient state-owned enterprises, and at the same time creating a vested interest in capitalism.
“The need to accelerate privatization in Eastern Europe is the paramount economic policy issue facing the region. If there is no breakthrough in privatization in large enterprises in the near future, the entire process could be stalled for political and social reasons for years to come, with dire consequences for the reforming economies of the region”2 – wrote Jeffrey Sachs at the time.
Among post-Soviet countries, Belarus was one of the slowest in transforming its economy.3 According to World Bank estimates, the share of the state in Belarusian GDP is still 47% and 75% in industrial output, though to this point no dire economic consequences have been detected. On the contrary, apart from largely preventing social pain of transition, the Belarusian economy has doubled since 1990. Moreover, Belarus boasts very low poverty rates even when compared to most EU nations. That is why young Georgian leftists often bring up the example of Belarus, hinting it was because of delayed privatization that Belarus could lessen the pain of transition and alleviate poverty, and therefore it might have been better for Georgia to have followed suit. In Georgia, the share of the population living in poverty (defined as $5.50/day or less) is 42.6% while in Belarus it is only 0.8%. In 1999, both countries stood at the same level — 72%.4
COULD GEORGIA HAVE FOLLOWED THE BELARUSIAN PATH?
Attributing achievements of Belarus solely to delayed privatization seems to be misleading, as there are a number of other important factors which should be taken into account:
• Belarus has a very different geographical location than Georgia, giving it a different political as well as economic stance both in the present and during Soviet times;5
• Its production structure during Soviet times was more advanced and export-oriented;6
• Belarus’s national sentiments do not seem to be as strong (see discussion below);
• The factor of a ‘strongman’ Lukashenko seems to be of high importance both in internal and external affairs.
After the Soviet collapse, these factors together have helped Belarus enjoy advantageous external circumstances, such as favorable energy trade policy and capital flows from the Russian Federation. When it comes to energy, Belarus benefited from importing gas and oil at below world market prices, while exporting oil products at world market prices. From 2001-2010, the benefits from these gas and oil trade arrangements averaged 13.3% of Belarus’s GDP annually7, which could be used to subsidize state-owned enterprises (state-owned enterprises created 75% of the total value-added at the time8), which in turn prevented the lay-off of thousands of people working there. However, transferring the benefits of these subsidies to wages and employment was a political choice. And such a political choice had its own reasons.
There was only one commercially rewarding substance — potassium — in Belarus, which did not compare, for example, with Russia’s wealth of oil, gas, and metallic ores.9 Thus, loss-making state-owned enterprises would most likely collapse in Belarus without state subsidies at least in the initial phase, implying that the status-quo was beneficial to the nomenklatura in Belarus. In contrast, in Russia, privatization enabled huge personal fortunes to be created due to the existence of extractive industries as oil, gas, and non-ferrous metals.
That also explains why the pro-transition reforms by the first leader of independent Belarus Stanislav Shushkevich, who directed the country in a way to become free of its Soviet past and try to look towards the West, were stalled due to the opposition of a hostile parliament.10 Soon, in 1994, the first direct presidential elections were held in Belarus and a ‘strongman’, also known as the ‘last dictator of Europe’, Alexander Lukashenko came to power. Shushkevich wrote in an interview with The Guardian that “Lukashenko’s first win was honest, he was a populist and he won properly”. Often, the sentiments behind the term “populism,” and even the term itself, are obscure. The fact is that Lukashenko won because both the so-called elites and the vast majority of the people were in favor of the status quo by then. The results of the first and the last referendum on the Soviet Union showed that 83% of Belarusians (with an 83% voter turnout rate) were in favor of the preservation of the Soviet Union. This means that economic pragmatism was chosen over independence and that approach, right or wrong, at that time seems to have worked for Belarus. At his accession, Lukashenko stopped voucher privatization (which had barely begun) and secured subsidized transport and utilities and free health care and education. He also managed to restore industrial ties with Russia: by 1996 most industrial giants had resumed their full-capacity work schedule. Belarus was not stripped of its assets.
Economic pragmatism has endured in Belarus. The National IISEPS survey in November 2003 asked, “What is more important to you, economic improvement or national independence?” The result was 62% versus 25% in favor of economic improvement.11 Economic pragmatism also turned out to be pivotal when choosing allies: according to the results of the survey administered in 2010-2013 by The Belarusian Institute for Strategic Studies, economic motives dominated among both pro-European citizens and those oriented towards a union with Russia. Over the three years between these surveys, the economic motivation became even stronger, mentioned by 73%, an increase from 55%.
DELAYED PRIVATIZATION – DELAYED VISIT TO THE DENTIST?
Was delaying privatization like delaying a visit to the dentist? i.e. did it get harder the longer Belarus waited? It seems to have been on the contrary. According to an interview with the World Bank Country Manager for Belarus, Alex Kremer, “…today Belarus has advantages over the countries of the former USSR, which undertook reforms in the 1990s. The transformation process will be less painful for Belarus, as half of the workers are already engaged in the private sector of the economy. Thus, public sector reform will have a less serious impact on the overall social situation than it would have been ten years ago. Additionally, Belarus has developed strong trade relations with the European Union in the west and with Russia in the east, which is incomparable with the situation in the 1990s, when the countries were left alone with their difficulties. Finally, Belarus has budgetary resources to build a system of social protection and provide an acceptable standard of living for the most vulnerable segments of the population”.
At this time, the World Bank does not insist on large-scale privatization. Kremer thinks that some firms might remain state-owned, while others might be privatized and the rest shut down. It should also be noted that state-owned enterprises seem to be surviving with less state money: according to the IMF, in 2019 the amount of budget support for state-owned enterprises was only 3.5% of GDP, while in 2015 this figure was about 9.5%.
Meanwhile, the private sector has begun to emerge, albeit slowly: from 40% in 1995, the share of employment in the private sector has increased to 56%.12 In order to support the private sector, one instrument from the government side was creating free economic zones (FEZ). The first FEZ was set up in 1996 and now six zones are strategically located around the country.
One of the most globally well-known, vibrant FEZs in Belarus is Hi-tech Park, which was created in 2005 with the active involvement of the government. Nowadays, the park employs over 30,000 employees and the IT sector’s share of GDP is 5.1%. Applications like Viber, MSQRD, MAPS.ME, PandaDoc, and Flo have been created there. Hi-tech Park is also known for the global hit video game World of Tanks, as well as IT outsourcing company Epam Systems Inc., listed on the New York Stock Exchange with a market cap of more than $12 billion.
However, state dominance does not come without a cost. “If you can find an economic area, where the state encourages rather than hinders private business, and an industry where you will not overlap with the interests of state-owned enterprises, then Belarus is a great country where you can experience all the advantages of having a highly skilled workforce and excellent geographical location,” — writes Kremer.
DELAYED PRIVATIZATION – MISSED OPPORTUNITIES?
One might perceive delayed privatization as a preference for an egg today over a hen tomorrow. An egg is a sure thing, while a hen — the possibility of more in the future. Counterfactual analysis is very hard to do, but it still makes sense to ask the following questions: What would have happened if Belarus had embarked on a rapid large-scale privatization plan back then? Would it have followed the path of, say, Ukraine? In that case, presumably, business oligarchs would be the ones limiting competition, the difference being that their main interest would be economic (profitmaking) rather than political (employment). Alternatively, would it have been feasible to follow the path of, say, the Baltic states which were the fastest in making progress towards a market economy and at the same time attained the highest living standards among FSU countries?
While it is not clear whether large-scale privatization would have led to higher living standards, it is almost certain that Belarus, by delaying privatization, together with all other factors in place, could lessen the social pain of transition.
1 Some of the economists favoring gradualism are John McMillan, Barry Naughton, Peter Murrell, Aghion Philippe, and Olivier Blanchard.
2 Source: Sachs, J.D., 1991. Accelerating privatization in Eastern Europe: the case of Poland. The World Bank Economic Review, 5(suppl_1), pp.15-30.
3 According to EBRD, “laggard countries” in making progress towards a market economy are Belarus, Turkmenistan, and Uzbekistan
4 Source: The World Bank Indicators
5 Nowadays, Belarus is a gateway to the European Union; during Soviet times, after World War II, the newly obtained cordon sanitaire of satellite states along the Western border of the Soviet Union changed Moscow’s perception of Belarus’ location.
6 At the beginning of the 1990s, Belarus’s industry was the most technologically advanced in the Soviet Union.