ქართულ მედიაში ხშირად წააწყდებით ნეპოტიზმის შესახებ ამბებს და ამ ამბების მთავარი მოქმედი გმირების სასაცილო განმარტებებს. როდესაც ირაკლი ღარიბაშვილს ჯერ კიდევ შინაგან საქმეთა მინისტრობის დროს წაუყენეს ნეპოტიზმის ბრალდებები, მან უპასუხა: „თქვენ არ გსმენიათ, რომ მეუღლის ნათესავი არ არის ნათესავი?“
როდესაც ვიცე-პრემიერ კახა კალაძის ცოლის 23 წლის ძმა თბილისის მერიის განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსად დაინიშნა, ქალაქის მერმა, დავით ნარმანიამ განაცხადა, რომ „მას დიდი ხანია იცნობს და სხვა ალტერნატივას არც განიხილავდა, რადგან იცოდა ახალგაზრდული საქმეებისა და სპორტისადმი მისი აქტიური დამოკიდებულება“.
აჭარაში, ხულოს რაიონის გამგებელმა, რომელმაც თავის ქალიშვილს მუშაობა დააწყებინა, მარტივად განმარტა: „დიახ, ის ჩემი ქალიშვილია, მაგრამ არა ჩემი ოჯახის წევრი, რადგან გათხოვილია [...] და ახლა სხვა ოჯახის წევრია“.
ნეპოტიზმის არსებობს ეჭვი სერიოზულად გაამყარა ქართული ოცნების პარლამენტის წევრმა, გოგი თოფაძემ, რომელმაც ყოველგვარი რეკორდი მოხსნა: „საქართველო პატარა ქვეყანაა და აქ იმაზე აჟიტირება, ვიღაცამ ვიღაცა მოიყვანა, ბიძაშვილი, მამიდაშვილი, ვიღაცის ნათესავი, არ ნიშნავს, რომ ნეპოტიზმია. ...საქართველო პატარა ქვეყანაა. ყველას ჰყავს ნათესავი, მეზობელი, მე მიმაჩნია, რომ ყველაფერი გამოსწორებულია და ჩვენი მთავრობა კარგად მუშაობს“.
გოგი თოფაძის განცხადება ნამდვილად არ არის საფუძველს მოკლებული. საქართველო მართლაც პატარა ქვეყანაა და, როგორც ჩანს, ნეპოტისტური დანიშვნები მკაცრი და მერიტოკრატიული შერჩევის პროცესების შედეგია. თუმცა ეს არ არის საკმარისი მიზეზი, რომ საჯარო სექტორში არსებული ნეპოტიზმი მხოლოდ „მეგობრის დახმარებად“ მივიღოთ, რადგან ეს ქვეყნის განვითარებისთვის დამღუპველი შეიძლება იყოს:
(1) თუ ადამიანი თანამდებობაზე ნეპოტიზმის საფუძველზე ინიშნება, დიდი შანსია, მას არ ჰქონდეს სათანადო კომპეტენცია, რითიც ამცირებს მთავრობის ეფექტურობას. საქართველოში საჯარო სექტორის ყველა დონეზე შეხვდებით არაკომპეტენტურ საჯარო მოხელეებს, რასაც კარგად ხსნის ნეპოტიზმი.
(2) პირველი პუნქტიდან გამომდინარე, ქართველ ახალგაზრდებს ექმნებათ შთაბეჭდილება, რომ კარიერული წინსვლისთვის სულაც არ არის საჭირო კვალიფიკაცია და დაუღალავი შრომა. თუ წარმატება, უპირველესად, დამოკიდებულია კავშირებზე, ადამიანური კაპიტალის განვითარების სტიმული ქრება. განათლების სექტორის გაუმჯობესების ყველა მცდელობა ამაო იქნება, თუ, საბოლოოდ, ყველაზე კვალიფიცირებული ადამიანები ვერ დაიწყებენ მუშაობას.
(3) ნეპოტიზმი ხელს უწყობს ორგანიზაციისთვის არასასურველი დამოკიდებულებებისა და ძალაუფლების გადანაწილების ჩამოყალიბებას. ადამიანები მოერიდებიან კოლეგების შეცდომებზე საუბარს, თუ პირადად იქნებიან დავალებული ამ ადამიანებისგან. კიდევ უფრო უარესი, თუ მოქალაქეს უთანხმოება აქვს საჯარო მოხელესთან, მსგავსმა დამოკიდებულებამ სხვა მოხელეების მიერ სამართლიანი და მიუკერძოებელი შეფასება შეიძლება შეუძლებელი გახადოს. ასევე, რთულია იმ კოლეგებისგან საეჭვო თხოვნების შესრულებაზე უარის თქმა, რომელთანაც პირადი კავშირი გაქვს (მაგ.: გამონაკლისის დაშვება).
როგორც ზემოთ მოყვანილი მაგალითებიდან ჩანს, საქართველოში ნეპოტიზმთან დაკავშირებული ცნობიერება დაბალია. ნეპოტიზმი „სტანდარტული“ კორუფციისგან სრულიად განსხვავებული მოვლენაა, რომელიც, ჩვენი გამოცდილებით, ქართველებს სასტიკად სძულთ. საინტერესოა, რომ სტანდარტული კორუფციისადმი ანტიპათიისა და ნეპოტიზმისადმი ტოლერანტობის თავისებური კომბინაცია შეიძლება სათავეს საქართველოს უახლესი რეფორმებიდან იღებდეს.
2003 წელს, საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსში საქართველო 124-ე ადგილზე იყო, მაშინ, როდესაც 2014 წელს 50-ზე გადაინაცვლა. ინდექსში ადგილის ასეთ მკვეთრ გაუმჯობესებას დამკვირვებელთა უმრავლესობა ქვეყანაში „წვრილმანი კორუფციის“ (მაგ.: პოლიციის თანამშრომლებისა და წვრილმანი საჯარო მოხელეებისთვის ქრთამის მიცემა) აღმოფხვრას მიაწერს, თუმცა პოლიტიკური ან „მსხვილი“ კორუფცია არ შემცირებულა.
ვარდების რევოლუციის შემდეგ უამრავი საჯარო მოხელე დაითხოვეს, რითიც მოიშალა ქრთამის აღების ნათესაური კავშირები. თუმცა ამ გარდაქმნის მიღწევა ახალი კორუფციული სქემების გარეშე შეუძლებელი იყო: ახალი მაღალი თანამდებობის პირები ინიშნებოდნენ პირადი ნდობის საფუძველზე, რათა შესაძლებელი ყოფილიყო ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის (ენმ) პოლიტიკური უსაფრთხოების უზრუნველყოფა და დასახული მიზნების შესრულება. ვინაიდან სანდოდ მხოლოდ პირადი მეგობრები ან ნათესავები ითვლებოდნენ, დაიწყო ნეპოტისტური დანიშვნების ახალი ტალღა.
მარტივად რომ ვთქვათ, ენმ ებრძოდა კორუფციას ნეპოტიზმით, მაგრამ რამდენად გონივრული სტრატეგია იყო ეს გრძელვადიან პერსპექტივაში?
როგორც ჩანს, ნეპოტისტურ კავშირებით მოქმედება შეიცავდა ენმ-ის დიდების კვარცხლბეკიდან ვარდნისა და პოლიტიკური მარცხის მარცვალს. 2007 წელს მმართველ პარტიასთან ასოცირებულმა ადამიანებმა შექმნეს ძალაუფლების დახურული წრე, რომელშიც ისინი ერთმანეთში ინაწილებდნენ საქართველოს ეკონომიკური რესურსების უდიდეს ნაწილს („მსხვილი კორუფცია“). ამ კავშირებს მიღმა დარჩენილ ადამიანებთან კავშირის გაწყვეტით მმართველი ჯგუფი სულ უფრო და უფრო იზოლირებული იყო. ის ვერ აცნობიერებდა, რომ მისი მმართველობისადმი საზოგადოების მხარდაჭერა სულ უფრო მცირდებოდა, რის გამოც ის ქართულმა ოცნებამ ჩაანაცვლა.
საქართველოს განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ ნეპოტიზმს ყურადღება მიექცეს. მაგრამ როგორ?
ნეპოტიზმი, კორუფციის სხვა ფორმების მსგავსად, სისტემური პრობლემაა და მას საერთო არაფერი არ აქვს ადამიანის პირად მორალთან. ამ შემთხვევაში ჩვენ საქმე არ გვაქვს საბერძნეთის მსგავს კორუფციაში ჩაფლულ ქვეყანასთან, სადაც ადამიანები „თაღლითობენ“ და „ცუდად იქცევიან“. როდესაც კორუფციული პრაქტიკა ნორმა ხდება, ადამიანებს პატიოსნება ძვირი უჯდებათ. ასეთი არასასურველი წონასწორობიდან გამოსასვლელად მთავრობამ უნდა დააწესოს სტიმული, რათა გადაწონოს ადამიანთა ბუნებრივად ეგოისტური ქცევები. ჩვეულებრივი კორუფციის შემთხვევაში ენმ-ის პოლიტიკა ძალიან ეფექტური იყო, რის შედეგადაც ქრთამის აღება ძალიან სარისკო და საშიში გახდა. მსგავსი ზომები შეიძლება გამოვიყენოთ ნეპოტიზმის წინააღმდეგაც.
პირველ რიგში, საქართველოს მთავრობამ და საჯარო კომპანიებმა უნდა დაიწყონ დაქირავების პროცესის ფორმალიზება და „ბრმა ტექნოლოგიური პროცედურების გამოყენება. აშშ-ის მთავრობას აქვს დასაქმების ვებგვერდი (USAjobs.gov), სადაც ნებისმიერ მოქალაქეს შეუძლია საკუთარი პროფილის შექმნა და ბაზაში საკუთარი უნარ-ჩვევების შესახებ ინფორმაციის განთავსება. იმ კანდიდატების რეზიუმეები, რომლებიც აკმაყოფილებენ ტექნიკურ მოთხოვნებს, ავტომატურად ეგზავნება დამქირავებელ მენეჯერებს. სწორედ ამ ვებგვერდით იშოვა ამ სტატიის ამერიკელმა თანაავტორმა, ჩარლზმა სამსახური თავდაცვის დეპარტამენტში ანალიტიკოსის პოზიციაზე ისე, რომ პენტაგონში არავის არ იცნობდა. მსგავსი სისტემა შეიძლება მოეწყოს ისე, რომ დამსაქმებელმა არ იცოდეს განმცხადებლის ვინაობა.
მეორეც, არავის არ უნდა შეეძლოს სამსახურის დაწყება პოლიტიკოსისა თუ მაღალი თანამდებობის საჯარო მოხელის დახმარებით.
მესამეც, აპლიკაციის განხილვის პროცესი უნდა ავალდებულებდეს კანდიდატებს იმ ნათესავებისა და პირადი ნაცნობების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას, რომლებიც უკვე მუშაობენ მთავრობაში. ზოგიერთ საერთაშორისო ორგანიზაციას (მაგ.: საერთაშორისო მონეტარულ ფონდს) მსგავსი ნათესაური კავშირი შეიძლება გახდეს დაბრკოლება. თუმცა მსგავსი რამის შემოღება საქართველოში შეიძლება მეტისმეტი იყოს, რადგან, როგორც გოგი თოფაძემ თქვა, საქართველო პატარა ქვეყანაა, ქვეყნის მთავრობა კი მეტისმეტად მნიშვნელოვანი დამსაქმებელი მსგავსი მკაცრი წესების შემოსაღებად. თუმცა შეიძლება შეიქმნას დამოუკიდებელი კომიტეტი, რომელიც განიხილავს კანდიდატის მსგავს კავშირებს. ობიექტური, მერიტოკრატიული კრიტერიუმების საფუძველზე, ასეთ კომიტეტს შეუძლია შეაფასოს, რამდენად იქონია გავლენა პირადმა კავშირებმა დასაქმებაზე. აშშ-ის მთავრობას, ევროკავშირსა და მსოფლიო ბანკს აქვთ დასაქმების ძალიან საინტერესო მოდელი, რომლის გამოყენებაც შეიძლება დაქირავების პროცესის გარდაქმნისას.
დაბოლოს, ნეპოტიზმის სხვა ფორმების თავიდან აცილების მიზნით, რომლებიც არ უკავშირდება დაქირავების პროცესს, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებამ და, ზოგადად, ხალხმა უნდა ითამაშოს გადამწყვეტი როლი გამჭვირვალობის შესახებ კამპანიებით, ნეპოტისტური პრაქტიკის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებითა და პასუხისმგებელი პირების გადაყენებით.
ფართოდ გავრცელებული ნეპოტიზმი ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი დაბრკოლებაა საქართველოს ეკონომიკური პროგრესისთვის და მისი ევრო-ატლანტიკურ ალიანსთან ინტეგრაციისთვის. მართლაც, ევროკავშირთან ახლახანს გაფორმებული ასოცირების შესახებ შეთანხების პოტენციალის სრულად გამოყენებისთვის საჭიროა, რომ ნეპოტიზმის პრობლემა გადაიჭრას საზოგადოების ყველა დონეზე. პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი შეიძლება იყოს იმის აღიარება, რომ ნეპოტიზმი, მართლაც, არის პრობლემა.

Georgian media is full of stories about nepotism and the funny justifications of those involved: When Irakli Garibashvili, still being Minister of the Interior, was confronted with nepotism allegations, he replied: “Don’t you know that a relative of your wife is not your relative?”
When the 23-year-old brother of Vice Prime Minister Kakhi Kaladze’s wife was appointed head of the City Hall’s department for education, sports, and youth affairs, Tbilisi Mayor Davit Narmania stated that he had “known him for a long time and did not consider any other alternative” as he knew “his active drive and attitudes towards youth politics and sports.”
In the Khulo municipality in Adjara, an official who had provided her daughter with a job clarified: “Yes, she is my daughter but not a member of my family, because she is married […] and she is now a member of another family.”
To counter the suspicion that nepotism might be going on, recently Georgian Dream Member of Parliament (MP) Gogi Topadze set the record straight: “Georgia is a small country, and making a big fuss that somebody appointed a cousin or relative does not mean that it is nepotism. […] Georgia is a small country, there is always a relative, a neighbor, or somebody, and this topic does not need to be sensationalized.”
Gogi Topadze certainly has a point. Georgia is a small country and seemingly nepotistic appointments may be the result of a rigorous and meritocratic selection process. Yet, this is not reason enough to completely dismiss nepotism in the public sector as “help among friends”, since it is extremely detrimental to a country’s development:
Firstly, if hiring decisions are nepotistic, people who lack competence will be assigned offices, reducing the government’s efficiency and effectiveness. In Georgia, there is evidence of unqualified government employees at all hierarchy levels, and a good deal of this may be explained by nepotism.
Secondly, and related to the first point, young Georgians will get the impression that qualification and hard work do not really matter in their careers. If success is primarily determined through networking, incentives to invest in human capital are diminished. All the efforts to improve the educational sector will be futile if, in the end, the most qualified people do not get the jobs.
Thirdly, nepotism leads to dependencies and power structures within organizations that should not be there. The willingness to report misconduct by a colleague is reduced if one is personally indebted to that colleague. Even worse, if a citizen has a dispute with a government official, such dependencies may make a fair and impartial review by other officials impossible. It is also difficult to reject questionable wishes from colleagues with whom one has personal alliances, e.g. reject requests to make exceptions of rules.
As the above examples show, there is a lack of awareness of the problem of nepotism in Georgia. This is in stark contrast to “standard” corruption, which, in our experience, most Georgians strongly despise. Interestingly, this particular combination of aversion against standard corruption and tolerance for nepotism may be embedded in Georgia’s recent reform history.
In 2003, Georgia ranked 124th in Transparency International’s Corruption Perceptions Index (CPI) whereas in 2014 it ranked 50th. Most observers attribute this improvement in the CPI exclusively to the eradication of so-called “petty corruption”, i.e. nuisances like bribing policemen and minor government officials, while political or “grand” corruption was not eliminated.
In the wake of the Rose Revolution, a large portion of state officials was fired, thereby destroying their patrimonial structures of bribe collection and influence buying. However, this transition could not have been done without its own corrupt practices: new high-ranking officials were selected based on personal loyalty considerations so as to ensure the United National Movement’s (UNM) political survival and achievement of its goals. And since personal friends and relatives were considered loyal, what followed was a wave of nepotistic appointments.
Putting it simply, UNM fought corruption with nepotism, but was it such a smart strategy in the long run?
It seems that the decision to rely on nepotistic networks contained the seeds of UNM’s fall from grace and political defeat. By 2007, those people affiliated with the ruling party formed closed power circles, in which they distributed a considerable share of Georgia’s economic resources (a form of “grand corruption”). Largely out of touch with people who were not part of their networks, the ruling group became more and more encapsulated, not recognizing that public support for their government was crumbling, and finally, they were replaced by the Georgian Dream.
For the progress of Georgia, it is crucial that the plight of nepotism will be addressed. But how?
Nepotism in hiring, like other forms of corruption, is a systemic problem and does not result from a deficit in individual moral standards. It is not the case that in countries that are heavily infected by corruption, like Greece, people have “fraudulent” or “rotten” attitudes. Once corruptive practices have become the norm, no individual can retain their integrity without incurring excessive cost. To move out of such an unfavorable equilibrium, the government has to set incentives that override natural selfish behavior. With regard to ordinary corruption, this was done by UNM very effectively through various measures that made it risky and dangerous to accept or pay bribes. Similar measures are available in the fight against nepotism.
First of all, the Georgian government and public companies should take greater steps to formalize their hiring process and make use of “blind” technological procedures. The United States government maintains a large jobs website USAjobs.gov where any citizen can make a profile and enter their skills in a database. Candidates that meet the technical requirements have their CVs automatically forwarded to hiring managers. This website was how our American author, Charles, was hired as an analyst at the Department of Defense without knowing anyone in the Pentagon beforehand. Such a system could even be designed in a way such that the name of the applicant is not revealed to the reviewer.
Secondly, it should be impossible for anyone to get a job by the simple appointment of a politician or senior official.
Thirdly, as part of the application process candidates should be required to disclose information about relatives and personal acquaintances who are already working for the government. With some international employers, such as the International Monetary Fund, the existence of such connections would be an obstacle for employment, but this might be an excessive requirement for Georgia. As Gogi Topadze said, Georgia is a small country, and the government may be too important for an employer to apply such strict rules. Still, Georgia could at least set up an independent committee to review these connections once somebody is selected for hire. Based on objective (meritocratic) criteria, such a committee could decide whether there is reason to believe that personal acquaintances played a role in the hiring decision. The US government, the UN, and the World Bank all have laudable hiring models to be consulted in the process of redesigning Georgia’s hiring processes.
Finally, to avoid other forms of nepotism which are not related to hiring, Georgia’s civil society and the general public should play a larger role in the fight against nepotism, organizing transparency campaigns, properly reporting information on nepotistic practices, and making sure that the individuals responsible are voted out of office.
Widespread nepotism is arguably one of the major obstacles to Georgia’s economic progress and its continued Euro-Atlantic integration. Indeed, for Georgia to unlock the potential embedded in the recently signed Association Agreement with the EU, the problem of nepotism has to be addressed at all levels of the Georgian society. A good first step might be to recognize that nepotism is, indeed, a problem.