წინა კვირის სტატიაში ჩვენ ვისაუბრეთ პოლიტიკოსების მიერ მეტისმეტი რეგულირების ტენდენციაზე. როგორც ვთქვით, ეს იმიტომ ხდება, რომ ახალი კანონები, თუნდაც უსარგებლო ან საზიანოც კი, ქმნის შთაბეჭდილებას, თითქოს პოლიტიკოსები საზოგადოების პრობლემებს აგვარებენ. მეტიც, ჩვენ ვახსენეთ თეორია სამხედრო ისტორიკოსისა, რომელიც ამტკიცებდა, რომ სწორედ ზედმეტი რეგულირება იყო მეორე მსოფლიო ომში წითელი არმიის უზარმაზარი დანაკარგის მიზეზი. დღევანდელ სტატიაში ჩვენ ჯერ რეგულაციის უპირატესობებს განვიხილავთ, შემდეგ კი შემოგთავაზებთრეგულირების გავლენის ანალიზის მეთოდთა ერთობლიობას, რომელიც რეგულატორებს სწორი გადაწყვეტილებების მიღებაში ეხმარება.
ყველა რეგულაცია დაფუძნებული უნდა იყოს მინიმუმ ერთზე შემდეგი ორი მოსაზრებიდან: ან ახდენდეს აგენტთა მოქმედებების კოორდინირებას და/ან ეხმარებოდეს მათ ინტერესტთა კონფლიქტისას პრობლემის გადაჭრაში.
მაგალითად, საგზაო მოძრაობის წესები ორივე ფუნქციას ასრულებს. მარჯვენა მოძრაობა წესით რომ არ იყოს განსაზღვრული, ზოგს შეიძლება გზის მარცხენა მხარეს ემოძრავა, ზოგს კი — მარჯვენა მხარეს. ერთმანეთის საპირისპირო მიმართულებით მოძრაობა კი ავარიას გამოიწვევდა. კოორდინირების ამ პრობლემის გადასაჭრელად მთავრობა აწესებს, რომ ან ყველამ უნდა იმოძრაოს მარჯვენა მხარეს ისე, როგორც საქართველოშია ან ყველამ უნდა იაროს მარცხენა მხარეს ისე, როგორც იაპონიასა და ინგლისშია მიღებული.
საგზაო მოძრაობის წესები ასევე აგვარებს ინტერესტთა კონფლიქტის პრობლემას. როცა ორი მძღოლი ერთდროულად სხვადასხვა მხრიდან უახლოვდება გზაჯვარედინს, ორივეს სურს პირველმა გაიაროს. წესების არარსებობის შემთხვევაში დიდია იმის შანსი, რომ ორივემ ერთად გადაწყვიტოს გავლა და ამის გამო ერთმანეთს შეეჯახონ. შუქნიშნის გამოყენების ან ერთისთვის უპირატესობის მინიჭების შედეგად კი პოტენციური კონფლიქტი მარტივად განიმუხტება.
საგზაო მოძრაობის წესები ყველასთვის მისაღებია, რადგან ეს არ წარმოადგენს ნულოვან-ჯამოვან თამაშს. არავის არ უნდა ავარიაში მოხვედრა. ის, რაც კარგია ერთი მძღოლისთვის მაინცდამაინც ცუდს არ ნიშნავს მეორე მძღოლისთვის. მეტიც, ავარიის თავიდან აცილება ყველასთვის სასარგებლოა.
ყველა გონივრული რეგულაცია ზემო ხსენებულ ორ მოსაზრებას ეფუძნება. მაგალითად, განვიხილოთ გარემოს დასაცავად შემოღებული რეგულაციები. აქაც შეიძლება არსებობდეს კოორდინაციის პრობლემა. მაშინ, როცა ყველასათვის უმჯობესია ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება, თითოეული ინდივიდისთვის უფრო ადვილია, თუ, მაგალითად, ნაგავს დაყრის ტყეში. ეს იმიტომ ხდება, რომ ბუნების დაბინძურება მხოლოდ მისთვისაა მომგებიანი, ჯანსაღი ბუნების სარგებელი კი ყველასთვის საერთოა. ბუნებაში ნაგვის დაყრის აკრძალვით, მთავრობა აგვარებს კოორდინაციის ამ პრობლემას.
გარემოს დაცვასთან დაკავშირებით არის ინტერესთა კონფლიქტის პრობლემაც. თუ რომელიმე ქარხანა აბინძურებს მდინარეს, ქარხნის ქვემოთ მცხოვრებ მოსახლეობას მოწამლული წყალი პრობლემებს შეუქმნის. გონივრული რეგულაციებით, მთავრობას შეუძლია მოძებნოს კომპრომისული გამოსავალი, მაგალითად, ქარხნისთვის ფილტრების გამოყენების მოთხოვნით ან დაბინძურების გარკვეულ დონემდე შეზღუდვის გზით.
წარუმატებელი რეგულირების უამრავი მაგალითი არსებობს. მაგალითად, ხშირად აწესებენ მინიმალურ ხელფასს დაბალშემოსავლიანი მოსახლეობის სიტუაციის გასაუმჯობესებლად. თუმცა ბევრ შემთხვევაში ამგვარი რეგულაცია მოსახლეობის ამავე ნაწილში უმუშევრობის ზრდას იწვევს. ანალოგიურად, საქართველოს ახალი შრომის კოდექსის მიზანია მუშახელის მდგომარეობის გაუმჯობესება, მაგრამ რეალურად ამ მცდელობამ შეიძლება სამსახურის პოვნა უფრო გაართულოს. მსგავსად ამისა, მიწის ყიდვაზე მორატორიუმი სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის საკეთილდღეოდ გამოცხადდა, მაგრამ ამის გამო შეიძლება მიწის ზოგიერთი კანონიერი მფლობელი დაიჩაგროს კიდეც საგარეო მოთხოვნის გაქრობით განპირობებული მიწის დაბალიფასების გამო.
ახალი კანონის შემოღებამდე რეგულირების გავლენის ანალიზის (რგა) ჩატარებით ზემოაღნიშნული შეცდომების არიდებაა შესაძლებელი. რგა პირველად გასული საუკუნის 80-იან წლებში აშშ-ში დაინერგა. უკვე 90-იან წლებში კი ახალი რეგულაციებისთვის ის სავალდებულო წინაპირობას წარმოადგენდა ავსტრალიასა და 12 სხვა ქვეყანაში. დღესდღეობით ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (OECD) ქვეყნების უმეტესობა იყენებს რგა-ს. ზოგი მათგანი ითხოვს მის ჩატარებას ნებისმიერი ახალი რეგულაციისთვის, მიუხედავად მისი მასშტაბისა და მნიშვნელობისა, დანარჩენები კი — მხოლოდ მნიშვნელოვანი კანონებისთვის.
რგა იწყება პრობლემის განსაზღვრით, რომელიც შეიძლება დაკავშირებული იყოს კოორდინაციასთან ან კონფლიქტთან. შემდეგ ხდება ანალიზი იმისა, თუ რა მოხდება ახალი რეგულაციის შემოღების შემთხვევაში. ამ ეტაპს მოსდევს ყველა იმ ალტერნატივის განსაზღვრა, რა გზითაც პრობლემის მოგვარება შეიძლება. თითოეული ალტერნატივისთვის კი ტარდება დანახარჯებისა და სარგებლიანობის ანალიზი. ანალიზი შეიძლება იყოს როგორც რაოდენობრივი (ეკონომეტრიკული ან მათემატიკური მოდელირება), ისე ხარისხობრივი. ნათლად უნდა განისაზღვროს განვითარების ყველა შესაძლო სცენართან დაკავშირებული რისკები და ყველა პოტენციური ეკონომიკური ინტერესი. ასევე გასათვალისწინებელია არაპირდაპირი ეფექტები. მაგალითად, განვითარებულ ქვეყნებში უსაფრთხოების ღვედის სავალდებულოობის შემოღებამ, სავარაუდოდ დააყოვნა უსაფრთხოების ბალიშის გამოგონება, რაც შეიძლებოდა განხილულიყო რგა-ს ჩარჩოში, როგორც არაპირდაპირი ეფექტი.
საქართველოში რგა-ს სავალდებულოობის შემოღებამ, შეიძლება შეანელოს რეფორმირების პოლიტიკური პროცესი. სხვა ქვეყნების გამოცდილებით, რგა-ს ჩატარებას საშუალოდ 52-56 კვირა სჭირდება. ამგვარი დაყოვნება კი შეიძლება საკმაოდ ძვირი დაუჯდეს განვითარებად ქვეყანას, რომლისთვისაც სწრაფი პროგრესი ასე მნიშვნელოვანია.
მეორე მხრივ, განვითარებული ქვეყნები არასწორი პოლიტიკის მიმართ უფრო მდგრადები არიან. ძლიერი, დივერსიფიცირებული და კონკურენტუნარიანი ეკონომიკისათვის მცდარ პოლიტიკასთან გამკლავება გაცილებით უფრო მარტივია, ვიდრე საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ეკონომიკისათვის. ასე რომ, ჩვენი ქვეყნისთვის შეცდომის საფასური საკმაოდ მაღალია.
ეს შეიძლება შევადაროთ ადამიანის ჯანმრთელობას. პატარა ბავშვი მძიმედ იტანს გარემოს უარყოფით ზეგავლენას. ბავშვობაში (უფრო მეტად კი ფეხმძიმობისას) გადატანილმა უარყოფითმა მოვლენამ შეიძლება დაღი დაასვას ბავშვის ჯანმრთელობას მთელი სიცოცხლის განმავლობაში. მომწიფებულ ასაკში ადამიანის ჯანმრთელობა ბევრად უფრო ამტანია მსგავსი ზეგავლენების მიმართ.
ამის გამო, მიუხედავად სწრაფი პროგრესის მოუთმენელი სურვილისა, არსებობს სერიოზული მიზეზი, თუ რატომ უნდა დანერგოს რგა საქართველოს მსგავსმა ქვეყანამ.

Last week, we argued that political decision-makers have a tendency to overregulate a society, as new laws, even useless or harmful ones, create the impression that politicians are addressing problems in society. Moreover, we outlined the theory of a military historian who claims that the Red Army was an “overregulated army”, explaining the disproportionate death toll of the Red Army in the Second World War. In today’s article, we will first look at the advantages of regulation, and we will then propose a set of tools called “Regulatory Impact Analysis” that helps to make the right regulatory decisions.
Every regulation should be based on at least one of two considerations: it helps to coordinate the activities of different agents, or it helps to resolve a conflict of interest between different members of the society.
Car traffic rules in fact serve both goals. If there was no law prescribing right-hand driving in the streets, some people might drive on the left side of the roads, others on the right side. Whenever a right-hand driver and a left-hand driver would have encountered while driving in opposite directions, there would be an accident. To solve this coordination problem, the government rules that either everybody must drive on the right side, like in Georgia, or on the left side, as in Japan or England.
Traffic rules also address conflicts. If two drivers approach the same crossroads from different directions, each of them would like to be the first to cross the junction. If there were no regulations, it could easily happen that both cars enter the junction simultaneously and crash. Through traffic lights or by giving one of the crossing roads priority status, this potential conflict is defused.
Traffic rules are widely accepted because car traffic is not a zero-sum game. Nobody wants to be involved in an accident, so the advantage of one driver does not come entirely at the expense of another driver, as everybody gains if an accident is avoided.
All reasonable regulations are justified by the above considerations. How, for example, about laws that were enacted to protect the environment? Also, there may be a coordination problem. Everybody would be better off with healthy nature, yet for every single individual, it is more convenient to, say, throw waste into the forest, because the advantage of a healthy nature is shared with everyone, while the advantage of easy waste disposal can be pocketed privately. By forbidding waste disposal in nature, the government solves this coordination problem.
And there are also conflicting interests in environmental issues. If somebody pollutes a river with a factory, the people living downstream may suffer from poisonous drinking water. Through smart regulation, the government can find a compromise between the opposing interests, for example by requiring that the manufacturer filters the wastewater or that a certain allowance of poisonous substances must not be exceeded.
There are plenty of instances of failed regulations. For example, it frequently happened that minimum wages were imposed in order to improve the situation of those at the lower end of the income scale. Yet often this led to increased unemployment among that very group. Likewise, the new labor code imposed in Georgia, intended to improve the situation of workers, may turn out to make it more difficult for them to find jobs. And while the land moratorium on land purchases by foreigners was intended to improve the situation of Georgia’s rural population, some legitimate Georgian rural landowners may suffer from lower land prices due to a lack of foreign demand.
For avoiding such failures, one can carry out a Regulatory Impact Analysis (RIA) before enacting a new law. RIA was pioneered by the United States in the 1980s, and in the 1990s it was made an obligatory precondition for new regulations by Australia and 12 other countries. Today most OECD countries make use of RIA, some of them as a requirement for each and every regulation, no matter what is its scope, some of them only for important laws.
An RIA starts with a definition of the problem, which may relate to coordination or conflict issues. Then follows a scenario analysis, predicting what would be the future situation without any action. Then it lists possible measures the government could adopt for addressing the problem, and for each alternative, a cost-benefit analysis is conducted. This cost-benefit analysis may draw on quantitative approaches (econometrics and mathematical modeling) and qualitative assessment. Risks associated with each scenario should be clearly pointed out, and it is important that in these analyses all potentially affected justified economic interests are considered. Also, indirect consequences have to be taken into account. For example, when advanced countries made the usage of seat belts in cars obligatory, this arguably delayed the development of airbags, an indirect consequence that could have been considered in an RIA.
Making RIA in Georgia obligatory may slow down policymaking because of the considerable amount of time that is needed for carrying out an RIA. For a developing country, yearning for quick progress may be a high price to pay. In other countries, the average time of an RIA is between 52 and 56 weeks.
On the other hand, developed economies are much more robust when it comes to wrong policy decisions. A strong, diversified and competitive economy can cope with a lot of bad policies without faltering. The Georgian economy, however, is still very vulnerable.
One may compare this to the human life cycle. A young child reacts very sensitively to negative environmental influences. If something goes wrong in childhood (even more so during pregnancy), the child may be affected throughout the whole life. Once a human has become an adult, it can cope with an unfavorable situation more easily.
For that reason, one might want to conduct RIAs particularly in a country like Georgia, despite the impatience to progress quickly.