მოლაპარაკებების დამხმარე სისტემები (negotiation support system – NSS) საშუალებას აძლევს კომპიუტერს, იყოს შუამავალი მრავალგანზომილებიან და უაღრესად რთულ მოლაპარაკებებში. ბოლო 20 წლის განმავლობაში, მთელ მსოფლიოში Smartsettle-ისა და Inspire-ის პლატფორმები გამოიყენება ათასობით მნიშვნელოვანი კონფლიქტის შემთხვევაში, რომელთა უმრავლესობა წარმატებით გადაიჭრა.
რამდენიმე წლის წინ, ამ სტატიის პირველი ავტორი მონაწილეობდა ექსპერიმენტში, NSS-ის დახმარებით მოეგვარებინათ ისრაელის მთავრობასა და პროფკავშირებს შორის არსებული დავა. ისრაელის მთავრობას სურდა ერთ-ერთი დეპარტამენტის დახურვა, პროფკავშირი კი წარმოადგენდა დაზარალებულთა ინტერესებს. მთავარი პარამეტრი ამ დავაში იყო სამსახურიდან გათავისუფლებულთა რაოდენობა და მათთვის მისაცემი კომპენსაცია.
მსგავსი პროცესის დასაწყისში ორივე მხარე საკუთარ პირობებს გადასცემს კომპიუტერულ პროგრამას, რომელსაც ხშირად მართავს ნდობით აღჭურვილი მედიატორი. მაგალითად, პროფკავშირს შეეძლო განეცხადებინა, რომ თანხმობის მიცემის შემთხვევაში, მთავრობას სამსახურიდან გათავისუფლებული პირველი 10 თანამშრომლისთვის სოციალური კომპენსაციის სახით უნდა გადაეხადა 150,000 შეკელი, ხოლო ყოველი შემდეგი გათავისუფლებულისთვის – 300,000 შეკელი. ისრაელის მთავრობასაც შეეძლო რთული პირობის წაყენება (მაგ. მისი გულგრილობა ერთი თანამშრომლის დათხოვნასა და ორი თანამშრომლის სხვა სამუშაოზე გადაყვანას შორის). დასაშვები პარამეტრების სირთულე NSS-ში ვირტუალურად შეუზღუდავია, რადგან ამ პარამეტრებს კომპიუტერს სპეციალური პროგრამის ენით „უხსნიან“.
მოლაპარაკება იწყება კომპიუტერის პირველი შეთავაზებით. თუ მოლაპარაკების მხარეები უარყოფენ ან შეცვლიან თავდაპირველ შეთავაზებას, კომპიუტერი სთავაზობს ახალ ვარიანტს, რასაც მოჰყვება შეთავაზებათა მთელი რიგი, რომელშიც კომპიუტერი ეტაპობრივად აცნობიერებს შესაძლო შედეგების კომპლექტს ისე, რომ, თუ ყველაფერი კარგად წავა, მხარეები შეთანხმებას უახლოვდებიან.
როდესაც ორივე მხარისთვის მისაღები შეთანხმება მიიღწევა, მოლაპარაკება შეიძლება დასრულების ნაცვლად გადავიდეს ახალ, ე. წ. მოგვარების შემდგომ ეტაპზე. აქ კომპიუტერი სთავაზობს შედეგის კიდევ უფრო მეტ ცვლილებას, ე. წ. პარეტო გაუმჯობესებას (მაგ.: უკეთესია ორივე მხარისთვის), თუ ასეთი საერთოდ არსებობს. საინტერესოა, რომ პრაქტიკაში ასეთი მოგვარების შემდგომ ცვლილებებს მხარეები ხშირად უარყოფენ (შდრ. გეტინგერი და სხვები (2010 წ.): „კიდევ ერთხელ შეთანხმდებიან? ფაქტორების ანალიზი, რაც გავლენას ახდენს შეთანხმებაზე მოგვარების შემდგომ ფაზაზე“, Proceedings of GDN, 2010 წ.).
NSS ყველაზე ხშირად გამოიყენება შრომითი ხელშეკრულებებისა და ბიზნეს-მოლაპარაკებებისთვის, მაგრამ ხანდახან მას საერთაშორისო დავების მოგვარების დროსაც იყენებენ, მაგალითად, წყლის განაწილებასთან დაკავშირებით (ტისენი და სხვები (1999 წ.): „კომპიუტერის დახმარებით წყლის რესურსების კონფლიქტის მოლაპარაკებები“, Group Decision and Negotiation 7 და რამდენიმე შემდეგი გამოცემა). ახლახანს NSS-ის ალგორითმი შემუშავდა მეზობელ ქვეყნებს შორის კასპიის ზღვის რესურსების განაწილებისთვის (შდრ. მადანი და სხვები (2014 წ.): „მოლაპარაკებების დამხმარე სისტემა საერთაშორისო ტრანს-სასაზღვრო ბუნებრივი რესურსების კონფლიქტის მოსაგვარებლად“, Environmental Modeling & Software 51). NSS-ის განმასხვავებელი ნიშანი, რაც განსაზღვრავს მის წარმატებას, არის მისი თანდათანობითი მიდგომა: ყველასთვის მისაღები, იდეალური ვარიანტის დაუყოვნებლივ შეთავაზების ნაცვლად, ის ქმნის ცვლილებების ტრაექტორიას, რომელიც ხშირად იწყება სტატუს კვოთი. მხარეებს უწევთ, მხოლოდ დაეთანხმონ, რითიც მცირე ნაბიჯებს დგამენ ერთმანეთის მიმართულებით.
შეიძლება თუ არა, ეს მეთოდი გამოვიყენოთ სამხრეთ კავკასიის ერთ-ერთ ყველაზე მომაკვდინებელ და ცნობილ კონფლიქტში?
მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტი სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის გაჩნდა საბჭოთა კავშირის უკანასკნელ წლებში და მას შემდეგ არის ამ ორი ქვეყნის განვითარებისა და კეთილდღეობის ერთ-ერთი უმთავრესი ხელისშემშლელი დაბრკოლება. ორივე მხარისთვის მიყენებული დიდი მსხვერპლის გარდა, კონფლიქტი სერიოზულ გავლენას ახდენს მთელი რეგიონის ეკონომიკაზე, რადგან მოუგვარებელი კონფლიქტი განუხორციელებელი ვაჭრობისა და ინვესტიციების, ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების არხების არასაკმარისი გამოყენების გამო ქმნის მაღალ ალტერნატიულ ხარჯებს (შდრ. ტერტეროვი და ნიკულესკუ (2012 წ.): „მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის გადაჭრის პრაგმატული მიმოხილვა: შეუძლია თუ არა ეკონომიკურ სტიმულს არსებული ჩიხის გარღვევა?“ ევროპული გეოპოლიტიკური ფორუმი). ყველამ იცის, სასტიკი, რისკიანი კაპიტალისტებისგან განსხვავებით, ინვესტორები ერიდებიან არეულობას. სამეზობლოში არსებული ფარული კონფლიქტი მთელი რეგიონის პასუხისმგებლობაა.
უფრო მეტიც, ჭარბი თავდაცვის ხარჯები ტვირთად აწევს ორივე ქვეყანას. ბონის დიალოგის საერთაშორისო ცენტრის 2014 წლის მსოფლიო მილიტარიზაციის ინდექსში, რომელიც ზომავს სამხედრო სექტორის მოცულობას მთელ ეკონომიკასთან შედარებით, სომხეთს მესამე ადგილი უკავია, აზერბაიჯანს – მეათე.
ვინაიდან სტატუს კვო ფრიად უსიამოვნოა ორივე მხარისათვის, NSS-ის მიდგომის თანახმად, კიდევ უფრო შესაძლებელი ხდება ისეთი განსხვავებული მდგომარეობის პოვნა, რომელიც უკეთესია ორივე მხარისთვის.
ერთ-ერთი შესაძლო საწყისი წერტილი არის სამხედრო ხარჯები. თუ ორივე მხარე ერთდროულად შეამცირებს საკუთარი სამხედრო შენაერთების რაოდენობას (მაგ. 2000 შენაერთით), სამხედრო ძალების შეფარდება უცვლელი დარჩება და არც შესაძლო ომის მოგების ალბათობა არ შეიცვლება არც ერთი მხარის სასარგებლოდ. ეს შეიძლება ჩაითვალოს პარეტო გაუმჯობესებად. თუმცა, როგორც ყოველთვის, „ეშმაკი სწორედ დეტალებშია“. თუ ერთი ქვეყანა არ შეამცირებს სამხედრო ხარჯებს იმავე პროპორციით, როგორც მეორე ქვეყანა, ძალაუფლების ბალანსი ქვეყნებს შორის დაირღვევა. შედეგად, მნიშნველოვანია, რომ ცვლილებები რეალურად თანადროული და გამჭვირვალე იყოს.
მართალია, ეს რთულია, მაგრამ თანადროული მიდგომა ბევრად უფრო ადვილია, ვიდრე სრულყოფილი გადაჭრის პოვნა. მაგალითად, ორივე მხარეს შეუძლია დაიწყოს საჯარო შენაერთების შემცირებით. ამ შემთხვევაში მესამე მხარეს, რომელსაც ორივე ქვეყანა ენდობა, შეუძლია მნიშვნელოვანი როლი შეასრულოს. ასეთი ქვეყანა შეიძლება იყოს ისრაელი, რომელთანაც სომხეთსაც და აზერბაიჯანსაც შესანიშნავი დიპლომატიური ურთიერთობა აქვს. ნდობით აღჭურვილმა მხარემ უნდა უზრუნველყოს, რომ მიღწეული შეთანხმება შესრულდეს და ორივე მხარემ მართლაც შეამციროს სამხედრო შენაერთები. მართალია, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შეიძლება არ უნდოდეთ ერთმანეთისთვის საკუთარი სამხედრო ძალების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, მაგრამ არც ერთ მათგანს არ ექნება ნდობით აღჭურვილი მესამე მხარისთვის ინფორმაციის მიწოდების პრობლემა. ასეთია NSS-ის მიდგომაც, სადაც მოლაპარაკების მხარეები მედიატორს აცნობენ საკუთარ პრეფერენსებს. მესამე მხარესაც შეუძლია გამოიყენოს საკუთარი სამხედრო ცოდნა, რათა დარწმუნდეს, რომ მიღებული ზომები არ არღვევს ძალთა ბალანსს.
მომდევნო ნაბიჯები შეიძლება გასცდეს სამხედრო ხარჯებს. არსებობს უამრავი ეკონომიკური, პოლიტიკური თუ დიპლომატიური პარამეტრი, რომელიც ნელა, მაგრამ სტაბილურად შეიძლება გამოყენებულ იქნას ორივე მხარისათვის დადებითი მიმართულებით. ხანგრძლივი მოგზაურობის ბოლოს, მას შემდეგ, რაც ნდობა დაისადგურებს და ეკონომიკური კავშირები აღსდგება, შეიძლება ვისაუბროთ ტერიტორიაზეც. ისევ თანდათანობითი მეთოდის გამოყენებით, შესაძლოა მიწის თანდათანობითი გაცვლებით, სოფელ-სოფელ, კვადრატული კილომეტრობით. კონფლიქტის სრულყოფილი გადაჭრა მოითხოვს, რომ ორივე მხარეს უნდოდეს კონფლიქტის დასრულება. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ამ ეტაპზე შეუძლებელი ჩანს, მცირე ცვლილებების ხანგრძლივი პროცესის განმავლობაში მოლაპარაკების მხარეთა დამოკიდებულება ერთმანეთის მიმართა შეიძლება შეიცვალოს.
NSS-ის მიდგომის უპირატესობა ისაა, რომ მცირე ნაბიჯები შეიძლება გადაიდგას ზოგადი რიტორიკისა და ოფიციალური პოზიციის დაუყოვნებელი შეცვლის გარეშე. ჭკვიანი მმართველები თავიდან აიცილებენ დიდ ცვლილებებს, რაც შეიძლება პატივისცემის დაკარგვას ნიშნავდეს.
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შეუძლიათ, მოიპოვონ საერთაშორისო გავლენა და სახელი, თუ მოახერხებენ საკუთარი უთანხმოების თანდათანობით, ცივილიზებული გზით მოგვარებას. მსოფლიოსთვის ეს ბევრად უფრო შთამბეჭდავი იქნება, ვიდრე ის ფუჭი იარაღის ჟღარუნი, რომლითაც ამჟამად ორივე ქვეყნის მთავრობა არის დაკავებული. სომხეთი ამით შეამცირებდა თავის არაჯანსაღ დამოკიდებულებას რუსეთზე. აზერბაიჯანი კი შეძლებდა მისი საკმაოდ შემცირებული (ან კლებადი) ნავთობისა და გაზის შემოსავლის უფრო დიდი წილის მიმართვას ეკონომიკის განვითარებასა და პერიფერიებში სამუშაო ადგილების შექმნაზე.
მოკლევადიან პერიოდში ორივე ქვეყანა უფრო ნაკლებ რესურსს დახარჯავდა სამხედრო სექტორზე და მეტს სკოლებზე, უნივერსიტეტებზე, პენსიებზე, სამოქალაქო ინფრასტრუქტურასა და ბევრ სხვა ფაქტორზე, რაც ქვეყანას მიმზიდველს ხდის. ხანდახან კონფლიქტი სასარგებლოა ორივე ქვეყნის მთავრობებისთვის, რომ ყურადღება შიდა პრობლემებიდან სხვა რამეზე გადაიტანონ, მაგრამ ცხოვრების დონის გაუმჯობესება დააკომპენსირებდა ამ მუდმივი მტრობის შედეგებს. შედეგად, მშვიდობა სულაც არ ნიშნავს რომელიმე მთავრობის დესტაბილიზაციას.
მიუხედავად იმისა, რომ სრულყოფილი შეთანხმების მიღწევა უახლოეს მომავალში შეუძლებელი ჩანს, NSS-ის თანდათანობით მიდგომას სწრაფად მოაქვს მცირე გაუმჯობესები, თუნდაც მხარეები არ ენდობოდნენ ერთმანეთს და სულაც არ უნდოდეთ კონფლიქტის მოგვარება. ამიტომ დროა, დავიწყოთ!

Some years ago, the first author of this article was involved in an attempt to use NSS for settling a dispute between the Israeli government, which wanted to shut down one of its departments, and a labor union, which represented the employees who were affected. The main parameters were the number of workers that were to be dismissed and the compensation packages they would receive.
At the beginning of such a process, both parties must convey their preferences to the computer program, which is often operated by a trusted mediator. For instance, the labor union could have stated that in order to give approval, for the first 10 employees that were dismissed it would be necessary to pay 150,000 shekels per head into some social-compensation plan, while for every additional dismissal a payment of 300,000 shekels would be necessary. Also, the Israeli government could state complex preferences, for example, its indifference between firing one worker or having two workers transferred to other workplaces. The complexity of admissible preferences in NSS is virtually unrestricted, as these are “explained” to the computer in a special programming language.
The negotiation will begin with the computer proposing a solution. If the initial proposal is rejected and changed by one or both of the negotiators, this feedback will be used to generate a new proposal. This leads to a sequence of suggestions in which the computer gradually fathoms the set of feasible outcomes, so that, if things go well, there is convergence to an agreement.
Once a solution is reached which is accepted by both parties, the negotiation will not necessarily stop but rather enter the so-called post-settlement stage. Here, the computer will propose further changes of the outcome which are Pareto improvements (i.e. better for both sides), if there are any. Interestingly, in practice, these post-settlement changes are often rejected by the negotiators (cf. Gettinger et al. (2010): “Do they agree once more? An analysis of the factors that influence agreement in the post-settlement phase”, Proceedings of GDN 2010).
NSS has been considered and applied most frequently for labor contracts and in business-to-business negotiations, but sometimes also in international disputes, for example relating to water distribution (Thiessen et al. (1999): “Computer-Assisted Negotiations of Water Resources Conflicts”, Group Decision and Negotiation 7, and several follow-up publications). Recently, an NSS algorithm was devised for sharing the resources of the Caspian Sea among the adjacent countries (cf. Madani et al. (2014): “A negotiation support system for resolving an international transboundary natural resource conflict”, Environmental Modeling & Software 51). The distinctive feature of NSS, which makes it so successful, is its piecemeal approach: instead of immediately striking a perfect deal that makes everybody happy, it generates a trajectory of changes, often starting with the status quo, and the parties only have to agree to make small steps one by one.
Could this approach be applied to one of the most deadly and notorious conflicts in the South Caucasus?
The Nagorno-Karabakh conflict between Armenia and Azerbaijan emerged in the last years of the Soviet Union and has been a major obstacle to development and prosperity for both countries ever since. Besides the huge human losses on both sides, the economies of the whole region are severely affected, as the unresolved conflict yields high opportunity costs through unrealized trade and investment as well as through the inefficient use of transport and communication lines (cf. Terterov and Niculescu (2012): “A Pragmatic Review of Nagorno-Karabakh Conflict Resolution: Can Economic Incentives Help Break the Current Stalemate?” European Geopolitical Forum). Everybody knows that except for fierce venture capitalists, investors shy away from turmoil, and having a latent conflict in the neighborhood is a liability for the whole region.
Moreover, excessive defense spending is a burden for both countries. In the 2014 Global Militarization Index of the Bonn International Center for Conversion, which measures the significance of the military sector compared to the whole economy, Armenia and Azerbaijan have Places 3 and 10, respectively.
As the status quo is so unpleasant for both sides, it becomes more likely that – in line with the NSS approach – one can find a different but similar state which is slightly better for both.
One possible starting point is military spending. When both countries were to simultaneously decrease their levels of military expenditure, the ratio of military powers remained the same and the probability of winning a potential war would not change for either side. This would be a Pareto improvement. Yet, as always, “the devil is in the implementation”: if one country does not reduce military expenses by the same proportion as the other, the balance of power will be changed, which is undesirable for the one who reduced more. Hence, the changes must be truly simultaneous and transparent.
While this is difficult, it is much easier in a piecemeal approach than if one aims for a comprehensive solution. One could, for example, begin with a reduction of soldiers on both sides by, say, 2000 troops. Third parties trusted by both Armenia and Azerbaijan could play an important role – both countries have excellent diplomatic relations for example with Israel. The trusted party would ensure that the agreement is kept, i.e. that the number of soldiers is really reduced by 2000 on both sides; while Armenia would not want to reveal its military strength to Azerbaijan and vice versa, both sides might be willing to give the necessary information to the third party. This is similar to NSS, where all negotiators inform the arbitrator about their preferences. The third-party could also provide military expertise to ensure that the measures taken do not change the balance of power.
Subsequent steps might go beyond military spending. There are lots of economic, political, and diplomatic parameters that could slowly but steadily be moved in a direction that is good for both sides. Finally, at the end of a long journey, after the trust was built and economic ties were established, one might even talk about the land; again in a piecemeal fashion, maybe through a sequence of land swaps, village by village, square kilometer by square kilometer. A comprehensive solution to the conflict, however, requires that both parties want their conflict to come to an end. While this seems unrealistic at the moment, during the long process of small changes also the attitudes of the negotiators towards each other may change.
The approach featured by NSS has the advantage that small steps can be made without an immediate change of the overall rhetoric and official stances. Big changes will be avoided by wise rulers, as they might be seen as a loss of face.
Far from losing faces, Armenia and Azerbaijan could gain international influence and prestige if only they manage to gradually sort out their dispute in a civilized way. In the eyes of the world, this would be much more impressive than the kind of futile saber-rattling in which both governments are currently engaged. Armenia would reduce its unhealthy dependence on Russia. Azerbaijan would be able to devote a larger share of its much reduced (or dwindling) oil and gas revenues to develop the economy and create jobs in the periphery.
In the short run, less of the scarce resources of both countries would go into the military sector, and more could be used for schools, universities, pensions, civil infrastructure, and many other things that make a country attractive. At times, the conflict may be useful for the governments in both countries to draw attention away from internal deficiencies, but the improvements in life quality would compensate for the dismantling of this habitual enmity. Hence, peace would not necessarily destabilize either government.
While a comprehensive settlement may be out of reach for the next decade, the piecemeal approach of NSS can bring about small improvements quickly, even if both parties hardly trust each other and do not intend to resolve the conflict altogether. It is high time to get started, be it public or behind closed doors!