მსოფლიო ბანკის „ბიზნესის კეთების“, საერთაშორისო გამჭვირვალობის „კორუფციის აღქმისა“ და ბევრი სხვა საერთაშორისო ინდექსის მსგავსად, არც ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) „გარდამავალი ქვეყნების ანგარიშები“ იშურებდა პოზიტიურ მესიჯებს საქართველოსთვის – 2003 წლის ვარდების რევოლუციის შემდეგ აღმოსავლეთ ევროპის თითით საჩვენებლად ქცეული გარდამავალ ეტაპზე მყოფი ქვეყნისთვის. თუმცა გასულ კვირას, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელის მოადგილის, ალექსანდრე პლეხანოვის მიერ წარდგენილი 2016 წლის „გარდამავალი ქვეყნების ანგარიში“ ერთგვარი გამონაკლისი აღმოჩნდა. „თანაბარი შესაძლებლობები არათანაბარ სამყაროში“ – ამ ქვესათაურით გამოსული 2016 წლის ანგარიში მკითხველის ყურადღებას უსიამო რეალობისკენ მიმართავს: საქართველოს გამორჩეულად ცუდი შედეგები აქვს ინკლუზიურობასა და სოციალურ მობილობაში. ფაქტობრივად, გრაფიკზე, გარდამავალი ერების შედარებისას, საქართველო უკიდურეს მარჯვენა წერტილშია (როგორც პირდაპირი, ისე გადატანითი მნიშვნელობით), რადგან ვერ სთავაზობს თანაბარ შესაძლებლობებს თავის შეძლებულ (ძირითადად, ქალაქის მაცხოვრებლებს) და ღარიბ მოსახლეობას (ძირითადად, სოფლის მაცხოვრებლებს).
გრაფიკი 1: შემოსავლების და შესაძლებლობების უთანასწორობა გარდამავალ ეტაპზე მყოფ რეგიონში. საქართველო მოხვდა ყველაზე უთანასწორო შესაძლებლობებისა და შემოსავლების მქონეთა ზედა მარჯვენა კუთხეში.
34 ქვეყანაში (სადაც გერმანია, იტალია და ჩეხეთის რესპუბლიკა შესადარებელი ქვეყნები იყვნენ) 51 000 რესპონდენტის გამოკითხვის საფუძველზე შედგენილი გრაფიკი აჩვენებს, როგორია კორელაცია არათანაბარ შემოსავლებსა (ვერტიკალურ ღერძზე) და არათანაბარ შესაძლებლობებს (ჰორიზონტალურ ღერძზე) შორის. როგორც ვხედავთ, ორივე ცვლადი მჭიდრო კავშირშია ერთმანეთთან: ქვეყანაში არათანაბარი შემოსავლები აჩვენებს, რამდენად იძლევა ქვეყნის საგანმანათლებლო სისტემა, შრომისა და ფინანსური ბაზრები სოციალურ კიბეზე ასვლის შესაძლებლობას. EBRD-ის გამოთვლებს თუ დავუჯერებთ, EBRD-ის რეგიონში შემოსავლების უთანასწორობის 20-50% გამოწვეულია დაბადებისას არსებული გარემოებებით: დაბადების ადგილი (ქალაქი თუ სოფელი), მშობლების განათლების დონე და კომუნისტური პარტიის წევრობა (ანუ ძველი ელიტისადმი მიკუთვნება), სქესი, ეთნიკური წარმომავლობა.
{tabulizer:include style[gr.alterora.elemental_2_blue_green.css] id[tab_Qe3x79fnhD]}
კაცმა რომ თქვას, თითქოს საგანგაშო არაფერია, თუ გავითვალისწინებთ, რომ არათანაბარი შესაძლებლობები კიდევ უფრო მწვავე პრობლემაა აშშ-სა და განვითარებადი ეკონომოკების უმეტესობაში. თუმცა საქართველოს პრობლემა ის არის, რომ მისი მაჩვენებელი რეგიონის საშუალო მაჩვენებელზე ბევრად მაღალია. EBRD-ის მონაცემებით, ქართველების მომავალ სოციალურ-ეკონომიკურ სტატუსს თითქმის წინასწარვე განსაზღვრავს დაბადებისას არსებული გარემოებები: არათანაბარი შესაძლებლობები ზღუდავს სოციალურ მობილობას და უცვლელად ტოვებს საზოგადოების ხისტ დაყოფას: ერთი ნაწილი ჩართულია თანამედროვე ეკონომიკაში, მეორე კი ტრადიციული თვითკმარი მეურნეობით, თვითდასაქმებით ან საკუთარი უნარ-ჩვევებისთვის შეუფერებელი საქმიანობით იბრძვის თვითგადარჩენისთვის. რა ქმნის ამ გულისმომკვლელ სიტუაციას და როგორ შეიძლება მისი შეცვლა?
ვარდების რევოლუციის შემდეგ საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მთავარი პარადოქსი იყო სრული უძრაობა ქვეყნის დაქირავებულ სამუშაო ძალაში. მზარდი მოთხოვნის მიუხედავად, დაქირავებული სამუშაო ძალის წილი უცვლელად ქვეყნის საერთო მუშახელის დაახლოებით 13%-ს შეადგენს, რომელთა 5% საჯარო სექტორშია დასაქმებული: მასწავლებლები, არმია, პოლიცია და საჯარო ადმინისტრაცია (საქსტატი). 13% გამაოგნებლად დაბალი მაჩვენებლია. შედარებისთვის, გერმანიის 80 მილიონიანი მოსახლეობის 53%-ია ჩართული დაქირავებულ სამუშაოში.
კრიტიკულად აუცილებელია იმის გააზრება, რომ ფორმალური დასაქმების სტაგნაცია სამუშაო ადგილების არარსებობის ბრალი არ არის. სამუშაო ადგილები სწორედ სათანადო სამუშაო ძალის არარსებობის გამო ვერ იქმნება. საქართველოში დიდი ინვესტიციები ჩაიდო ეკონომიკის თანამედროვე სექტორებში: საბანკო სექტორში, ვაჭრობაში, ტრანსპორტში, წარმოებაში, თანამედროვე ინდუსტრიულ სოფლის მეურნეობასა და საკვების გადამუშავებაში. ერთის მხრივ, დამსაქმებლები სანთლით ეძებენ სპეციალური პროფესიული კვალიფიკაციის მქონე ადამიანებს, მაგალითად, საინფორმაციო ტექნოლოგიების სპეციალისტებს, საწარმოოს ხაზზე მომუშავეებს, ტრაქტორის ოპერატორებს, გაყიდვების, სამზარეულოსა და სასტუმროს პერსონალს. მეორეს მხრივ, მათ სჭირდებათ ისეთი კადრებიც, რომლებიც კულტურულად შესაფერისი არიან მომსახურების ინდუსტრიაში დასაქმებისთვის, შეუძლიათ მშობლიურ და უცხო ენებზე ურთიერთობა, ინსტრუქციების კითხვა და შესრულება, შეუძლიათ კომპიუტერთან მუშაობა და ფლობენ საბაზისო დისციპლინას, ყურადღებას აქცევენ დეტალებს და დროულად ასრულებენ სხვადასხვა ამოცანას.
ქართველ დამსაქმებელთა გამოკითხვა აჩვენებს, რომ კომპანიათა უმეტესობას ბიზნესის გაფართოებაში აბრკოლებს კვალიფიციური სამუშო ძალის არარსებობა (ეს ფაქტორი ბიზნესის განვითარების შემაფერხებელ #1 ან #2 ფაქტორად სახელდება მუდამ, მაგალითად, „გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშში“). და ვინაიდან მოთხოვნა დაქირავებულ მუშახელზე აჭარბებს მიწოდებას, ეკონომიკის თანამედროვე სექტორში ხელფასები წლიურად 5-12%-ით იზრდება 2011 წლიდან მოყოლებული (საქსტატი), რაც ზრდის დასაქმებულთა და დაუსაქმებელთა შემოსავლებს შორის არსებულ ნაპრალს.
იმისათვის, რომ საქართველოს ეკონომიკამ კონკურენტულობა შეინარჩუნოს, გარკვეული ნაბიჯებია გადასადგმელი, რომ დაბალპროდუქტიული სოფლის მეურნეობიდან და სხვა ტრადიციული საქმიანობიდან (დიასახლისობა) ადამიანები ეკონომიკის თანამედროვე სექტორებში გადაერთონ. სოციალური მობილობის არარსებობის წამალი მხოლოდ პროფესიული სწავლება როდია, როგორც ბევრი სწავლული გვარწმუნებს. ამისთვის საჭიროა, ინვესტიცია ჩაიდოს ადრეული განათლების სისტემაში, რომელიც სოფლის მოსახლეობისთვის იქნება გამიზნული.
რადგან საწყისი წერტილი ძალიან დაბალ ნიშნულზეა, ბევრი გამოწვევაა გადასალახავი. ადრეული განათლების გაუმჯობესება იმით უნდა დაიწყოს, რომ სისტემას ახალი სისხლი და ახალი იდეები მიეწოდოს, ახალი ტექნოლოგიები, ახალგაზრდა მასწავლებლები, ახალგაზრდა მისაბაძი მაგალითები (ქართველები თუ უცხოელები). ამისი საუკეთესო მაგალითია ამერიკული მშვიდობის კორპუსის მოხალისეები, მასწავლებლები, რომლებიც მონაწილეობენ პროგრამაში „ასწავლე საქართველოსთვის“.
მიუხედავად იმისა, რომ დაქირავების ეს ორი მოდელი ძალიან წარმატებულია, მათ საკმაოდ შეზღუდული არეალი აქვთ. მაგალითად, დღეს ქართულ სკოლებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებში მშვიდობის კორპუსის მხოლოდ 111 მოხალისე მსახურობს. საქართველოს პერიფერიებში მცხოვრები ნაკლებად პრივილიგებული ბავშვებისთვის თანაბართან მიახლოებული შესაძლებლობების შესაქმნელად საჭიროა, მსოფლიო გამოცდილების გათვალისწინებით, არსებული პროგრამების მასშტაბების გაზრდა და ახალი იდეების მოფიქრება. საჭირო არ არის ბორბლის გამოგონება. ერთი-ერთი მარტივი გზაა სამხედრო სამსახურის ალტერნატივად სამოქალაქო სამსახურის დაწესებაა. დამატებით, საქართველოს შეუძლია შექმნას მექანიზმი, რომელიც სამოქალაქო საქმეში ჩართავს ქვეყნის ყველაზე ჭკვიან და გამორჩეულ ადამიანებს: მათ, ვინც სახელმწიფოს დაფინანსებით სწავლობს, შეეძლებათ დაეხმარონ საქართველოს პატარა დასახლებებისა და სოფლების მოსახლეობას და ასე გადაუხადონ ამაგი სახელმწიფოს.
საქართველოს ტრადიციულ და თანამედროვე ეკონომიკებს შორის არსებული ღრმა ნაპრალი მხოლოდ ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას არ უქმნის საფრთხეს. ის დაბრკოლებაა ქვეყნის ახლად ფეხადგმული დემოკრატიისთვისაც. არათანაბარი სიმდიდრე და შემოსავლები მუდამ ასე შემაშფოთებელი არ არის. ადამიანებს საკუთარი პოტენციალის რეალიზების თანაბარი შანსები რომ ჰქონდეთ, არათანაბრობა იქნებოდა მხოლოდ მათი მუშაობის, სწავლის, საქმიანობის ხარისხის (და მცირეოდენი იღბლის) შედეგი და ის არც ასეთი მწვავე სოციალური და პოლიტიკური პრობლემა იქნებოდა. მეორეს მხრივ, „არათანაბარი შესაძლებლობები საწყის წერტილში“, ანუ თანაბარი შესაძლებლობების რადიკალური ნაკლებობა ახალგაზრდა ასაკში საფრთხეს უქმნის ნებისმიერი ეკონომიკური და პოლიტიკური სისტემის ლეგიტიმურობას.
ნაპრალის ამოვსება და სივრცითი თუ სოციალური მობილობის შესაძლებლობების შექმნა არის ფუნქციური უცოდინრობის, სიღარიბისა და უთანასწორობის იმ მანკიერი წრიდან გამოღწევის ერთადერთი გზა, რომელშიც საქართველოს მოსახლეობის დიდი ნაწილია დღიდან მისი დამოუკიდებლობისა. დრო არ ითმენს.

Just like the World Bank’s Doing Business, Transparency International’s Corruption Perceptions Index, and many other international rankings, the European Bank for Reconstruction and Development’s (EBRD) Transition Reports have typically carried a very positive message for Georgia, Eastern Europe’s poster child of transition since the Rose Revolution of 2003. This year’s Transition Report, launched last week in Tbilisi by Alexander Plekhanov, EBRD’s Deputy Director of Research, is somewhat exceptional in this regard. Subtitled “Equal opportunities in an unequal world”, the 2016 report draws attention to the inconvenient truth that Georgia has performed exceptionally poorly when it comes to inclusion and social mobility. In fact, when compared to all other transition nations, Georgia finds itself on the extreme right (both literally, on the chart, and figuratively) by failing to equalize the opportunities for its (largely urban) haves and (rural) have-nots.
Chart 1: Income inequality and inequality of opportunity in the transition region. Note Georgia’s location is in the upper right corner with the least equality of opportunity and very high-income inequality.
Based on a survey of 51,000 respondents in 34 countries (with Germany, Italy, and the Czech Republic serving as comparators), the chart shows how income inequality (on the vertical axis) correlates with inequality of opportunity (on the horizontal axis). As can be seen, the two variables are strongly and positively correlated: income inequality in a country is very much a function of the extent to which its education system, and labor and financial markets, allow for upward social mobility. According to EBRD calculations, 20% to 50% of income inequality in the EBRD region is due to circumstances at birth: urban/rural place of birth, parents’ level of education, and membership in the Communist Party (i.e. belonging to the old elite), gender, and ethnicity.
On average, this may not seem like a major disaster – inequality of opportunity is an even more serious issue in the US and most emerging economies. Georgia’s specific problem, however, is that it is well above the regional average. According to the EBRD data, the future social and economic status of Georgians is almost predetermined by their circumstances at birth: the inequality of opportunities limits social mobility and perpetuates the society’s rigid divisions into those who are integrated into the modern economy, and those who survive in traditional subsistence farming and other forms of self-employment and underemployment. What are the reasons for this frustrating situation, and how can it be changed?
A key paradox of Georgia’s economic development since the Rose Revolution has been the almost complete lack of expansion in the country’s hired labor force. Despite growing demand, the share of hired labor remains constant at about 13% of the population, of which 5% are employed in the public sector – teachers, army, police, local and national administration (GeoStat). 13% is a staggeringly low share. For comparison, of Germany’s population of 80 million, about 53% are employed.
It is crucially important to understand that formal employment remains stagnant, not due to a lack of jobs. If anything, jobs are not created for lack of suitable labor. Georgia has seen a lot of investment in the modern sector of the economy: banking, tourism, trade, transport, manufacturing, modern industrial agriculture, and food processing. On the one hand, employers are hungry for people with specific professional qualifications, e.g., IT technicians, production line workers, tractor operators, sales, and kitchen and hotel management personnel. On the other hand, they are also looking for staff culturally adjusted for employment in the service industry, able to communicate in their own and foreign languages, able to read and follow instructions, operate computers, and exhibit basic discipline, attention to detail, and timeliness in the performance of various tasks.
Georgian employer surveys show that, for most companies, availability of qualified labor is THE binding constraint for business expansion (it is consistently ranked as the #1 or #2-factor hindering business development, e.g., in the latest Global Competitiveness Report). And as demand for hired labor outstrips supply, wages in the modern sector of the economy have been growing by between 5% and 12% per year since 2011 (GeoStat), increasing the income gap between those who have jobs and those who do not.
If Georgia’s economy is to remain competitive, something must be done to facilitate and encourage the transition out of low productivity agriculture and other traditional activities (e.g., housekeeping) into modern sectors of the economy. The remedy for lack of social mobility is not only vocational training, as many pundits keep saying at every opportunity, but also investment in early learning systems targeting the rural population.
Given the incredibly low starting point, there are a lot of gains to be made. Improvement in early learning must start with an effort to bring new blood and new ideas into the system, including technology, young teachers, and young role models (Georgian and international). Examples of such new role models are American Peace Corps volunteers, and teachers enlisted in the innovative Teach for Georgia program.
While highly successful, these two recruitment models are limited in scope. For example, there are currently only 111 Peace Corps volunteers serving in Georgian schools and NGOs. To provide a mass of underprivileged kids growing in Georgia’s periphery with something resembling equal opportunity, we would have to scale up existing programs or come up with new ideas, based on existing best practices from around the world. There is no need to reinvent the wheel. One easy possibility would be to institute civil service as an alternative to military service. Additionally, Georgia could create a mechanism to engage its best and brightest, who study with governing funding, to give back to remote communities in Georgia’s small towns and villages.
The deep rift between Georgia’s traditional and modern economies is not only a key bottleneck for its economic development. It is also a threat to its fledgling democracy. Not all inequality in wealth and income is equally disturbing. If people had more or less the same chances to realize their potential, inequality would only reflect differences in performance (and a bit of luck), and would not be much of a social and political problem. On the other hand, “inequality at the starting gate,” i.e. a radical lack of equal opportunity at a young age, threatens the legitimacy of any economic and political system.
Bridging this rift and creating the conditions for spatial and social mobility is the only way to break out of the vicious circle reproducing functional illiteracy, poverty, and inequality, in which a very substantial part of Georgia’s population finds itself since independence. There is no time to waste.