გაყინულ კონფლიქტებთან გამკლავება: ეკონომიკური თვალსაზრისი
უფრო და უფრო ცხადი ხდება, რომ აღმოსავლეთ დონბასი (დონეცკის და ლუგანსკის ამჟამად კონტროლირებადი ტერიტორია) გაყინული კონფლიქტური ზონა გახდება. ასევე ცხადია, რომ ამ ტერიტორიაზე უკრაინის მთავრობის გავლენა შესუსტდება და პარალელური, არაღიარებული „კვაზი სახელმწიფო“ ჩამოყალიბდება.
სამხედრო ალტერნატივის არარსებობის პირობებში, უკრაინის და მისი დასავლელი მხარდამჭერების ერთ-ერთი არჩევანია „სტრატეგიული მოთმენა“. ლინკოლნ მიშელის და ალექსანდრ ქულის მიერ Foreign Policy-ში გამოქვეყნებული სტატიის მიხედვით, საქართველო და ამერიკა უკანასკნელ პერიოდამდე იყენებდნენ აღნიშნულ მიდგომას აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან ურთიერთობის წარმართვისას. მიშელის და ქულის მიხედვით, „სტრატეგიული მოთმენა“ გულისხმობს:
“ხელი შეუწყოს საქართველოს, როგორც წარმატებული და დემოკრატიული ქვეყნის განვითარებას, რის შემდეგაც აფხაზ მოსახლეობას სურვილი გაუჩნდება თავად შეუერთდეს საქართველოს. პრაქტიკულად, ეს სტრატეგია ნიშნავს  არაფრის კეთებას – არანაირი ურთიერთობის ჩამოყალიბებას აფხაზეთთან.”
„სტრატეგიული მოთმენის“ შეფასება
„სტრატეგიული მოთმენის“ მნიშვნელოვანი დაშვება ისაა, რომ გაყინულ კონფლიქტურ ზონაში მოქმედი კვაზი სახელმწიფოები ვერ იქნებიან პოლიტიკურად და ეკონომიკურად წარმატებულნი,  კორუფციული რეჟიმის და სეპარატისტული ტერიტორიის სტატუს ქვოს გამო, რაც იმედგაცრუებას გამოიწვევს.
ერთი შეხედვით, არსებობს მიზეზები, რომ ისეთი კვაზი სახელმწიფოები, როგორებიცაა ტრანსნისტრია, მთიანი ყარაბაღი, აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი, და პოტენციურად, აღმოსავლეთ დონბასი კოლაფსს განიცდიდა საერთაშორის აღიარების არარსებობის და ეკონომიკური იზოლაციის პირობებში. 2006 წელს გამოქვეყნებულ სტატიაში პალ კოლსტო საუბრობს კვაზი სახელმწიფოების წინაშე არსებული სიძნელეების რამდენიმე აშკარა მიზეზზე.
პირველი: როგორც წესი, კვაზი სახელმწიფოებს ცუდი საწყისი ეტაპი აქვთ – გამოყოფას, ხშირ შემთხვევაში, წინ უძღვის მათ ტერიტორიაზე სამოქალაქო ომები, რაც ანადგურებს ინფრასტუქტურას. მრავალი მაგალითი ადასტურებს, რომ ომი აუცილებლად არ იწვევს ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური განვითარების შეფერხებას, თუმცა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როდესაც ომი ნამდვილად სრულდება და მოსდვს მშვიდი პერიოდი (იხილეთ,მაგალითად, კრისტოფერ ბლატმენის და ედვარდ მიგელის (2010) “სამოქალაქო ომები”).
მეორე: სხვა ახალი სახელმწიფოების მსგავსად, კვაზი სახლემწიფოებს, საწყის ეტაპზე მაინც,  არ აქვთ სახლემწიფოს მართვის გამოცდილება და უუნარონი არიან აკრიფონ გადასახადები, განახორციელონ სახელმწიფოს ძირითადი ფუნქციები, დაიცვან ადამიანთა უსაფრთხოება და საკუთრების უფლებები. ამ თავდაპირვლ სირთულეებს (რაც ხშირად საერთოა მშობელი სახლემწიფოებისათვისაც – უკრაინის, საქართველოს და მოლდოვასთვის) თან ერთვის საერთაშორისო აღიარების არარსებობა. კოლსტოს მიხედვით, კვაზი სახელმწიფოს სტატუსი  „ზღუდავს ნორმალურ ლეგალურ ვაჭრობას დანარჩენ მსოფლიოსთან, და ხელს უწყობს არალეგალურ ბიზნესს“. კვაზი სახელმწიფოების პოლიტიკურ ელიტის გამდიდრების პარალელურად (არაკანონიერი გადასახადებით), კონტრაბანდა და სხვა ტიპის არალეგალური ბიზნესი არ ეხმარება კვაზი სახელმწიფოებს გადალახონ პოსტ სამოქალაქო ომის ინსტიტუციური გარდამავალი პერიოდი და ჩამოაყალიბონ ნორმალური, ბიზნეს მეგობრული ინსტიტუციური პირობები.
მესამე: არაღიარებას თან ახლავს დამატებითი ხარჯები – უცხოელი ინვესტორები თავს იკავებენ ინვესტიციების განხორციელებისგან იმ იურისდიქციაში, სადაც კონტრაქტები არ ექვემდებარება საერთაშორისო სამართალს, საერთაშორისო შეთანხმებები შეზღუდულია და ინვესტიციების უკან დაბრუნება შეიძლება შეუძლებელი გახდეს აგრესიის გამწვავების ფონზე (მაგალითად, როგორიც იყო სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომი).
არახელსაყრელი პირობების მიუხედავად, იზოლაციის და არაღიარების 20 წელიწადზე დიდი პერიოდის განმავლობაში, არც აფხაზეთს და არც ყოფილ საბჭოთა კავშირის ტერიტორიაზე მოქმედ სხვა კვაზი სახელმწიფოს, კრახი არ განუცდია. დაშლის და უკან შემოერთების ნაცვლად, „გაყინული ეკონომიკები“ საკმარისი წარმატებით ამკვიდრებენ თავიანთ ტერიტორიაზე საერთაშორისო კანონებს.
ნაწილობრვ, ეს უკავშირდება მშობელ ქვეყანაში არასასურველ ეკონომიკურ და პოლიტიკურ მდგომარეობას. 1990-იან წლებში საქართველომ და მოლდოვამ მრავალი კრახი განიცადა – კორუფცია, კრიმინალი, ტვინების გადინება; ამ ყველაფერმა ხელი შეუშალა „სტრატეგიული მოთმენის“ პოლიტიკის მუშაობას. მეორე მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რამაც განაპირობა არაღიარებული კვაზი სახელმწიფოების ეკონომიკური და სამხედრო მდგრადობა, არის ძლიერი გარე დამხმარე ძალა. აფხაზეთისთვის, სამხრეთ ოსეთისა და ტრანსნისტრიისთვის ესეთი ძალაა რუსეთი, მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკისთვის კი – სომხეთი. მსგავსი შემთხვევები გვხვდება სხვაგანაც: ევროკავშირი და NATO „მფარველობენ“ და იცავენ კოსოვოს; ამერიკის შეერთებული შტატები იგივეს აკეთებს ტაივანთან, ხოლო თურქეთი ჩრდილოეთ კვიპროსის თურქეთის რესპუბლიკასთან მიმართებაში. აღნიშნული ორი ფაქტორის – თავდაპირველად სუსტი მშობელი სახელმწიფოს და ძლიერი მფარველის – არსებობა არ არის შემთხვევით. ორივე დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ გამოყოფის ფენომენის საწყის მიზეზს უკავშირდება.
მიუხედავად იმისა, რომ არც ერთ პოსტ საბჭოთა კვაზი სახელმწიფოს არ მიუღწევია განვითარების გამორჩეულად მაღალი დონისთვის, ჩვენს ხელთ არსებული რამოდენიმე მაგალითი გვიჩვენებს რომ „სტრატეგიული მოთმენა“ არაა ეფექტური. ძალიან ცუდი საწყისი პირობების,  ინვესტიციებზე მაღალი გადასახადების და საერთაშორისო აღიარებისათვის მოთხოვნილი ინსტიტუციების ხარისხის არ არსებობის მიუხედავად, კვაზი სახელმწიფოებმა მოახერხეს ადგილობრივ მოსახლეობაში, ვინც აირჩიეს (ან არჩეულ იყვნენ) მათ კონტროლ ქვეშ დარჩენილიყვნენ, პატრიოტიზმის ჩამოყალიბება. ტრანსნისტრიის შემთხვევაში მაინც მშობელმა სახელმწიფომ (მოდლოვეთმა) კრახი განიცადა უკეთესი შედეგისმიღწევაში. მიუხედავაად იმისა, რომ საქართველომ 2003 წლის შემდეგ მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა წინ, ამან ვერ შეცვალა აფხაზეთის ან სამხრეთ ოსეთის პოლიტიკური უპირატესობები. უფრო მეტიც, ეკონომიკურად ძლიერი და თანამედროვე საქართველო შეიძლება აღქმული იყოს, როგორც საფრთხე (განსაკუთრებით 2008 წლის მცდელობის შემდეგ, ძალის გამოყენებით შემოეერთებინა სამხრეთ ოსეთი).
2010 წელს ჯონ ო’ლაფლინმა (University of Colorado at Boulder) კოლეგებთან ერთად საინტერესო კვლევა ჩაატარა საზოგადოებრივი აღქმის გამოსაკვლევად. კვლევები ერთდროულად ჩატარდა საქართველოსა და აფხაზეთში, ისევე როგორც ტრანსნისრტრიასა და მოლდოვეთში. კვლევების მიხედვით, კვაზი სახელმწიფოების მოსახლეობა არაა უკმაყოფილო თავიანთი მდგომარეობით. „გაყოფილი ტერიტორიები, გაყოფილი შეხედულებები? მოლდოვეთის რესპუბლიკის და პრიდნესტროვის შედარებაში“ ო’ლაფლინი წერს, რომ ტრანსნისტრიის მოსახლეობა, მიუხედავად იმისა, რომ არ არის უფრო მდიდარი (ერთ მოსახლეზე შემოსავლის ოფიციალური მონაცემების მოხედვით), უფრო მდიდრად გრძნობს თავს. უფრო მეტიც, ტრანსნისტრიაში საზოგადოების უფრო დიდი წილი თვლის, რომ მოლდოველებთან შედარებით უკეთესად ცხოვრობენ, ვიდრე მოლდოვეთში თვლიან, რომ ისინი უკეთესად ცხოვრობენ, ვიდრე ტრანსნისტრიის მოსახლეობა. კვლევის შედეგები მსგავსია აფხაზეთის და საქართველოს შემთხვევაში („აფხაზეთში: შეხედულებების გამოკვლელვა დე ფაქტო სახელმწიფოში“), ეს კი მცირე დასაყრდენს უქმნის „სტრატეგიული მოთმენის“ დოქტრინას.
გაკვეთილები უკრაინიდან
დონბასის აღმოსავლეთ ნაწილი (უკრაინის მთავრობის მიერ არაკონტროლირებადი), 3 მილიონიანი მოსახლეობით, უფრო დიდია ვიდრე ყველა პოსტ-საბჭოთა კვაზი სახელმწიფო ერთად აღებული. იგი ზომით და ეკონომიკური სტუქტურით ყველაზე ახლოსაა ტრანსნისტრიასთან (500,000 მოსახლით). დონბასი და ტრანსნისტრია მშობელ სახელმწიფოებში სამთო მრეწველობის და ინდუსტრიულ ცენტრებს წარმოადგენდნენ და შესბამისად, მსგავსი ადამიანური კაპიტალი და წარმოების ფაქტორები აქვთ. რადგან საბჭოთა მგეგმავების მიერ აღნიშნული ტერიტორიები მრეწველობისთვის იყო განკუთვნილი, ისინი იზიდავდნენ შიდა მიგრანტებს (ძირითადად რუსეთიდან), ძირითადად, ინჟინრებს, ტექნიკოსებს და მაღაროს მუშებს. საბჭოთა მემკვიდრეობამ ისინი უკეთეს პირობებში დატოვა, ვიდრე სამი პატარა ეთნიკური ანკლავი სამხრეთ კავკასიაში, რომლებიც ისტორიულად სპეციალიზებულნი იყვნენ ტუსიზმსა (აფხაზეთი) და სოფლის მეურნეობაში (სამხრეთ ოსეთი და ყარაბაღი).
ტრანსნისტრიის მსგავსად, მოსალოდნელია, რომ აღმოსავლეთ დონბასიც მიიღებს რუსეთიდან სუბსიდიებს, სავაჭრო ხელშეკრულებებს, ინფრასტრუქტურულ ინვესტიციებს და – სამხედრო დახმარებასაც. აღმოსავლეთ დონბასის ზომა და მისი პირდაპირი საზღვარი რუსეთთდან ამცირებს იზოლაციის გარემოებას და ასუსტებს გაერთიანებაში „სტარტეგიული მოთმენის“ ფაქტორს.
რა არჩევანი აქვთ უკრაინას და აღმოსავლეთ დონბასს?
რადგან ორივე მხარისათვის კონფლიქტიდან გამოწვეული ტკივილი ახალია, გაერთიანების ერთადერთი შესაძლო სტრატეგია არის ერთობლივი პოლიტიკური მოქმედება და ეკონომიკური ინტეგრაცია. ეკონომიკური რეინტეგრაციის ლოგიკურობა (ყველა გაყინულ კონფლიქტურ ტერიტორიაზე) მხოლოდ და მხოლოდ გაძლიერდება მომავალში და მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს ხალხის დაახლოებაში, როგორც კი ომი დავიწყებას მიეცემა. კიდევ ერთი ფაქტორი, რაც ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ (და საბოლოოდ პოლიტიკურ) ინტეგრაციას არის ის, რომ დაყოფის მიუხედავად, ხალხი კვლავ იზიარებს საერთო ღირებულებებს. ამას ადასტურებს ო’ლაფლინის მიერ ტრანსნისტრიაში, მოლდოვაში, აფხაზეთსა და საქართველოში ჩატარებული კვლევა.
არაღიარებისა და წლების განმავლობაში დაპირისპირების მიუხედავად, ტრანსნისტრიისა და მოლდოვეთისათვის ეკონომიკური ინტეგრაცია დღის წესრიგში დგება. ტრანსნისტრიიდან ექსპორტის მნიშვნელოვანი წილიევროკავშირში გადის (მოლდოვას გავლით); დისკუსიები მიდინარეობს კომუნიკაციისა და სავაჭრო კავშირების გაუმჯობეების მიზნით, დნესტრზე დამატებითი ხიდების აშენების თაობაზე.
20 წელზე მეტი ხნის შემდეგ, საქართველო თანდათან აცნობიერებს, რომ ნეგატიური რიტორიკა („რუსეთს დამორჩილებულები“ და „ტერორისტები“), სამხედრო და პოლიტიკური კონფრონტაცია არაპროდუქტიულია საზღვრების შენარჩუნებისათვის და ხელს უშლის ორმხრივად სასარგებლო სავაჭრო და ადამიანურ კავშირს. 2012 წელს, ბიძინა ივანიშვილმა ეკონომიკური კავშირები შექმნა (მაგალითად, აფხაზეთის გავლით რუსეთთან რკინიგზის გახსნა, სამხრეთ ოსეთის საზღვართან ცნობილი ერგნეთის ბაზრის აღდგენა), რაც  საარჩევნო კამპანიის ძირითადი ნაწილი იყო. მიუხედავად იმისა, რომ ივანიშვილის პრაგმატული ხევდა იმის შესახებ, რომ საერთო ეკონომიკური ინტერესები  გადალახავენ სისხლისღვრით გამოწვეულ ტრავმას ჯერ არ განხორცილებულა, ეს უნდა გაითვალისწინოს უკრაინამ და გაყინული კონფლიქტების  ყველა სხვა მონაწილემ.

It now seems more and more likely that Eastern Donbas (the area currently controlled by the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics) will become a frozen conflict zone, a territory in which the Ukrainian government will have little power to enforce its laws and where slowly a parallel governance system, an unrecognized ‘quasi-state’, will emerge. In the absence of a viable military alternative, one option likely to be considered by Ukraine and its Western allies is to exercise ‘strategic patience’. As discussed in a Foreign Policy article by Lincoln Mitchell and Alexander Cooley, this approach has been until recently employed by Georgia and the US in their dealings with Abkhazia and South Ossetia. ‘Strategic patience’ consisted, according to Mitchell and Cooley, of:
“helping Georgia develop into a prosperous and democratic country under the assumption that once this happened the people of Abkhazia would naturally want to rejoin Georgia. In practice, therefore, StratPat meant doing nothing – certainly not building relationships with anyone in Abkhazia.”
‘STRATEGIC PATIENCE’ OPTION ASSESSED
An important assumption behind ‘strategic patience’ thinking is that quasi-states (QS) emerging in contested frozen conflict zones will not do well either politically or economically, fueling a sense of frustration with the corrupt regime and the breakaway status quo.
Prima facie, there are good reasons to expect QS, such as Transnistria, Nagorno Karabakh, Abkhazia, South Ossetia, and, potentially, also Eastern Donbas, to implode in the absence of international recognition and economic isolation. In his 2006 article “The Sustainability and Future of Unrecognized Quasi-States”, Pål Kolstø lists some of the obvious reasons for their difficulties.
First, QS are typically off to a bad start, with much of the infrastructure lies in ruins after a ferocious civil war fought (mostly) on their territory prior to secession. While there is considerable empirical evidence suggesting that wars do not necessarily inflict long-term damage to a country’s economic development, a crucial condition is that war really ends and is followed by stable peace (see, for example, “Civil War” by Christopher Blattman and Edward Miguel (2010)).
Second, like any new state, QS at least initially lacks governance machinery and skills and is unable to collect taxes and perform the basic functions of government, ensuring personal security, let alone property rights. These initial difficulties (often shared by the parent states – Ukraine, Georgia, and Moldova) are compounded by the lack of international recognition. As argued by Kolstø, the QS status “puts a damper on normal legal trade with the outside world, and encourages illegal business”. While enriching the political elite of QS (through cuts and kickbacks), smuggling and other types of illegal business do not help QS emerge from the post-civil war institutional limbo and develop a normal, business-friendly institutional framework.
Third, non-recognition carries an additional economic cost as foreign investors will be reluctant to invest in a jurisdiction where legal contracts are not internationally binding, international conventions have limited applicability, and investment may be wiped out through an outburst of hostilities (such as the 2008 war between Russia and Georgia over South Ossetia).
Yet, despite these less than auspicious circumstances, neither Abkhazia nor any other QS on the fringes of the former USSR have succumbed to more than 20 years of isolation and non-recognition. Rather than crumbling and crawling back, these “frozen economies” appear to be doing sufficiently well to establish a reasonable degree of internal legitimacy and sustain themselves over time.
In part, this has to do with the unenviable condition of the parent states’ own economy and politics. Both Georgia and Moldova were failed states for much of the 1990s – corrupt, criminal, plagued by brain drain, and, as a result, not attractive enough for the ‘strategic patience’ policy to work. The other major factor for the economic and military sustainability of unrecognized QS has been the existence of a powerful external patron. What Russia is for Abkhazia, South Ossetia, and Transnistria, Armenia is for the Nagorno Karabakh Republic (NKR). The same pattern is also to be found elsewhere: EU and NATO ‘patronize’ and protect Kosovo; US and Turkey do the same for Taiwan and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), respectively. The presence of these two factors – an (initially) weak parent and a strong patron – is hardly incidental. Both are at the root of the secession phenomenon in the first place.
While none of the post-Soviet QS are star performers, the scanty evidence that is available to us suggests that the policy of ‘strategic patience has not been very effective so far. Despite very bad initial conditions and the high toll on investment and quality of institutions exacted by the lack of international recognition, QS does well enough to generate a sense of loyalty and patriotism among the local population that chose (or ‘was chosen’) to remain under their control. At least in the case of Transnistria, the parent state (Moldova) failed to decisively outperform its former territory. While, arguably, Georgia has accomplished a great leap forward since 2003, this did not translate into a change in perceptions and political preferences on the Abkhazian or South Ossetian side of the divide. Moreover, an economically stronger and modern Georgia may be perceived as more of a threat (particularly, after the 2008 attempt at forceful reunification with South Ossetia).
Public perceptions have been a subject of a very interesting set of parallel surveys conducted in 2010 by John O’Loughlin of the University of Colorado at Boulder, together with several colleagues. Simultaneously held in Georgia and Abkhazia as well as in Moldova and Transnistria, these surveys suggest that people in QS are not necessarily unhappy about their existence. In “Divided Space, Divided Attitudes? Comparing the Republics of Moldova and Pridnestrovie, O’Loughlin et al argue that while being richer (according to ‘official’ per capita income data) people in Transnistria feel richer. Moreover, a higher share of people in Transnistria thinks that their country is better off than Moldova compared to the share of Moldovans thinking that Moldova is better off than Transnistria. The findings of O’Loughlin et al for Abkhazia and Georgia (“Inside Abkhazia: a survey of attitudes in a de facto state) are quite similar, lending little support for the ‘strategic patience’ doctrine.
LESSONS LEARNED FOR UKRAINE
With a population estimate of 3mln, the eastern part of Donbas (not controlled by the Ukrainian government) is much larger than all other post-Soviet QS. In terms of its size and economic structure, it is closest to Transnistria (about 500,000 citizens). Both Donbas and Transnistria have been the mining and industrial centers of their parent states and have rather similar human capital and factor endowments. Designated for manufacturing by the Soviet planner, both have been magnets for internal migration by (mostly Russian) engineers, technicians, miners, and steelworkers. This Soviet legacy puts them at an advantage relative to three tiny ethnic enclaves in the South Caucasus which have been historically specialized in tourism (Abkhazia) and agriculture (South Ossetia and Karabakh).
Like Transnistria, Eastern Donbas is likely to be on the receiving end of Russian subsidies, trade contracts and infrastructure investment, and last but not least, military protection. Eastern Donbas’ size and the fact that it directly borders on Russia further weakens the case for isolation and ‘strategic patience’ as a means of achieving reunification.
What are then the options for Ukraine and Eastern Donbas?
While the pain is all too fresh for both sides in the recent conflict, the only viable strategy for reunification is mutual political engagement and economic integration. The rationale to re-integrate economically (in all frozen conflict areas) will only get stronger over time, and will undoubtedly play a role in bringing divided people together, once the memory of war and human loss recedes into the background. What may support a move towards greater economic (and, eventually, political) integration is the fact that despite years of separate existence, people in divided areas continue to share the same values. Such is another finding from the survey work conducted by O’Loughlin et al in Transnistria and Moldova, Abkhazia, and Georgia.
Despite the lack of recognition and years of hostility, economic integration has eventually made it to the agenda of Transnistria and Moldova. A sizeable share of Transnistria’s exports goes to the EU (through Moldova); discussions are underway concerning the construction of additional bridges over the Dniester to improve communication and trade linkages.
After more than 20 years, Georgia is also gradually coming to realize that negative rhetoric (branding secessionists as “Russian puppets” and “terrorists”) and continued military and political confrontation is counterproductive in the sense of keeping the borders sealed and preventing mutually beneficial trade and human connections. Back in 2012, Bidzina Ivanishvili made economic linkages (e.g. reopening the railway connection to Russia via Abkhazia, and restoring the famous Ergneti market straddling the border with South Ossetia) a key subject of his election campaign. While yet to be realized, Mr. Ivanishvili’s pragmatic vision of using mutual economic interests in order to overcome the trauma of recent bloodshed is worthy serious consideration by Ukraine and all other parties to frozen conflicts in the region.