ნინო კაკულია სამტრედიაში დაიბადა 1991 წლის 15 ოქტომბერს, როდესაც საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა არსებობის უკანასკნელ დღეებს ითვლიდა. 2004 წელს, როდესაც ნინო და დამოუკიდებელი საქართველო მე-13 დაბადების დღეს აღნიშნავდნენ, ქვეყნის მთავრობამ დაიწყო დიდი ხნის დაგვიანებული რეფორმების სერია, რომელთაგან ერთ-ერთი ქვეყნის უმაღლესი განათლების სისტემაში ფესვგადგმული კორუფციის აღმოფხვრას ეხებოდა.
ეს რეფორმა უდაოდ შესანიშნავი და დროული იყო ნინოსთვის, სამტრედიის ერთ-ერთი საჯარო სკოლის ამბიციური მოსწავლისთვის. მანამდე, საჯარო უნივერსიტეტში ჩარიცხვისთვის ნინოს, უფრო სწორად კი მის ოჯახს, მოუწევდა ქრთამის გადახდა დარაჯებისთვის, იგივე „აკადემიკოსებისთვის“, რომლებიც უნივერსიტეტის მისაღები გამოცდების კომისიის წევრები იყვნენ. 2005 წლის შემდეგ დარაჯებს უკვე აღარ შეეძლოთ ქრთამის აღება, რადგან აკადემიური სამოთხის გასაღები გადაეცა უფრო მაღლა მდგომ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრს (NAEC).
ამიერიდან ერთადერთი, რაზეც ჩარიცხვისა და სახელმწიფო გრანტის მიღება იყო დამოკიდებული იყო ქართული ენისა და ლიტერატურის, უცხო ენისა და ზოგადი უნარ-ჩვევების სამ სტანდარტიზებულ ტესტში მიღებული შედეგები. არავითარი კორუფცია, არავითარი „კავშირები“ და არავითარი ნეპოტიზმი.
მთავრობის სწრაფ ქმედებებთან ერთად, შეეჩერებინა ლიცენზია დიპლომის მჭრელი თითქმის 200 უმაღლესი „კანტორისთვის“, ნაეკმა სასიკვდილო დარტყმა მიაყენა კორუფციას უმაღლესი განათლების სისტემაში. თუმცა, რამდენადაც გასაკვირი არ უნდა იყოს, სტანდარტიზებული ტესტების შემოღებამ საჯარო სკოლა უსარგებლო იდეად აქცია. კერძო რეპეტიტორობა, რაც პირდაპირ არის მიმართული ამ ტესტების წარმატებით ჩაბარებაზე, გახდა უმთავრესი საქმიანობა სამტრედიაში. როგორც ნინო იხსენებს, სკოლაში დასწრების დონე მკვეთრად დაეცა, რადგან მოსწავლეებიცა და მასწავლებლებიც სულ სხვა მიმართულებით (კერძო რეპეტიტორობის ბაზრისკენ) იყურებოდნენ.
სტანდარტიზებული ტესტის მინიმალური ზღვრის გადალახვა პრობლემა არ იყო ნინოსა და მათემატიკის ნიჭით დაჯილდოებული სხვა სამტრედიელი ბავშვებისთვის. სირთულეს წარმოადგენდა თანატოლებზე უკეთესი შედეგების მიღება, რაც აუცილებელი იყო თბილისის პრესტიჟულ უნივერსიტეტებში (მეზობელი ქუთაისის უნივერსიტეტების ნაცვლად) ჩარიცხვისა და სახელმწიფო გრანტის მიღებისთვის.
მთელი ოჯახის ფინანსური მხარდაჭერით, ნინომ კერძო მასწავლებელთან დაიწყო სიარული. ყველაფერი კარგად მიდიოდა და უკვე მე-10 კლასის ბოლოს ნინო დარწმუნებული იყო, რომ მზად იყო გამოცდებისთვის. მეტიც, ვინაიდან საქართველო აპირებდა მე-12 კლასის შემოღებას საჯარო სკოლებში, ნინომ გადაწყვიტა, დაეზოგა ერთი წელი და სამტრედიის რუსულენოვან სკოლაში გადავიდა, რომელსაც აღნიშნული რეფორმა ჯერ არ ეხებოდა. სულაც არ არის გასაკვირი, რომ ამ ხერხისთვის მხოლოდ ნინოს არ მიუმართავს. მის კლასში 70-ზე მეტი ბავშვი იყო ფოთიდან, ქუთაისიდან და, რა თქმა უნდა, სამტრედიიდან. ზოგჯერ, როდესაც გაკვეთილებს ყველა ესწრებოდა, დასაჯდომი ადგილიც კი არ იყო.
ნინოს სამტრედიის რუსულენოვან სკოლაში გატარებული პერიოდი ძალიან ტკბილად ახსენდება. ის და მისი კლასელები ძალიან დამეგობრდნენ. 5-10 კაციანი ჯგუფები ერთსა და იმავე რეპეტიტორთან დადიოდნენ და გამუდმებით ეჩეხებოდნენ ერთმანეთს სამტრედიის ქუჩებში, როდესაც ერთი „კლასიდან“ (უფრო სწორად, რეპეტიტორის სახლიდან) მეორეში მიდიოდნენ.
სამტრედიაში კერძო რეპეტიტორობა კონკურენტული ინდუსტრია გახდა. საუკეთესოები ბაზარზე, როგორიც იყო ნინოს მათემატიკის მასწავლებელი, მურმან კაშია, თავს უფლებას აძლევდნენ, სტუდენტები თავად შეერჩიათ. მურმანი მისთვის ჩვეული ბოხი ხმითა და ქარიზმით გახდა ნინოსა და მისი კლასელების კერპი. მის ჯგუფში მოსახვედრად ჭკუა და მოტივაცია იყო საჭირო.
სამტრედიის წარჩინებულმა მოსწავლეებმა რუსული სკოლის დამთავრება, სადაც იშვიათად დადიოდნენ, 2008 წლის გაზაფხულზე ადგილობრივ კულტურის სახლში აღნიშნეს. მურმან კაშიას ხუთივე მოსწავლემ, და ბევრმა სხვამაც, მიიღო სახელმწიფო გრანტი, რითიც თავი დააღწიეს სამტრედიის ნაკლებად პრივილეგირებულ ბავშვობას.
უნივერსიტეტის მისაღებ გამოცდებზე მერიტოკრატული სისტემის შექმნაში მიღწეული წარმატება, რა თქმა უნდა, წინ გადადგმული ნაბიჯი იყო. თუმცა საუნივერსიტეტო განათლების სისტემა ბევრად უფრო გამძლე აღმოჩნდა ცვლილებების მიმართ, როდესაც საქმე ხარისხს ეხება.
ნინოს მიერ თსუ-ის ბიზნესისა და ეკონომიკის ფაკულტეტზე გატარებულ ოთხ წელს (2008-2012 წწ.) სამოთხეს ნამდვილად ვერ ვუწოდებთ. ნინოს უჭირს, გაიხსენოს, თუ ისწავლა იქ რამე, გარდა მათემატიკისა (რომელსაც საკმაოდ კარგად ასწავლიდნენ) და მარტივი მაკრო თუ მიკროეკონომიკისა. ბიზნესის ლექციების უმეტესობას მხოლოდ ერთი თავი ეთმობოდა (ხანდახან მხოლოდ ერთი გვერდი). კორუმპირებული კომისიის წევრები კი გაქრნენ, მაგრამ თავად უნივერსიტეტის კედლებში ბევრი არაფერი შეცვლილა.
ნინომ ეკონომიკის სწავლა უკვე ISET-ის სამაგისტრო პროგრამაზე გააგრძელა. ISET-ის სასწავლო პროგრამის ინტენსივობა და მის მიერ ჩადებული შრომა ახსენებს სამტრედიის რუსულ სკოლაში გატარებულ ერთ წელს. ბევრი ჯგუფელი – ნინო მოსიაშვილი, ნათია და ია კაციები – მისი ცხოვრების მეგობრები გახდნენ.
განათლების მიღება დარჩა ნინოს აუხდენელი ოცნება. არა ISET-ში მიღებული ეკონომიკის ტექნიკური ცოდნა, ან თსუ-ის გამოცდებისთვის დაზუთხული ბიზნესისა თუ ბუღალტერიის ჟარგონები, ან მისი სამტრედიელი კერპის, მურმან კაშიასგან ნასწავლი ამოცანების ამოხსნის უნარი, არამედ განათლება ფართო გაგებით, რომელსაც ბავშვები დანარჩენ მსოფლიოში იღებენ სკოლასა თუ უნივერსიტეტში. განათლება, რომელიც მოაქვს კითხვასა და დისკუსიას. განათლება, რომელიც ეხმარება ადამიანს ეთიკური დილემის გადაჭრისას, სხვათა შეხედულებებისა და ღირებულებების შეფასებისას, საკუთარი პოზიციის დაცვისას თუ ცხოვრების მიზნის პოვნისას.
ნინოს სწრაფვა განათლებისადმი მაშინ დავაფასე, როდესაც ISET-ის ეკონომიკის სამაგისტრო პროგრამის დასრულების შემდეგ მითხრა, რომ ისტორიის სწავლა უნდა. ისტორია? – ვკითხე დაეჭვებულმა. „დიახ, ისტორია,“ გამიმეორა. არ აუხსნია, მაგრამ მგონია, რომ მივხვდი.
მიიღებს თუ არა ნინო ისტორიის ხარისხს, არ აქვს მნიშვნელობა, რადგან აქამდე მოსვლა უკვე წარმატებაა. უნივერსიტეტის განათლება (ნუ ავურევთ განათლებაში) რჩება სოციალური მობილობის ძირითად წყაროდ საქართველოს სოფლის ახალგაზრდობისთვის. თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ სოფლის სკოლების ქრონიკულ პრობლემებს, კერძო რეპეტიტორების დაქირავებისთვის საჭირო ფინანსების სიმწირეს, უნივერსიტეტის სწავლის გადასახადსა თუ თბილისში ცხოვრებასთან დაკავშირებულ ხარჯებს, გასაკვირი არ არის, რომ ცოტა თუ ახერხებს საქართველოს კორუფციისგან თავისუფალი უნივერსიტეტების მისაღები გამოცდების სისტემის უპირატესობით სარგებლობას.
მათ, ვინც სკოლას თავს ანებებს ან სწავლის გაგრძელებას ვეღარ ახერხებს, ბევრი ალტერნატივა არ აქვთ. პატარა გამოკითხვა, რომელიც ნინომ თავის სამტრედიელ თანაკლასელებში ჩაატარა, ბევრ რამეზე მეტყველებს. 2/3-ზე მეტი რჩება სამტრედიაში ან მეზობელ ქუთაისში. აბსოლუტურ უმრავლესობას აკლია პროფესიული კვალიფიკაცია. გოგოების ნაწილი თავშესაფარს გათხოვებაში პოულობს. სხვები მაღაზიაში ასისტენტებად ან სილამაზის სალონებში სტილისტებად მუშაობენ. მათ შორის ყველაზე ამბიციურები იწყებენ მუშაობას დაცვის სამსახურში, რეინჯერებად, პოლიციაში ან სამხედრო სამსახურში (ან იმედი აქვთ, რომ იმუშავებენ). დანარჩენები კი არაფერს არ აკეთებენ.
ერთიანი ეროვნული გამოცდები არის ვარდების რევოლუციის სიმბოლო. „მარტივი და გამჭვირვალე“ გამოცდები წარმოადგენს ყველაფერს კარგს, რაც დაკავშირებულია საქართველოს პირველი თაობის რეფორმებთან. რეფორმებთან, რომელთაც ქვეყანა მოდერნიზაციის რელსებზე დააყენა. თუმცა, მიუხედავად საჭიროებისა, ეს რეფორმები არ არის საკმარისი ოცნების საქართველომდე მისასვლელად. სტანდარტიზებული ტესტები ეხმარება კორუფციის აღმოფხვრას, თუმცა ექსკლუზიურად მასზე დამოკიდებულება ვნებს განათლების სისტემის სხვა სფეროებს. კერძოდ, როგორც სამტრედიის მაგალითზე დავინახეთ, ისინი ამცირებს სკოლის როლს და სტუდენტებს უკლავს სკოლაში სიარულის მოტივაციას. სამტრედიის ამ მაგალითმა უნდა აიძულოს ქვეყანა, გასცდეს „მარტივ და გამჭვირვალე“ ზომებს და მეტი ინვესტიცია ჩადოს საჯარო სკოლებისა და უნივერსიტეტების ხარისხში.

Nino Kakulia was born in Samtredia on 15 October 1991, in the last days of the Georgian Soviet Socialist Republic. By the time Nino and independent Georgia were celebrating their 13th birthdays, the Georgian government embarked on a series of long-overdue reforms, one of which was about cleansing the country’s higher education system from corruption.
This was undoubtedly an excellent and timely reform for Nino, an ambitious student in Samtredia’s school. Until then, to get admitted into a public university, Nino or, rather, her family, would have had to bribe the gatekeepers, i.e. “academics” serving on the university admissions committee. After 2005, the gatekeepers could no longer take bribes because the keys to academic heaven had been appropriated by a higher-up agency, National Assessment and Examination Center (NAEC)
From now on, decisions about admissions and government grants were to be made based on only one factor: achievement on three nationally-administered standardized tests: Georgian language and literature, foreign language, and problem-solving skills. No more corruption, no more reliance on “connections”, and no more nepotism.
Combined with a swift government action to revoke licenses of almost 200 higher education diploma mills, NAEC dealt a death blow to corruption in the university system. Paradoxically, however, the introduction of standardized tests suddenly made public schooling an irrelevant concept. Private tutoring – directly geared towards success in these tests – has now become the main game in Samtredia. As Nino recalls, school attendance dropped to very low levels with both students and teachers looking the other way (to the private tutoring market).
Merely passing the standardized tests was not a problem for Nino and many other mathematically gifted kids in Samtredia. The challenge was to do better than their peers in order to get into prestigious university programs in Tbilisi (as opposed to those in the nearby Kutaisi) and qualify for government scholarships.
With the entire extended family providing financial help, Nino started taking private lessons. All went well, and by the end of the 10th grade, she was confident in her ability to prepare for the NAEC-administered tests. Moreover, since Georgia was about to extend the period of (now useless) public schooling from 11 to 12 grades, Nino decided to save a year by moving to Samtredia’s Russian language school, which was not immediately subject to this reform.
Not surprisingly, Nino was not the only one to employ this tactic. Nominally, her class included more than 70(!) guys from all over western Georgia – Poti, Kutaisi, and, of course, Samtredia. On one or two occasions, when most of them did show up for some official business, there were not enough seats for everybody.
Nino remembers her time as a student at Samtredia’s “Russian school” as one of the best periods in her life. United by a common ambition, she and her “classmates” became extremely friendly. Working in small groups of 5-10 students, they went to the same tutors and constantly bumped into each other on Samtredia’s streets while going from one “class” – a tutor’s private house – to another.
Samtredia’s private tutoring became a fiercely competitive industry. The best guys in the market, like Nino’s math tutor Murman Kashia, could afford to be selective. With a deep voice and plenty of charisma, Murman became an idol for Nino and her groupmates. To get into his group one had to be smart and motivated.
The entire group of Samtredia’s overachievers graduated from the Russian school – which they hardly attended – in spring 2008 at a ceremony hosted by the local culture house. All five of Murman Kashia's students and most others qualified for government scholarships, redeeming themselves of their underprivileged Samtredia childhood.
Georgia’s success in establishing a meritocratic system of university admissions was, of course, a great step forward. Yet, the system of university education turned out to be much more resilient to change as far as quality is concerned.
There was nothing heavenly about the four years (2008-2012) Nino spent as a student at TSU’s business and economics faculty. In fact, she has a hard time remembering anything she studied there except for math (which was taught at a fairly good level) and some very basic micro and macroeconomics. Most business lecturers appeared to be one chapter (and sometimes only one page) ahead of the students. Gone were the corrupt gatekeepers, but very little changed inside the university walls.
Nino continued her engagement with economics by going through ISET’s MA program. The intensity of ISET curricula and all the hard work she had to put in reminded her of the year she spent at the Russian school in Samtredia. Most of her classmates – Nino Mosiashvili, Iako, and Natia Katsia, to mention just a few – became her friends for life.
Yet, acquiring an EDUCATION remained Nino’s elusive dream. Not technical economics knowledge she received at ISET. Not business or accounting jargon she memorized for TSU exams. Not “problem solving” skills she was taught by Murman Kashia, her Samtredia idol. EDUCATION in the broad sense, of the kind kids around the world, acquire at schools and in colleges. EDUCATION that comes with reading and discussions. EDUCATION helps one navigate ethical dilemmas, judge other people’s views and values, defend own positions or find purpose in life.
I came to appreciate Nino’s thirst for EDUCATION when, soon after graduating from ISET’s economics MA program, she told me of her plan to get a degree in history. History? – I asked in disbelief. Yes, history, she confirmed. She did not explain, but I think I understood.
Whether Nino Kakulia will get a history degree or not, making it thus far marks a great success. University education (not to mistake with EDUCATION) remains the main channel of social mobility for Georgia’s rural youth. Yet, very few are able to take advantage of Georgia’s corruption-free university admissions system given the chronic weakness of rural schools, and the lack of funds to hire private tutors or cover the cost of university tuition and living expenses in Tbilisi.
There are very few good options for those who drop out of high school or fail to advance beyond it. A quick survey Nino conducted among her Samtredia classmates is quite revealing in this regard. More than 2/3 remain in Samtredia or the nearby Kutaisi. The vast majority are lacking professional qualifications. Some of the girls found refuge in early marriage. Others serve as assistants in shops or beauty parlors. The most ambitious among the guys work (or are hoping to get jobs) as security guards, rangers, police, or military personnel. Others are doing nothing, or worse.
Unified national admission tests are a symbol of Georgia’s Rose Revolution. “Simple and transparent”, they represent everything that was good about Georgia’s first-generation reforms, reforms that put the country on a path towards modernization. Yet, though necessary, such reforms are not a sufficient condition for reaching that elusive destination. While helping eliminate corruption in the university admissions system, exclusive reliance on standardized tests tends to aggravate other aspects of the education system. In particular, as we have seen in Samtredia’s example, they reduce the role of schools and weaken students’ incentives for schooling. The ultimate Samtredia redemption will require Georgia to move beyond “simple and transparent” measures and invest – quite heavily! – in the quality of public schools and universities.