ჩილეს ყოფილმა ფინანსთა მინისტრმა ალეხანდრო ფოქსლიმ 1991 წელს მიცემულ ინტერვიუში თქვა: „შეიძლება, არ მოგვწონდეს ჩვენი წინამორბედი მთავრობა, მაგრამ მათ ბევრი რამ გააკეთეს სწორად. ჩვენ მემკვიდრეობად გვერგო ეკონომიკა, რომელიც აქტივია“.
დაახლოებით 20 წლით ადრე გენერალმა ავგუსტო პინოჩეტმა ჩილეს დემოკრატიულად არჩეული პრეზიდენტი, სალვადორ ალიენდე ჩამოაგდო. 1973 წლიდან 1990 წლამდე პინოჩეტის მმართველობა ხასიათდებოდა ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევებით, თუმცა, ბოლოს პინოჩეტი დათანხმდა, ჩაეტარებინა რეფერენდუმი და ასე გადაეწყვიტა საკუთარი პოლიტიკური მომავალი. ხოლო როდესაც ჩილელმა ხალხმა ხმა მის წინააღმდეგ მისცა, ის სისხლისღვრისა და ძალადობის გარეშე გადადგა.
მაინც როგორი იყო ჩილეს განთქმული ეკონომიკური რეფორმები? პინოჩეტის საყრდენი ძალა ჩიკაგოში გამობრძმედილი ეკონომისტები (მეტსახელად „ჩიკაგოს ბიჭები“) იყვნენ. მათ, როგორც კარენ ლ. რემერი წერს „განვითარებადი ადგილების ჟუნალში“, „გაათავისუფლეს ბაზარი შეზღუდვებისგან და კერძო საკუთრების სასარგებლოდ გააუქმეს ეკონომიკის სახელმწიფო სექტორი“. 1973-1976 წლებში ჩილეს მთავრობის დანახარჯები 40%-ით შემცირდა, პრივატიზაცია გაუკეთდა 449 სახელმწიფო კომპანიას (494-დან), სახელმწიფოს წილი სამუშაო ძალაში შემცირდა 18%-დან 13%-მდე. სოფლის მეურნეობის სექტორში ჩიკაგოს ბიჭებმა მოხსნეს შეზღუდვები მიწის ნაკვეთის ზომაზე, რომლის საკუთრებაში ფლობაც შეიძლებოდა, ასევე, მიწის კერძო საკუთრებაში ფლობაზე. ჩილემ, რომელიც ადრე ერთ-ერთი ყველაზე დაცული ეკონომიკა იყო, თითქმის მთლიანად გააუქმა პროტექციული ტარიფები, რათა „ხელი შეეწყო ჩილეს ინდუსტრიის მოდერნიზებისთვის, მონოპოლიებს კონკურენცია შექმნოდათ უცხოური კომპანიებისგან და წახალისებულიყო ეკონომიკური რესურსების უფრო ეფექტიანი და რაციონალური გადანაწილება“ (რემერი). რაც შეეხება უცხოურ ინვესტიციებს, მთავრობამ აღმოფხვრა ბიუროკრატია და გააუქმა უცხოელ ინვესტორებზე დაწესებული სხვადასხვა შეზღუდვა. მიზანი იყო, ჩილე გამხდარიყო „ინვესტიციებისთვის საუკეთესო ადგილი ლათინურ ამერიკაში“, რაც ოფიციალურადაც იყო გაცხადებული. გაუქმდა სახელმწიფო სააგენტოები, მაგალითად, ფინანსური ბაზრების ზედამხედველობის სამსახური. შესუსტდა შრომის კანონმდებლობა, რომელიც კრძალავდა მომუშავეების სამსახურიდან გათავისუფლებას, ასევე, შემცირდა დანახარჯები სოციალურ კეთილდღეობაზე და მინიმალური ხელფასი. რემერი წერს: „ამ პოლიტიკის წარმმართველი ეკონომიკური განვითარების თეორია ის იყო, რომ... სამომავლო ეკონომიკური პროგრესი დამოკიდებული იქნებოდა იმ ინდუსტრიების ზრდაზე, რომლებიც შეძლებდნენ საერთაშორისო ბაზარზე კონკურენციის გაწევას“.
ამ შოკური თერაპიის მყისიერი შედეგი ორგვაროვანი აღმოჩნდა. თუკი 1974 წელს ქვეყანაში ინფლაცია 505% იყო, 1978 წელს უკვე 30%-მდე დაეცა. გაუმჯობესდა საგადამხდელო ბალანსი: 1976 წელს ჩილემ 500 მილიონი აშშ დოლარის დადებით სავაჭრო სალდოს მიაღწია. თუმცა, ამავდროულად, როგორც მოსალოდნელი იყო, გაიზარდა უთანასწორობა: შეფასების მიხედვით, შემოსავლების მქონეთა ზედა 5%-მა 23%-დან 50%-მდე გაზარდა თავისი წილი ეროვნულ პროდუქტში. ამასთან, რეფორმები მოსახლეობის დიდი ჯგუფების ძლიერი წინააღმდეგობის ფონზე ტარდებოდა. ჩილეს ცენტრალური ბანკის მმართველმა, პაბლო ბარაონამ იმ დროს განაცხადა: „ის, რომ ადამიანების 90% ჩვენი პოლიტიკის წინააღმდეგია, იმაზე მეტყველებს, რომ მოდელი მუშაობს, ის ყველას შეეხო და არავისთვის მიუნიჭებია პრივილეგია“.
ხომ არ გეცნობათ ჩილეს ეკონომიკური დღის წესრიგი?
ეკონომიკური რეფორმების უმეტესობის შემთხვევაში ასე ხდება: მათ ნაყოფს ძალიან გვიან იმკიან, ხშირად კი ნაყოფი რეფორმის განმახორციელებლების მემკვიდრეებს ერგებათ. 1970-იანი წლების ჩილეში დიდი აურზაური და სოციალური მღელვარება იყო, თუმცა სიტუაცია 1980-იან წლებში დასტაბილურდა. ყველაზე დიდმა სარგებელმა კი 1990-იან წლებში და შემდგომ იჩინა თავი. 1990-1993 წლებში ჩილეს ეკონომიკა საშუალოდ 7.7%-ით იზრდებოდა, ხოლოდ 1994-1999 წლებში მაჩვენებელი კვლავ მაღალი (5.6%) იყო. 1973-1999 წლებში ექსპორტი განმაცვიფრებელი ტემპით, წლიურად 9%ით იზრდებოდა. რეფორმების დადებითი გავლენა დღემდე შენარჩუნდა: 2015 წლის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში, რომელსაც ფრეიზერის ინსტიტუტი აქვეყნებს, ჩილეს ეკონომიკა მეშვიდე ადგილზეა (საქართველო – 22-ზე). ჩილეს შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე 25 000 აშშ დოლარია (PPP) და ის სამხრეთ ამერიკის ყველაზე მდიდარი ქვეყანაა (საქართველოსი – 9 500 აშშ დოლარი). დაბოლოს, 2010 წელს, ჩილეს ეკონომიკური წარმატების ამბავი აღიარა საერთაშორისო საზოგადოებამ და ის გახდა პირველი სამხრეთ ამერიკული ქვეყანა, რომელიც მიიღეს „ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციაში (OECD), „განვითარებული ქვეყნების მდიდართა კლუბში“ (კარენ კორნბლუ).
როდესაც პინოჩეტი გარდაიცვალა 2006 წელს, „ვაშინგტონ-პოსტის“ სარედაქციო სვეტში მისი მემკვიდრეობა ასე შეფასდა: „ბატონი პინოჩეტი სასტიკი ადამიანი იყო: მისმა მთავრობამ 3000-ზე მეტი ადამიანი მოკლა და ათი ათასობით აწამა, უმეტესობა მისი მმართველობის პირველ სამ წელს. ათასობით ადამიანმა გადასახლებაში გაატარა წლები. და მაინც, ძნელია არ შენიშნო, რომ ბოროტი დიქტატორი ლათინურ ამერიკაში ყველაზე წარმატებულ ქვეყანას გვიტოვებს. უკანასკნელ 15 წელიწადში ჩილეს ეკონომიკა რეგიონის საშუალო მაჩვენებელზე ორჯერ მეტად გაიზარდა, ხოლო ქვეყანაში სიღარიბის დონე განახევრდა. ჩილე უკან იტოვებს განვითარებად მსოფლიოს, სადაც ყველა მისი მეზობელი კვლავ ჭაობშია ჩაფლული“.
საქართველოს რომ დავუბრუნდეთ, უდავოა, რომ ქართულ ოცნებას შეუძლია, იტრაბახოს შესანიშნავი მიღწევით, კერძოდ კი გამოძალვებისა და პოლიტიკური შანტაჟისთვის ბოლოს მოღებით, რაც სააკაშვილის მმართველობის უკანასკნელი პერიოდს ახასიათებდა. 2012 წელს მზარდად ავტოკრატიული მთავრობა ჩაანაცვლა უფრო ცივილიზებულმა (ჩილეს მსგავსად, ძალადობის გარეშე, თუმცა ამის გამო ხოტბას პინოჩეტი ან სააკაშვილი ნაკლებად იმსახურებენ). თუმცა ჩილესა და საქართველოს შორის მნიშვნელოვანი განსხვავებაა: ჩილეში მემკვიდრე მთავრობა ძალზე ფრთხილობდა, რომ წინა მთავრობის მიერ განხორციელებული წარმატებული ეკონომიკური პოლიტიკა არ გაეუარესებინა. რობერტ პაკენჰემი და უილიამ რეტლიფი „ჰოვერის ინსტიტუტისთვის“ წერენ: „1990 წლიდან [ჩილეს] ოთხივე ცივილური მთავრობა ინარჩუნებდა ახალ, ბაზარზე ორიენტირებულ ეკონომიკურ და სოციალურ მოდელებს, რომლებიც მემკვიდრეობით მიიღეს სამხედრო რეჟიმისგან. მიუხედავად იმისა, რომ 1990 წლის შემდეგ განხორციელდა ზღვრული ცვლილებები, 1973 და მომდევნო წლები, და არა 1970 ან 1990, უდავოდ ყველაზე მძაფრი და სიღრმისეული დადებითი ცვლილების წერტილი იყო.”
მეორეს მხრივ, საქართველოს მთავრობა, სასწორზე დებს იმ ლიბერტარიანულ ეკონომიკურ პრინციპებს, რომლითაც საქართველომ საერთაშორისო რეპუტაცია მოიპოვა 2004-2012 წლებში. ჭარბი სახელმწიფო ჩარევებით, იქნება ეს კონკურენციის სააგენტოს გაცოცხლება, ანტიდემპინგური კანონმდებლობა თუ ლარის გაუფასურების საპასუხოდ გამოცხადებული ანტიდოლარიზაციის პოლიტიკა, საქართველომ, შესაძლოა, მალევე დაკარგოს ეკონომიკური უპირატესობები. როგორც მიკროეკონომიკის მოწინავე კლასებში ასწავლიან, მთავრობა მხოლოდ მაშინ უნდა შეეხოს თავისუფალ ბაზარს, თუ ბაზარზე რაიმე ჩავარდნაა. საბაზრო ჩავარდნების არარსებობისას, სახელმწიფოს ჩარევა საქმეს მხოლოდ აფუჭებს. ეკონომიკური თეორია საკმაოდ დეტალურად საუბრობს ამაზე და ამ დებულებაში ეჭვის შეტანის საფუძველი არ არსებობს. დოლარიზაცია ბაზრის ჩავარდნა კი არ არის, არამედ ეკონომიკური აგენტების ოპტიმალური ადაპტირება ეკონომიკურად არამდგრადი სიტუაციის მიმართ. სახელმწიფომ თავი უნდა შეიკავოს ჩარევისგან.
ცხადია, ბევრი ეკონომისტი მხარს უჭერს მთავრობის ჩარევას და მის გეგმებს ამ მიმართულებით, თუმცა უნდა გავითვალისწინოთ, რომ ქვეყნები, რომლებიც ამ ექსპერტებს საქართველოში გზავნიან და მათ ანაზღაურებას უხდიან, არ ყოფილან ეკონომიკურად საქართველოს მსგავსად წარმატებულნი ბოლო 13 წლის განმავლობაში. მაგალითად, ბევრ ევროპულ ქვეყანაში ათწლეულებია ეკონომიკურ ზრდას დამაკმაყოფილებელი ნიშნულისთვის არ მიუღწევია, ისინი სწორედ სახელმწიფო ჩარევებისგან გამოწვეული სტუქტურული პრობლემების წინაშე დგანან.
თუ მთავრობას გრძელვადიან პერიოდში ლარის ღირებულების დასტაბილურება უნდა, გამოსავალი ერთია: უნდა შეიქმნას ნდობა საქართველოს ეკონომიკის მიმართ. ეს ნდობა კი სწორედ ეკონომიკურ საკითხებში სახელმწიფო ჩარევის შემცირებით ყალიბდება, როგორც ეს აჩვენა 2004-2008 წლებმა, როდესაც დოლარის კურსი 2.20-დან 1.4-მდე დაეცა. ლარის გრძელვადიანი გამყარება ყოვნდებოდა დროებითი გაუფასურებებით. აუცილებელია იმის გააზრება, რომ ეს სრულიად გარდაუვალია პატარა ეკონომიკისთვის, რომელზეც ძლიერ ზემოქმედებს საერთაშორისო უცხოური გაცვლითი ბაზრები. იმის ნაცვლად, რომ დამაზიანებელი ნაბიჯი შეაგებოს ისეთ რამეს, რისი კონტროლიც შეუძლებელია, მთავრობამ კონცენტრაცია გრძელვადიან პერსპექტივაზე უნდა გააკეთოს – ჩამოაყალიბოს ნდობა, ბაზარს მიანდოს თავისი საქმე და მხოლოდ მაშინ ჩაერიოს, როდესაც ბაზარზე ცხადი ჩავარდნაა. პროგრამის ნაწილი შესაძლებელია, ასევე, იყოს სოციალური პრობლემების შეზღუდულად შემსუბუქება. რაც მთავარია, ხელშეუხებელი უნდა დარჩეს „თავისუფლების აქტი“.
ამჟამინდელი მთავრობა ძალიან იმედისმომცემად მუშაობს იმაზე, რომ საქართველოში სასამართლო ნამდვილად დამოუკიდებელი იყოს. ეს იქნება საფუძვლიანი წვლილი ქართული სახელმწიფოს მშენებლობაში, განსაკუთრებით მზარდი გეოპოლიტიკური რისკების გათვალისწინებით. მართლაც, ჩილეს მსგავსად, ქართული ოცნების მთავრობას მრავალ ნაწილში შეუძლია წინამორბედის დატოვებული მეკვიდრეობის გაუმჯობესება (და გააუმჯობესა კიდეც). თუმცა, სააკაშვილის მმართველობის დროინდელი ეკონომიკური პრინციპები აშკარად არ შედის ამ სიაში.
წარმატებული სახელმწიფოს ასაშენებლად, საჭიროა ამის სასწრაფოდ გამოსწორება. ეჭვგარეშეა, რომ ეს გააძლიერებს ქართული ოცნების მემკვიდრებობას!
ფლორიან ბირმანი არის ეკონომიკის ასისტენტ-პროფესორი აისეტში. მას, სხვა კურსებთან ერთად, მიჰყავს საბაზრო ჩავარდნის კურსი.
კალმან მიცზეი იყო ბუდაპეშტში, უნგერთში, ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი. ის იყო გაეროს განვითარების პროგრამის რეგიონული დირექტორი ევროპასა და დსთ-ში, ევროკავშირის განსაკუთრებული წარმომადგენელი მოლდავეთსა და უკრაინაში ევროკავშირის სამრჩევლო მისიის ხელმძღვანელი. ამჟამად ის იკვლევს ტრანსფორმაციის პროცესს აღმოსავლეთ ევროპაში.

In 1991, the former finance minister of Chile, Alejandro Foxley, said in an interview: “We may not like the government that came before us. But they did many things right. We have inherited an economy that is an asset.”
About twenty years before, General Augusto Pinochet had toppled the democratically elected President of Chile, Salvador Allende. Pinochet’s rule from 1973 to 1990 was characterized by severe violations of human rights, yet finally, he agreed to hold a referendum on his political future, and when the Chilean people voted against him, he stepped down without bloodshed or violence.
Of what kind were Chile’s acclaimed economic policies? Pinochet relied on a group of Chicago-trained economists (nicknamed “Chicago Boys”) who, as Karen L. Remmer writes in the Journal of Developing Areas, “removed free-market restrictions” and “dismantled the state sector of the economy in favor of private ownership”. Between 1973 and 1976, spending of the Chilean government fell by 40%, and 449 state-owned firms (out of 494) were privatized, while the government share in the labor force went down from 18% to 13%. In the agricultural sector, the Chicago Boys abolished existing restrictions on landholding size and land ownership. Previously one of the most protected economies in the world, Chile almost entirely erased protective tariffs, to “promote the modernization of Chilean industry, subject monopolies to foreign competition, and encourage a more efficient and rational allocation of economic resources” (Remmer). With regard to foreign investments, the government got rid of bureaucracy and lifted various restrictions for foreign investors. The goal was to make Chile, as it was officially announced, “the best place in Latin America to invest”. Government agencies, like the financial markets supervisory authority, were dissolved. Labor laws, restricting the layoffs of workers, were weakened, and social welfare expenditures and minimum wages were reduced. Remmer writes: “The theory of economic development guiding these policies was that… future economic progress would depend on the expansion of industries able to compete on the international market”.
The immediate consequences of this shock therapy were double-edged. The inflation rate fell from 505 percent in 1974 to 30 percent in 1978, and the balance of payment improved: in 1976, Chile achieved a trade surplus of $500 million. Not unexpectedly, however, inequality rose as well: it is estimated that the top 5% of income recipients increased their share of the national product from 23% to 50%. And the reforms were pushed against the fierce resistance of large parts of the population. As Pablo Baraona, the governor of the Chilean Central Bank, said at the time: “The fact that more than 90% of the people are against our policies is proof that the model is working, that it has affected everybody and that it has privileged nobody”.
Does the Chilean economic agenda seem familiar to you?
As it is usually the case with economic reforms, their fruits can only be harvested much later, often by the successors of those who implemented them. While in Chile in the 1970s, there was a lot of turmoil and social hardship, the situation stabilized in the 1980s. The greatest dividends, however, were incurred in the 1990s and later. Between 1990 and 1993, Chile experienced an average growth rate of 7.7%, and from 1994 to 1999, this number was still as high as 5.6%. Between 1973 and 1999, exports grew by a staggering 9% per year. And the impact lasts until today: in the 2015 Index of Economic Freedom, published by the Fraser Institute, Chile's economy is ranked 7th (Georgia is 22nd). With almost $25,000 per capita income (PPP), Chile is the richest country in South America (Georgia: $9,500). Finally, in 2010, the international community acknowledged Chile’s economic success story when it became the only South American country so far to be admitted to the OECD, the “rich man’s club of developed countries” (Karen Kornbluh).
When Pinochet died in 2006, an editorial in the Washington Post summarized his legacy as follows: “Mr. Pinochet was brutal: More than 3,000 people were killed by his government and tens of thousands tortured, mostly in his first three years. Thousands of others spent years in exile. It's hard not to notice, however, that the evil dictator leaves behind the most successful country in Latin America. In the past 15 years, Chile's economy has grown at twice the regional average, and its poverty rate has been halved. It's leaving behind the developing world, where all of its neighbors remain mired.”
Returning to Georgia, there is no doubt that the government of Georgian Dream can claim a great achievement, namely ending the notorious practices of extortions and political blackmail which had become the unjustifiable epitome of the late Saakashvili era. In 2012, an increasingly authoritarian government was replaced by a more civilized one (like in Chile, without violence, a fact for which one cannot praise Pinochet and Saakashvili too much). However, there is an important difference between Chile and Georgia: the subsequent governments of Chile were careful not to reverse the successful economic policies that were enacted under the previous government. As Robert Packenham and William Ratliff write for the Hoover Institution: “All four civilian governments [of Chile] since 1990 have maintained the new, more market-oriented economic and social models inherited from the military regime. Although there were changes at the margins after 1990, the point of sharpest and deepest positive change was unquestionably 1973 and immediately thereafter, not 1970 or 1990.”
The Georgian government, on the other hand, puts at stake those libertarian economic principles for which Georgia had gained international reputation between 2004 and 2012. By adopting policies of excessive government interventions, be it through the reinstatement of a competition authority, the announced antidumping law, or the anti-dollarization measures recently promulgated as a response to the lari devaluation, Georgia may quickly forfeit its economic advantages. As one can learn in an advanced microeconomics class, a government must only tinker with the free market if there is market failure. Without market failure, government interventions can only make a bad situation worse. Economic theory is very elaborate on this, and there is no place for reasonable doubt on this matter. Dollarization, however, is no market failure but the optimal adjustment of economic agents to a situation of economic uncertainties. The government should abstain from interfering.
Clearly, there are many economists endorsing the government’s interventionist plans, but one should realize that many of the countries sending and paying these experts have in the last 13 years not been economically as successful as Georgia. Many European nations, for example, did not experience satisfactory growth for decades, suffering from the very structural problems caused by the interventionist recipes they want to prescribe to Georgia.
If the government wants to stabilize the lari’s value in the long run, there is no alternative but to build trust in Georgia’s economy. This trust will be primarily established by reducing the government’s involvement in economic matters, as demonstrated between 2004 and 2008 when the price of the dollar fell from 2.20 GEL to 1.40 GEL. This long-term appreciation of the lari was interrupted by temporary devaluations, and it is important to understand that these are totally inevitable for a very small economy exposed to the forces of international foreign exchange markets. Instead of economically detrimental responses to something that cannot be controlled, the government must concentrate on the long run – building trust, letting the market work, and interfering only in clear-cut cases of market failure. Cushioning social hardship in a limited way may be part of the program. Most important, however, is that there will be no tinkering with the Liberty Act.
The current government is making very promising efforts to move Georgia towards true judicial independence. That would be a lasting contribution to the building of a sustainable Georgian state, particularly in view of the growing dangers stemming from the geopolitical dynamics here. Indeed, like in Chile, there are many points where the Georgian Dream government can (and did) improve on its predecessor. The economic principles that guided Saakashvili’s reign, however, are not one of those.
For the sake of successful state-building, this needs urgent remedy. It will strengthen Georgian Dream’s legacy, without any doubt!
Florian Biermann is an assistant professor of economics at ISET, where he teaches, among others, a course in market failure.
Kálmán Mizsei is a former visiting professor at the Central European University in Budapest, Hungary. He served as regional director of UNDP for Europe and the CIS, Special Representative of the EU in Moldova, and head of the EU advisory mission to Ukraine. Currently, he is writing a study on transformation processes in Eastern Europe.