მერიამ ვებსტერის ლექსიკონის განმატებით, „გეი“ (gay) მხიარულ, სიცოცხლით სავსე და ბედნიერ ადამიანს ნიშნავს. პრაღაში ბოლო სტუმრობისას გამიმართლა და ლგბტ პრაიდ-პარადს შევესწარი, რომელიც სრულად ამართლებდა ლექსიკონში მოყვანილ შედარებას. ეს ზღაპრული სანახაობა იყო: მარტორქები, აურაცხელი ცისარტყელას ფერების დროშა, ბუშტი… ათასობით აღტყინებული ადამიანი ცეკვავდა და მღეროდა ვაცლავის მოედანზე. პარადი ისეთ ენთუზიაზმსა და სიხარულს აღძრავდა, რომ მეც, ჩემდაუნებურად, შევუერთდი მსვლელობას.
პრაღას მხიარულება არასდროს აკლია, მაგრამ პარადი თავისი ექსტრავაგანტულობით სულ სხვა ელფერს სძენდა ქალაქს. ადგილობრივი ბოშებიც შეუერთდნენ მსვლელობას თავიანთი ტრადიციული ფოლკლორული ცეკვა-სიმღერით. მოგვიანებით გავიგე, რომ ადგილობრივი რომაული კათოლიკური ეკლესიის მონაზონი, პრაღის მერი, ცნობილი სახეები და პოლიტიკოსებიც მონაწილეობდნენ პარადში. ყველამ ასე, ფეხაწყობით ჩაიარა ქალაქის ცენტრიდან ძველი ქალაქისა და მდინარე ვლტავას ნაპირებისკენ. პროცესია დაგვირგვინდა პრაღის ცნობილი მეტრონომის, ადამიანის თავისუფლებისა და თავისუფალი არჩევანის უფლების სიმბოლოს წინ, რომელიც ტოტალიტარული ჩაგვრის წინააღმდეგ მებრძოლი ჩეხებისა და სლოვაკების ხსოვნას ეძღვნება.
მსგავს ლგბტ მსვლელობებს უამრავ კულტურულ სარგებელთან ერთად ევროპიდან ათასობით ტურისტის მოზიდვა შეუძლია, რომელიც პრაღაში პარადის სანახავად ან მასში მონაწილეობის მისაღებად ჩამოდის, ამას კი არც თუ ისე მცირე წვლილი შეაქვს ჩეხეთის რესპუბლიკის უკვე ძლიერი ტურიზმის ინდუსტრიაში. ბევრ მათგანს უკვე ჰქონდა ქალაქის ბრწყინვალე არქიტექტურითა თუ ჩეხური საჭმლითა და ლუდით ტკბობის საშუალება, მაგრამ კვლავ დაბრუნდება ამ ქალაქში (და დაინტერესებულ მეგობრებსაც თან ჩამოიყვანს!).
ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულების მოთხოვნათა შესრულების (და ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის შერბილების უზრუნველყოფის) მიზნით ქართველი პოლიტიკოსები გულმოდგინედ ცდილობენ ბიუროკრატიული რეგულაციების გადმოღებას, რომელთა დიდი ნაწილი ლოგიკას მოკლებულია საქართველოს ეკონომიკურ რეალობაში. თუმცა საქართველოს ყველაზე მეტად სწორედ ევროპული ცივილიზაციის ზოგიერთი ფუნდამენტური ნორმის დანერგვა უჭირს, თუნდაც ფორმალურად.
პრაიდ-პარადი ჯერ კიდევ წარმოუდგენელია საქართველოში. 2013 წლის მაისში ლგბტ უფლებადამცველთა მცირე ჯგუფის მიერ მოწყობილი ჰომოფობიის წინააღმდეგ მსვლელობა დაარბია ჯვრებითა და ჯოხებით შეიარაღებულმა „ქრისტიან“ მორწმუნეთა ბრბომ, რომელსაც წინ მართლმადიდებელი მღვდლები მიუძღოდნენ. ბრბოს აშკარად აქეზებდა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, ილია II, რომელიც მოითხოვდა მსვლელობისა და ჰომოსექსუალობის, როგორც „ანომალიისა და ავადმყოფობის“ აკრძალვას. შედეგად, 17 ადამიანი დაშავდა, რომელთაგან 12 საავადმყოფოში გადაიყვანეს. 2015 წელს, XXI საუკუნეში, ქართველი ლგბტ თემის წარმომადგენლები და მათი დამცველი აქტივისტები საკუთარი სიცოცხლისადმი არსებული რისკის გამო, მოერიდნენ საკუთარი შეხედულებების ღიად დაფიქსირებას.
ლგბტ მსვლელობების სრულიად მშვიდობიანი და გასართობი ხასიათის გათვალისწინებით, ერთადერთი რამ მიანტერესებს: რატომ არის ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია (რომელსაც ევალება მშვიდობისა და სიყვარულის ქრისტიანული სწავლების ქადაგება) ასეთი შეუვალი სიძულვილის, პარანოიისა და ჰომოფობიის ასეთი მასშტაბებით გავრცელებაში?
პასუხი შეიძლება ვიპოვოთ ალდოს ჰაქსლის 1932 წელს დაწერილ მოთხრობაში „მამაცი ახალი სამყარო“, რომელშიც გამოყენებულია ივან პავლოვის კლასიკური „განპირობებულობის“ იდეა, რომელზე დაყრდნობითაც არის შექმნილი დაპროგრამებლი და ადვილად მართვადი ზომბებით დასახლებული ბნელი საზოგადოების სურათი. პავლოვის ექსპერიმენტის მსგავსად, ჰაქსლის წარმოსახვით სამყაროში მცხოვრებ ადამიანებსაც ადრეულ ეტაპზე „აპროგრამებენ“ სპეციალურ საშენსა და განპირობებულობის ცენტრში, სადაც მათ ყვავილებისა და წიგნების ჩვენების პარალელურად ელექტროშოკს უკეთებენ.
როგორც ჩანს, ეკლესიის მესვეურებმა ამ იდეის საიდუმლოებანი იქამდე იცოდნენ, ვიდრე თავად ავტორი აღმოაჩენდა მას. ვილიამ სარჯენტი საუბრობს ამაზე თავის 1957 წელს გამოქვეყნებულ წიგნში „ბრძოლა გონებისათვის: მოქცევისა და ტვინის გამორეცხვის ფიზიოლოგია“. ავტორი ამტკიცებს, რომ გავლენიანი რელიგიური ლიდერები წარმატებით იყენებენ პავლოვის მეთოდს რელიგიური თავგამოდებისა და ფანატიზმის გასაღვივებლად. ჯოჯოხეთის ცეცხლში დაწვის შიშსა და სამოთხის სიკეთეების შესახებ ვრცელი ქადაგებებით ეკლესიის მესვეურები ფსიქოლოგიურ ტერორს ეწევიან, რითიც ისინი ხალხს რელიგიური გზავნილებისადმი ადვილად მიმღებებსა და მართვადებს ხდიდნენ. როგორც სარჯენტი ამბობს: „ყველაზე კეთილი, გულუხვი და ჰუმანური ადამიანები, ფაქტობრივად, პროგრამდებიან... რომ ჩაიდინონ საზარელი ქმედებები... ბევრი სხვაგვარად საღად მოაზროვნე ადამიანი უცნაური და სასტიკი შეხედულებების ერთგული რჩება...“
ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია არის ერთადერთი გავლენიანი ინსტიტუტი საქართველოში. ბევრი ადამიანი თვლის მას როგორც მორალურ ავტორიტეტს, რომელსაც შეუძლია საკუთარი შეხედულება გამოთქვას ადამიანის უფლებებზე, ადგილობრივ თვითმმართველობასა თუ საერთაშორისო პოლიტიკაზე. დიდ ძალაუფლებას კი, რომელსაც ფლობს საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, თან ახლავს დიდი პასუხისმგებლობა.
ერთი მხრივ, მღვდლის ან მასწავლების ავტორიტეტი შეიძლება გამოყენებულ იქნას ღირებულებებისა და მოტივაციის დასანერგად. მეორე მხრივ, მას შეუძლია, სრულიად ჩვეულებრივი ადამიანი სადისტად აქციოს, როგორც ეს აჩვენა მილგრამის ექსპერიმენტმა. მილგრამმა 1963 წელს, მას შემდეგ რაც გერმანელი ნაცისტი და ომის კრიმინალი, ადოლფ ეიხმანი ებრაულ მართლმსაჯულებას გადასცეს, ჩაატარა ექსპერიმენტი, რომლითაც აჩვენა, რომ ავტორიტეტის მქონე ადამიანს შეუძლია დაარწმუნოს ექსპერიმენტის მონაწილე (რომელიც თამაშობს „მასწავლებლის“ როლს), საკუთარი ნებით აწამოს საკუთარი „სტუდენტები“ მტკივნეული ელექტროშოკით. ექსპერიმენტი სრულდება მომაკვდინებელი 450 ვოლტიანი მკურნალობით(!).
მსგავსი სიძულვილი და ფობია, რომელსაც ბევრი ქართველი მღვდელი განიცდის ლგბტ თემისადმი, და ძალადობა, რომელსაც ზოგიერთი მათგანი ქადაგებს, არ არის პასუხისმგებლობის გრძნობის, მორალური ავტორიტეტისა და ლიდერობის ნიშანი. მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესიის ზოგიერთ წევრს სჯერა, რომ ადამიანების ამხედრება წარმოსახვითი ლგბტ მტრებისა და მათი მომაკვდინებელი ცოდვების წინააღმდეგ არის ეკლესიის „უცდომელი" ავტორიტეტის განმტკიცების გზა, ეს საზოგადოებას ორ ნაწილად ჰყოფს, რაც არატოლერანტულ გარემოს ქმნის, ხოლო ჩვეულებრივ ლიბერალურად მოაზროვნე ქართველებს აშორებს ეკლესიას.
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის ერთ-ერთი გამოკითხვის თანახმად, ქართველი ხალხის 68% მხარს უჭერს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებას, რომელიც იმდენად დაუყოვნებელ მატერიალურ სარგებელს არ გულისხმობს, რამდენადაც სიმბოლოებსა და ღირებულებებს. ეს არ არის შემთხვევითობა. პროგრესული იდეები არასდროს არ იყო უცხო ქართული ცნობიერებისთვის. შუა საუკუნეებში, როდესაც ევროპაში ინკვიზიციის ცეცხლი გიზგიზებდა, თბილისი ცნობილი იყო ტოლერანტობის ოაზისის სახელით, სადაც სამივე ძირითადი აღმსარებლობის წარმომადგენლები ერთად ლოცულობნენ ქუჩებში. უფრო მეტიც, გენდერულ თანასწორობას, რომელიც სრულიად მიღებულია XXI საუკუნის დასავლეთის დემოკრატიებში, პოემებს ჯერ კიდევ ცნობილი ქართველი პოეტი, რუსთაველი უძღვნიდა.
ამგვარად, საქართველოს თანამედროვე, ცივილიზებულ, ევროპულ სახელმწიფოდ გახდომისთვის არ სჭირდება სხვა ერებისგან ტოლერანტობისა და თანასწორობის იდეების სესხება. მან უნდა გაიხსენოს საკუთარი წარსული და გონივრულად გადაწყვიტოს, როგორ გააგრძელოს წინსვლა. დღეს საქართველოს ისტორიული შანსი აქვს, იკისროს გარდაუვალი და გახდეს სამხრეთ კავკასიის პირველი სახელმწიფო, რომელიც ლგბტ თანასწორობას გამოაცხადებს და ამით კვლავ გახდეს ტოლერანტობის ოაზისი.
როგორც გენიალურმა რეჟისორმა სტივენ სპილბერგმა თქვა: „სიცოცხლე თავისუფალია, ის ახალ სივრცეებს იპყრობს... სიცოცხლე ყოველთვის პოულობს თავის გზას“. ადამიანის უფლებები ყველა ქართველისთვის იპოვის გზას. ეს გარდაუვალია და დიახ, ეკონომიკურადაც ლოგიკურია.
სტატიის შინაარსი არის მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობა და არ წარმოადგენს ISET-ისა და ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის ოფიციალურ პოლიტიკას ან პოზიციას.

According to Merriam-Webster’s dictionary, the word gay refers to a cheerful, lively, and high-spirited person. The LGBT Prague Pride Parade, which I was fortunate to observe on my recent visit to Prague, lived to the very definition of the word. What I saw was fabulous: unicorns and countless rainbow-colored flags, balloons, and thousands of exalted people dancing and singing in the middle of Wenceslas Square. The parade was bristling with so much enthusiasm and happiness that I, quite instinctively, was sucked in and followed the procession.
Prague is a place that is never lacking in joy, but the parade added an extra layer of opulence and extravagance. The local Roma community joined with their traditional folk dance and song. Later it was reported that a Roman Catholic nun, the Mayor of Prague, as well as local celebrities and politicians also took part. And everyone marched in unison all the way from Prague’s center to the Old Town and by the banks of river Vltava. The procession culminated in front of the famous Prague Metronome – a symbol of human freedom and the right to choose one’s own path, commemorating those Czechs and Slovaks who fought against totalitarian oppression.
With all the cultural benefits Prague garnered by organizing the LGBT parade, it was also able to attract thousands of tourists from all over Europe who flocked to Prague to observe and participate – no small contribution to the Czech Republic’s already strong tourism industry. Having experienced the beauty of the city’s magnificent baroque architecture, and the delight of Czech food and beer, many of these are likely to return in years to come (and even bring curious friends!).
LGBT RIGHTS IN GEORGIA. WHAT RIGHTS?
In order to make good on the terms of its Association Agreement with Europe (and secure an easing in EU’s visa restrictions), Georgian policymakers have been hard at work copy-pasting bureaucratic regulations, many of which make little sense in Georgia’s economic realities. Yet, a major gap remains in Georgia’s ability to adapt, even if formally, some of the fundamental norms at the core of European civilization.
A Pride Parade is yet unthinkable in Georgia. The first (and last) attempt by a small group of pro-LGBT activists to organize an anti-homophobia rally in May 2013 was violently broken by a mob of “Christian” believers armed with crosses and sticks, and led by Orthodox priests. The mob was apparently encouraged by Georgian Patriarch Ilia II who insisted that the rally be banned and dubbed homosexuality an “anomaly and disease”. As a result, 17 people were injured; 12 of those were hospitalized. In 2015, well into the 21st century, members of the Georgian LGBT community and pro-LGBT activists fear for their lives and refrain from openly expressing their views.
THE BRAVE OLD WORLD
Given the totally peaceful and joyous nature of LGBT rallies, one cannot but wonder: why is the Georgian Orthodox Church (which is supposed to carry the Christian message of peace and love for all) so adamant about instilling hatred, paranoia, and homophobia on such an epic scale?
A clue may be provided by Aldous Huxley’s 1932 novel Brave New World in which Ivan Pavlov’s ideas of classical “conditioning” are used to create a vision of a dystopian society populated by programmed and easily controlled zombies. Just like in Pavlov’s experiments, people living in Huxley’s imaginary world are “conditioned” at an early age in the special Hatchery and Conditioning Centers where they are given electroshocks while being shown flowers and books.
It seems that church authorities have unearthed the secrets of Pavlovian conditioning long before Pavlov himself made his discoveries. William Sargant makes this point in his 1957 book Battle for the Mind: A Physiology of Conversion and Brainwashing, in which he argues that influential religious leaders have effectively used Pavlovian techniques to spark religious zeal and fanaticism. Psychologically terrorizing their subjects by delivering extensive sermons on the woes of hellfire and then releasing them from stress by offering delights of heaven, church leaders made people receptive to religious messages and easy to control. As Sargant puts it “The most kind, generous and humane people have in fact been conditioned… to commit acts that appear horrifying in retrospect…. Many otherwise sensible people cling to strange and cruel views ….”
THE USE AND ABUSE OF MORAL AUTHORITY
The Georgian Orthodox Church is Georgia’s single most influential institution, seen by many as the ultimate moral authority on matters ranging from human rights to local governance to international politics. And great authority, of the kind enjoyed by the Georgian Patriarch, comes with great responsibility.
On the one hand, a pastor or teacher’s authority could be used to instill values and motivate. Yet, on the other, it also has the potential to turn absolutely normal people into sadists, as was explicitly demonstrated by the Milgram Experiment. Conducting his experiments in 1963, shortly after the German Nazi war criminal Adolf Eichmann was brought to trial in Israel, Milgram showed that a person in a position of authority can persuade experimental subjects (performing the role of ‘teachers’) to willingly torture their ‘students’ by administering a series of painful electric shocks culminating with the deadly 450-volt treatment (!).
The kind of hatred and phobia sown by many Georgian priests towards the LGBT community – and the violence some of them preach – are not signs of responsible moral authority and leadership. While some church members may believe that keeping people focused on imaginary LGBT foes and their deadly sins would be a great way for the church to cement its ‘infallible’ authority, it also has the effect of polarizing the society, creating an atmosphere of intolerance, and pushing moderate and liberal-minded Georgians away from the Church.
GAY-FRIENDLY TBILISI – A REFLECTION ON GEORGIA’S OWN PAST?
According to a recent National Democratic Institute (NDI) poll, 68% of the Georgian people support the country’s association agreement with the EU, which for the majority is not so much about immediate material benefits but symbols and values. This is no coincidence. Progressive ideas have never been alien to the Georgian psyche. Through the middle ages, while fires of inquisition have been raging all over Europe, Tbilisi was known as an oasis of tolerance where representatives of all three major Abrahamic faiths could pray on the same street. Furthermore, gender equality – a notion yet to be fully accepted in many 21st century Western democracies – has been sung in the remote past by the most famous Georgian poet, Rustaveli.
* In a moving and personal talk, activist and researcher Natia Gvianishvili tells her story of coming out, the unexpected reactions, and why community and public attitudes are critical.
Thus, to become a modern, civilized, European state, Georgia does not need to borrow ideas of tolerance and equality from other nations. What Georgia needs is to sincerely reflect on its own past and make an uncontaminated judgment on how to move forward. Georgia nowadays faces a historic opportunity to embrace the inevitable and become the first country in the South Caucasus to declare LGBT equality and once again become an oasis of tolerance.
As a genius filmmaker Steven Spielberg said “Life breaks free, it expands into new territories… life finds a way.” Human rights for all Georgians will find a way. It is inevitable and, yes, it even makes sense economically.
The content of this article is the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the official policy or position of ISET and the ISET Policy Institute.