2007 წელს იერუსალიმში მიმავალი ამერიკელი ბიზნესმენი და ისრაელის იმდროინდელი პრემიერ-მინისტრის მეგობარი, ეჰუდ ოლმერტი გზად დამასკოს ეწვია. იმ დილით, როდესაც ისრაელში უნდა გამგზავრებულიყო, კარზე ბუხაბარატის, სირიის საიდუმლო სამსახურის წარმომადგენლებმა დააკაკუნეს. სირიის აგენტებმა დაამშვიდეს შეშინებული ბიზნესმენი: მას საწამებელ ციხეში წაყვანას არავინ უპირებდა, რომლებიც მრავლად იყო სირიაში. მათ, უბრალოდ, უნდოდათ, გაეგოთ, რომელი იყო ეჰუდ ოლმერტის საყვარელი კერძი. ამ შეკითხვით განცვიფრებულმა ბიზნესმენმა უპასუხა, „ჰუმუსი“ და სულ რაღაც ნახევარ საათში მას ოთახში საუკეთესო ჰუმუსი მიართვეს სირიის ყველაზე ცნობილი რესტორნიდან წარწერით: „ეჰუდისთვის“. ბიზნესმენმა ჰუმუსი იერუსალიმში წაიღო და იმავე დღეს, ნაშუადღევს უსაფრთოების სამსახურის ხელმძღვანელთან ერთად მიირთვა ისე, რომ არ შეუმოწმებია, კერძი მოწამლული იყო თუ არა. სადილი ფირზე გადაიღეს და ვიდეო ასადს გაუგზავნეს.
ამ ინციდენტიდან ნათელია, რომ რეგიონის სხვა პოლიტიკოსებისგან განსხვავებით, ასადი იდეოლოგიურად ისრაელის წინააღმდეგი არ არის. პირიქით, ასადი ზარმაცი არაბი დესპოტის იდეალური ტიპაჟია, რომლის მთავარი საზრუნავი ძალაუფლების შენარჩუნება და კარგად ცხოვრებაა. მისნაირი წინამძღოლების უმეტესობის მსგავსად (რომელთაგანაც ბევრი „არაბულ გაზაფხულს“ შეეწირა), ისიც ძალიან კორუმპირებული, სრულიად უპრინციპო და ადვილად მანიპულირებადი ადამიანია. გარდა ამისა, როგორც ზემოთ მოყოლილი ამბავი გვიჩვენებს, მას, სავარაუდოდ, სურს ისრაელთან საერთო ენის გამონახვა და ისეთი მმართველია, ვისთანაც დასავლური ძალები, თუ ძალიან პრინციპულები არ იქნებიან, შეძლებენ შეთანხმების მიღწევას. სწორედ ამიტომ ჩემთვის გაუგებარია, რატომ არიან ისრაელელი პოლიტიკოსები, განსაკუთრებით მემარჯვენეები, ასადის რეჟიმის მიმართ აგრესიულად განწყობილები.
ამას ორი სავარაუდო ახსნა აქვს, თუმცა ორივე უკმარისობის შეგძნებას ტოვებს. პირველი შესაძლო მიზეზია ასადის ალიანსი ირანსა და ლიბანურ ჰეზბოლასთან. თუმცა ასადს მეგობრების არჩევის ფუფუნება არ აქვს. დასავლეთი მისი რეჟიმის მიმართ უფრო შემწყნარებლური რომ ყოფილიყო, არ არის გამორიცხული, ასადს უპირატესობა მიენიჭებინა ნაკლებად ომს მოწყურებული და ნაკლებად რელიგიური მოკავშირეებისთვის. ასადი, რომელმაც ლონდონში ოფთალმოლოგია შეისწავლა, შინაგანად დასავლეთის მიმართ მტრულად არ არის განწყობილი: მან არამარტო ოლმერტს გაუგზავნა ჰუმუსი, არამედ ძალიან ახლოს თანამშრომლობდა დასავლეთის უსაფრთხოების სამსახურებთან, როდესაც მას ამას სთავაზობდნენ. 2003 წლამდე, სირია იყო ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს პარტნიორი „დამნაშავეების გაცვლის პროგრამაში,“ რამაც შესაძლებელი გახადა ტერორიზმში ეჭვმიტანილების დაკითხვა იმ ქვეყნებში, სადაც შესაბამისი კანონი არ არსებობდა. რობერტ ბაერი „ახალ სახელმწიფო მოხელეში“ წერდა: „თუ გინდათ, რომ ადამიანი აწამონ, გაგზავნეთ სირიაში. თუ გინდათ, რომ ადამიანი გაქრეს და ვეღარასოდეს ნახოთ, გაგზავნეთ ეგვიპტეში“. თანამშრომლობა და არამხოლოდ ამერიკელებთან, კარგად მიდიოდა. გერმანიამაც კი დაკითხა ტერორიზმში ეჭვმიტანილი პირდაპირ სირიის ციხეში. ეს იმაზე მიუთითებს, რომ ასადი, როდესაც შესაძლებლობა ეძლეოდა, დასავლეთთან პარტნიორობას არჩევდა.
ისრაელის მტრული განწყობის მეორე მიზეზი, შესაძლოა, ის იყოს, რომ, თუ სირიასთან უფრო მეგობრული დიალოგი დაიწყება, ამით კვლავ აქტუალური გახდება გოლან ჰაითსის დაბრუნების საკითხი. მართალია, სირია ყველა ღონეს იხმარს, რომ დაიბრუნოს ეს ტერიტორია, მაგრამ აუცილებელი არ არის, ისრაელი დათანხმდეს. ისრაელმა იორდანიის დასავლეთ სანაპიროც დაიპყრო და არასოდეს დაუბრუნებია უკან. დღეს კი ამ უკანასკნელთან მეგობრული ურთიერთობა აქვს.
ამავდროულად, სირიას ბევრი აქვს შესათავაზებელი ისრაელისთვის, თუ გავითვალისწინებთ მის გავლენას ჰეზბოლაზე. ორივე ქვეყნისთვის მომგებიანი იქნება ისეთი გარიგება, სადაც ისრაელი, ისრაელ-ლიბანის საზღვარზე მშვიდობის სანაცვლოდ, სირიასთან ითანამშრომლებდა ეკონომიკურ და უსაფრთოების საკითხებში.
როგორც ზემოთ აღვნიშნე, ასადი კორუმპირებული არაბი დესპოტის კლასიკური მაგალითია და თითქმის მთელი მეოცე საუკუნის განმავლობაში აშშ-ს ბრწყინვალე ურთიერთობა ჰქონდა ასეთი ტიპის მმართველებთან. ასადი მშვიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ ქიმიურ იარაღს იყენებს, რაც ამაზრზენია და არ აქვს გამართლება, თუმცა შეერთებული შტატებს ადრე ასე არ აღელვებდა ქიმიური იარაღი. ირანის წინააღმდეგ ერაყის ომის დროს, აშშ სადამ ჰუსეინს (ასევე ტიპურ არაბ დესპოტს) აწვდიდა მნიშვნელოვან სატელიტურ და სამხედრო სადაზვერვო ინფორმაციას, რაც ერაყს საშუალებას აძლევდა, მტრებს ქიმიური იარაღით გასწორებოდა.
მეტიც, აშშ და სხვა დასავლური ქვეყნები ადამიანის უფლებების დიდი ქომაგები არიან, თუმცა ასადის შემთხვევაში, მორალური შეხედულებები არასოდეს ყოფილა რეჟიმის შეცვლისთვის საკმარისი მიზეზი. „ამნესტი ინტერნეშენალის“ მონაცემებით, 1979 წლიდან ირანში 5000 ადამიანი დასაჯეს სიკვდილით, იმის გამო, რომ ჰომოსექსუალები იყვნენ. ირანში ჰომოსექსუალების მკვლელობებს არ მოჰყოლია რეჟიმის შეცვლის მოწოდებები. პირიქით, 2015 წელს დადებული ბირთვული ხელშეკრულებით, დასავლეთმა გაუხარნგრძლივა სიცოცხლე ირანის რეჟიმს, რომელიც, როგორც ბევრი ექსპერტი ამბობს, კოლაფსის ზღვარზე იყო. მსგავსად, საუდის არაბეთის იდეოლოგია არ განსხვავდება ისლამური სახელმწიფოს იდეოლოგიისგან და ქვეყანა მთელ მსოფლიოში რადიკალურ ისლამს ავრცელებს. მიუხედავად ამისა, არასოდეს გვსმენია მოწოდებები საუდის არაბეთში რეჟიმის ცვლილებებისკენ.
აშშ-ის აკვიატება, ჩამოაგდოს ასადი, კიდევ უფრო დამაბნეველი ხდება, თუ იმასაც გავითვალისწინებთ, რომ სამოქალაქო ომის დაწყებამდე ასადი სულაც არ იყო ყველაზე ბოროტი არაბი ავტოკრატი. ასადი ალავიტია, ალავიტებს, როგორც მუსლიმურ უმცირესობას, ხშირად დევნიან სუნიტები. ალავის ისლამი ამ რელიგიის ყველაზე ტოლერანტული და თანამედროვე ინტერპრეტაციაა. გარდა ამისა, ასადი არამხოლოდ ალავიტებს იცავს, არამედ მის ქვეყანაში მცხოვრებ სხვა უმცირესობებსაც, მათ შორის ქრისტიანებს, რომელთაც სასტიკად უსწორდებიან შუა აზიის თითქმის ყველა ისლამურ სახელმწიფოში. თუ სირიაში სუნიტების 75%-იანი უმრავლესობა მოვა სათავეში, ქრისტიანები, ალავიტები, ქურთები და სხვა უმცირესობები, შესაძლოა, ისეთივე მძიმე მდომარეობაში ჩავარდნენ, როგორც სხვა ქვეყნებში, სადაც სუნიტები არიან უმრავლესობაში. ბრიტანული საზოგადოებრივი აზრის მკვლევარი ორგანიზაციის ORB-ის მიერ 2015 წელს ჩატარებული გამოკითხვის მიხედვით, სირიელების 47% ამბობს, რომ ასადს მათ ქვეყანაზე „დადებითი გავლენა“ აქვს, იმავე გამოკითხვის თანახმად, თავისუფალი სირიის არმიას 35%, სირიის ოპოზიციის კოალიციას კი 26% ერგოთ (გამოკითხვა სხვადასხვა პასუხის გაცემის საშუალებას იძლეოდა). ამ რიცხვების სანდოობაში ბევრს ეპარება ეჭვი, თუმცა ეს შედეგები ცხადჰყოფს, რომ ასადს მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა აქვს სირიის მოსახლეობისგან.
წინააღმდეგი არ ვარ საგარეო პოლიტიკაში მაღალი მორალური სტანდარტების დაცვისა, თუმცა, თუ ასეთი სტანდარტები არსებობს, ისინი ყველას მიმართ თანაბრად უნდა გამოიყენებოდეს.
ბოლო ათ წელიწადში „არაბული გაზაფხულის“ შედეგები ფრიად არადამაკმაყოფილებელი იყო. არაბულმა რევოლუციამ ვერ მოიტანა დემოკრატია, პირიქით, არსებული ავტორიტარული რეჟიმი ჩაანაცვლა სხვა კიდევ უფრო ავტორიტარული, ნაკლებად სტაბილური და კიდევ უფრო რელიგიური რეჟიმით. რატომ იქნებოდა სირია გამონაკლისი? ქვეყანაში, სადაც მოსახლეობას სჯერა, რომ ალ-ნუსრა-ფრონტი (35%) და ისლამური სახელწიფო (21%) „დადებით გავლენას“ ახდენს ქვეყანაზე, დემოკრატია ვერ იქნება სახარბიელო მდგომარეობაში.
ობამას გაცხადებული მიზანი იყო ასადის ჩამოგდება. გასული კვირიდან მოყოლებული ტრამპიც ამ მიზნისკენ მიდის, როგორც ჩანს. თუმცა, თუ ვინმეს რეჟიმის შეცვლა სურს, ცვლილების შემდგომი პერიოდისთვისაც უნდა ჰქონდეს გეგმა. პირადად მე მიჭირს, წარმოვიდგინო ეს გეგმა.
ვფიქრობ, სირიისთვის გამოსავალი ერთია: დასავლეთმა რუსეთთან ძალები უნდა გააერთიანოს და დაეხმაროს ბაშარ ალ-ასადს ქვეყანაზე კონტროლის ხელახლა მოპოვებაში. მთავრობის რეაბილიტიაციის სანაცვლოდ, დასავლეთს შეეძლება, რაიმე მოითხოვოს ასადისგან, მაგალითად, მისი სეკულარული ოპონენტების საყოველთაო ამნისტია, მშვიდობაზე შეთანხმება ისრაელთან (ასადის ხელდასმული ჰეზბოლას ჩათვლით), სირიის მოსახლეობის დემოკრატიული წარმომადგენლობა რაიმე ფორმით და სხვა რეფორმები, რომლებიც შეზღუდავს ასადის აბსოლუტურ ძალაუფლებას.
ცალსახად აღმაშფოთებელი და მტკივნეულია ულმობელი დიქტატორის მხარდაჭერა, რომელიც საკუთარი მოსახლეობის წინააღმდეგ მომწამლავ გაზს იყენებს. თუმცა, თუ რეალურად არავინაა, ვინც მის ადგილს დაიკავებს, ეს ერთდაერთი გამოსავალია. წარმოდგენა არ მაქვს, რა გეგმები აქვთ აშშ-სა და სხვა დასავლურ ძალებს სირიაში და ამ სტატიაში განხილული სამი გამოცანაც დიდი თავსატეხია ჩემთვის. ერთი რამ კი დანამდვილებით ვიცი – სირიაში სამოქალაქო ომი აუტანელ ტანჯვას აყენებს სირიის მოსახლეობას, ევროპაში კი ამძაფრებს ლტოლვილთა კრიზისს. ეს რაც შეიძლება მალე უნდა დასრულდეს.

Bashar al-Assad’s Three Puzzles
In 2007, an American businessman and friend of the then Prime Minister of Israel, Ehud Olmert, was visiting Damascus before continuing his journey to Jerusalem. On the morning of his departure to Israel, the Mukhabarat, Syria’s secret service, knocked at his hotel room. The Syrian agents calmed down the scared businessman – he was not to be taken to some torture prison, of which there were many in Syria. Instead, they wanted to know what was Ehud Olmert’s favorite dish. Surprised about this question, the businessman answered “hummus”, and half an hour later a big tub of the finest hummus of Syria’s most distinguished restaurant arrived at the hotel room: “For Ehud”. The businessman took the hummus to Jerusalem, and on the afternoon of the same day, Olmert sat down with his head of security and ate it without testing whether it was poisoned. The meal was filmed and the video was sent back to Assad.
PUZZLE 1: WHY IS ISRAEL AGAINST ASSAD?
The incident shows that, unlike many other politicians of the region, Assad is not ideologically against Israel. Rather, Assad is the ideal type of a lazy Arabic despot whose only concern is to stay in power and have a good life. Like most of his peers (many of whom were toppled in the “Arab Spring”), he is highly corrupt, entirely unscrupulous, and easily manipulable. Moreover, as the event described above demonstrates, he is potentially interested in finding an agreement with Israel, and he is a ruler with whom Western powers if they are not too principled, can strike deals. It has therefore always been puzzling for me why Israeli politicians, particularly right-wingers, regularly engage in the most aggressive rhetorics against Assad’s regime.
There are two potential explanations, but both are unsatisfactory. The first possible reason is Assad’s alliance with Iran and the Lebanese Hezbollah. However, Assad is not in a position to choose his friends. Had the West been friendlier towards his regime, it is not unlikely that he would prefer allies who were less militant and less religious. Assad, who studied ophthalmology in London, is not intrinsically hostile towards the West: not only did he send hummus to Olmert, but he also cooperated very closely with the Western security apparatus whenever he was invited to do so. Until 2003, Syria was a partner of the CIA in the “extraordinary rendition” program, which allowed the interrogation of terrorism suspects in countries where the bill of rights was not in place. As Robert Baer wrote in the New Statesman: “If you want them to be tortured, you send them to Syria. If you want someone to disappear – never to see them again – you send them to Egypt". The cooperation, not only with the Americans, went smoothly. Even Germany interrogated a terrorist suspect directly in a Syrian prison. It shows that Assad if given the opportunity, would like to partner with the West.
The second potential reason for Israel’s hostility might be a concern that a friendlier dialogue with Syria would bring the return of the Golan Heights back on the table. While it is true that Syria would press for a return, Israel would not have to give in. Israel also conquered the West Bank from Jordan, never returned it, and today enjoys amicable relations with that country.
At the same time, given its influence on Hezbollah, Syria has a lot to offer to Israel. A deal where economic and security cooperation was provided by Israel in exchange for peace at the Israeli-Lebanese border seems to be profitable for both parties.
PUZZLE 2: WHY ARE THE UNITED STATES AGAINST ASSAD?
As I mentioned already, Assad is the classical example of a corrupt Arabic despot, and throughout most of the 20th century, the USA was on excellent terms with rulers of that kind. Assad uses chemical weapons against civilians, which is despicable and inexcusable, but the United States was not always as concerned about chemical weapons as they are today. Throughout Iraq’s war against Iran, the USA provided Saddam Hussein (another typical Arabic despot) with essential satellite information and military intelligence, enabling the Iraqis to target their adversaries with chemical weapons.
Moreover, while the United States and other Western countries frequently pay lip services to human rights, moral considerations were never enough to openly work for a regime change as in the case of Assad. According to Amnesty International, about 5,000 people have been executed in Iran since 1979 because they were gay. The ongoing practice of murdering gays did not lead to calls for a regime change in Iran – to the contrary, with the nuclear deal of 2015, the West prolonged the life of the Iranian regime, which, as many experts say, was on the verge of collapse. Likewise, Saudi Arabia represents an ideology that is indistinguishable from the one of the Islamic State, and the country spreads this extremist version of Islam globally. Yet, there were no calls for regime change so far.
The US obsession with toppling Assad becomes even more puzzling if one considers that Assad before the civil war started, was not the most wicked of all Arabian autocrats. As an Alawite, he belongs to a Muslim minority that is frequently persecuted by the Sunnites, and Alawi Islam represents the most tolerant and modern interpretation of that religion. Moreover, Assad protects not only the Alawites but also other minorities in his country, notably the Christians, who are violently persecuted almost everywhere else in the Islamic Middle East. If the 75%-Sunni majority of Syria would take over the country, the Christians, Alawites, Kurds, etc. might suffer like other minorities in countries where Sunnites have the majority. According to a 2015 poll conducted by the British pollster ORB, 47% of Syrians say that Assad has a “positive influence” on their country, while the respective values for the Free Syrian Army and the Syrian Opposition Coalition are only 35% and 26% (multiple answers were possible). While there are many questions about the reliability of such numbers, it provides some evidence that Assad enjoys considerable backing in the Syrian population.
I am not against upholding high moral standards in foreign policy, but then they should be applied to everybody equally.
PUZZLE 3: WHO CAN REPLACE ASSAD?
In the last ten years, the experiences made in the “Arab Spring” were highly disenchanting. The Arab revolutions did not lead to prosperous democracies but replaced the existing authoritarian regimes with even more authoritarian regimes, mostly being less stable and more religious than their predecessors. Why would Syria be different? In a population where 35% and 21%, respectively, say that the Al-Nusra-Front and the Islamic State have “positive influence”, democracy may have a tough position.
Obama’s declared goal was to topple Assad, and since last week, also Trump seems to pursue that goal. Yet, if one aims at regime change, one should have a plan for the time that follows. For me, it is hard to imagine what that plan could be.
WHAT HAS TO BE DONE?
It seems to me that there is only one solution for Syria: the West must join forces with Russia and help Bashar al-Assad to regain control over his country. If one would help Assad to consolidate his government, one could ask for something in return, like a general amnesty for his secular opponents, a peace agreement with Israel (including Assad’s proxy Hezbollah), maybe some kind of democratic representation for the population of Syria and other reforms which restrict his absolute power.
It is clearly objectionable and painful to support a ruthless dictator who uses poison gas against his own population. If there is nobody who could realistically take his place, however, this is the only way to go. I have no idea what the USA and other Western powers are up to in Syria, and I am perplexed by the three puzzles laid out in this article, but what I know is that the Syrian civil war causes unbearable suffering among the Syrian population and fuels the refugee crisis in Europe. It has to stop as soon as possible.