თამბაქოს მოხმარება საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) მონაცემებით, 2017 წელს საქართველოში ზრდასრული მოსახლეობის 29.9% ეწეოდა თამბაქოს. მამაკაცებში მწეველობის გავრცელება 54.6% იყო. ამ მაჩვენებლით საქართველო მსოფლიოში მეხუთე, ევროპაში კი პირველი ადგილს იკავებდა. UNDP-ის კვლევის თანახმად, საქართველოს ზრდასრული მოსახლეობის 0.4% ყოველწლიურად სწორედ თამბაქოს მოხმარებით გამოწვეული დაავადებებით კვდება, მწეველობის მთლიანი წლიური ეკონომიკური ხარჯი კი მშპ-ის 2.4%-ს შეადგენს.
საქართველოს მთავრობამ ბოლო წლებში არაერთი რადიკალური ცვლილება განახორციელა თამბაქოს კონტროლის მიმართულებით, რაც თამბაქოს მოხმარებით გამოწვეული ჯანმრთელობისა და ეკონომიკური ზიანის შემცირებას ემსახურებოდა. ქვეყანამ თამბაქოს კვამლისგან თავისუფალი საზოგადოებისკენ ყველაზე რადიკალური ნაბიჯი 2017 წელს გადადგა, როდესაც დააანონსდა მთელი რიგი ცვლილებები თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონში, რეკლამის შესახებ კანონში, მაუწყებლობის შესახებ კანონსა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში. ამ ცვლილებებით 2018 წლიდან: ა) აიკრძალა მოწევა საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში; ბ) აიკრძალა თამბაქოს ნაწარმის, თამბაქოს აქსესუარის ან/და თამბაქოს მოხმარებისთვის განკუთვნილი მოწყობილობის ყველა სახის რეკლამა; გ) თამბაქოს მწარმოებლებს შეეზღუდათ სპონსორობის უფლება; დ) სიგარეტის შეფუთვაზე 30%-დან 65%-მდე გაიზარდა თამბაქოს მოწევის მავნებლობის გამაფრთხილებელი ნიშნები და სავალდებულო გახდა ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული რისკების გრაფიკული გამაფრთხილებელი ნიშნების დატანა.
პარალელურად, 2017 წლიდან ეტაპობრივად იზრდება აქციზის გადასახადი. 1-ელ ცხრილში წარმოდგენილია, მისი ცვლილება თამბაქოს ნაწარმის მიხედვით. საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მიხედვით, თამბაქოს ნაწარმის აქციზის გადასახადი შედგება ორი კომპონენტისგან: (1) სპეციფიკური (Sp), რომელიც წარმოადგენს ფიქსირებულ თანხას პროდუქტის ერთეულზე და (2) ადვალორული (Av), რომელიც საცალო სარეალიზაციო ფასის საფუძველზე ანგარიშდება.
ცხრილი 1. თამბაქოს ნაწარმის აქციზის გადასახადი (ლარში Sp-ისთვის და პროცენტებში Av-ისთვის)
ნაწარმი | რაოდენობა | 1/16 | 1/17 | 8/17 | 1/19 | 11/19 | |||||
Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | ||
სიგარეტი (ფილტრიანი) | 20 ღერი | 1.1 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 30 | 1.7 | 30 |
სიგარეტი (უფილტრო) |
20 ღერი |
0.3 | 10 | 0.6 | 10 | 0.6 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 30 |
თუთუნი, ყალიონისა და ჩილიმისთვის განკუთვნილი თამბაქო | 1 კგ | 25 | 35 | 35 | 35 | 60 | |||||
თამბაქოს სხვა ნაწარმი | 1 კგ | 25 | 35 | 35 | 35 | 60 | |||||
საღეჭი ან საყნოსი თამბაქო | 1 კგ | 25 | 35 | 35 | 35 | 60 | |||||
კაფსულები და მსგავსი პროდუქტები | 20 ცალი | 1.7 | 0.1 | 1.7 | 0.3 | 1.7 | 0.3 | ||||
გასახურებელი თამბაქო | 20 ცალი | 1.7 | 0.1 | 1.7 | 0.3 | 1.7 | 0.3 | ||||
სითხეები ნიკოტინით და ნიკოტინის გარეშე | 1 მლ | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
აღსანიშნავია, რომ თამბაქოს მოხმარების წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების შეფასება ჯერ არ ჩატარებულა, რადგან თამბაქოს მოხმარების შესახებ (გავრცელება, ინტენსივობა, თავის დანებების მაჩვენებელი და სხვ.) მონაცემები არ არსებობს, რადგან მათ ადგილობრივი წყაროები არ აგროვებენ. ქვეყანაში თამბაქოს მოხმარებაზე უახლესი ინფორმაცია კი WHO-მ შეაგროვა STEPS-ის გამოკითხვის გამოყენებით 2016 წელს. მიუხედავად ამისა, მაინც ვეცდებით, უკვე გატარებული ღონისძიებების გავლენა შევაფასოთ, რისთვისაც თამბაქოს საქართველოს ბაზარზე არსებულ საქსტატისა და ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებს გამოვიყენებთ. მიმოვიხილავთ Euromonitor International-ის მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციასაც.
მე-2 ცხრილში წარმოდგენილია სიგარეტის ბაზრის შეფასება 2013-2019 წწ-ში გაყიდული სიგარეტის ღირებულებისა და რაოდენობის მიხედვით. 2013-2016 წწ-ში გაყიდული კოლოფების რაოდენობის მიხედვით, შეიძლება ითქვას, რომ თამბაქოს მოხმარება სტაბილური იყო, 2017 წლიდან კი უკვე ვხედავთ შემცირების ტენდენციას. 2018 წელს დაახლოებით 375 მლნ. სიგარეტის კოლოფი გაიყიდა, რაც 35 მლნ. კოლოფით (11%) ნაკლებია 2013 წელთან შედარებით.
აღსანიშნავია, რომ სიგარეტის ბაზარი 2019 წლამდე სტაბილურად იზრდებოდა, რადგან ფასის ზრდა გადაწონიდა გაყიდული სიგარეტების რაოდენობას. თუმცა 2019 წელს გაყიდული სიგარეტების მოცულობა წლიურ ჭრილში 14%-ით შემცირდა და 1,152 მლნ ლარი შეადგინა. Euromonitor International-ის მონაცემებით, სიგარეტის ბაზრის ღირებულების მკვეთრი ვარდნა იმან განაპირობა, რომ მომხმარებლებმა იაფ ალტერნატივებზე გადასვლა დაიწყეს, რასაც სიგარეტის არალეგალური გაყიდვებიც ემატება.
ცხრილი 2. სიგარეტის ბაზარი
ინდიკატორი | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
სიგარეტის გაყიდვები (მლნ. ₾) | 1,212 | 1,225 | 1,242 | 1,329 | 1,400 | 1,413 | 1,152 |
სიგარეტის გაყიდვები (მლნ. კოლოფი) | 421 | 439 | 415 | 410 | 390 | 375 | ... |
წყარო: Euromonitor International
მე-3 ცხრილზე წარმოდგენილია საქართველოს სიგარეტის ბაზრის ალტერნატიული შეფასება. საქსტატის წარმოებისა და ვაჭრობის მონაცემების გამოყენებით დავითვალეთ ქვეყანაში გაყიდული ქარხნულად დამზადებული და ხელით გახვეული (RYO) სიგარეტების რაოდენობა.
ხელით გახვეული სიგარეტისთვის საჭირო თამბაქოს ნაწარმის (შესახვევი თუთუნის) მონაცემები ტონებშია მოცემული, ამიტომ ამ ტიპის სიგარეტის კოლოფის რაოდენობა დავიანგარიშეთ იმ დაშვებით, რომ 1 სიგარეტი შეიცავს 1 გრამ თამბაქოს. გარდა ამისა, სიგარეტის ბაზრის ზომა დავიანგარიშეთ ფინანსთა სამინისტროს მიერ გაყიდული აქციზის ნიშნების რაოდენობის მიხედვით.
ცხრილი 3. სიგარეტის ბაზრის ალტერნატიული შეფასება (მლნ. კოლოფი)
ქარხნულად დამზადებული სიგარეტი | 520 | 560 | 455 | 467 | 387 | 374 | 180 |
ქარხნულად დამზადებული და ხელით გახვეული სიგარეტი | 651 | 645 | 515 | 514 | 467 | 447 | 274 |
ქარხნულად დამზადებული სიგარეტი (გაყიდული აქციზის ნიშნის რაოდენობის მიხედვით) | 495 | 486 | 491 | 465 | 397 | 384 | 216 |
წყარო: საქსტატი, ფინანსთა სამინისტრო, ავტორის გამოთვლები
ქარხნულად დამზადებული სიგარეტის კოლოფების რაოდენობაზე Euromonitor International-ს, საქსტატსა და ფინანსთა სამინისტროს მონაცემები ემთხვევა ერთმანეთს. 2017 და 2018 წელს ბაზრის ზომის შეფასებაც თითქმის იდენტურია. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, სამივე წყარო ერთსა და იმავე დინამიკას აჩვენებს: 2017 წლიდან სიგარეტის ბაზრის ზომა სწრაფად მცირდება, რაც ქვეყანაში გატარებული თამბაქოს კონტროლის პოლიტიკის სერიოზულ მიღწევებზე მიუთითებს. ყველაზე დიდი შემცირება 2019 წელს მოხდა, როდესაც ქარხნულად დამზადებული სიგარეტების გაყიდვა საქსტატის მონაცემებით 44%-ით, ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით კი 52%-ით შემცირდა.
მართალია, მიღებული შედეგები იმედისმომცემია, მაგრამ საქართველომ უნდა გადაჭრას თამბაქოს კონტროლის შესახებ კანონმდებლობაში არსებული ხარვეზები, თუ გვინდა, რომ ამ პოლიტიკის ეფექტიანობა კიდევ უფრო გაიზარდოს. მაგალითად, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილების ნაწილში მოწევა ჯერ კიდევ დაშვებულია. ასეთებია კაზინოები, კერძო ტაქსები, სასჯელაღსრულების დაწესებულებები და აეროპორტის სატრანზიტო ზონები.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ თამბაქოს კონტროლის პოლიტიკით მიღწეული შედეგები (რომელიც თამბაქოს მხოლოდ ლეგალური ბაზრისთვის ვაჩვენეთ ოფიციალურ წყაროებზე დაყრდნობით) შეიძლება გააუარესოს არალეგალური (შავი) ბაზრის განვითარებამ. ზოგადად, თამბაქოს ნაწარმზე აქციზის გადასახადის ზრდა არალეგალურ ვაჭრობას ახალისებს, რაც ამცირებს თამბაქოს კონტროლისა და დაბეგვრის პოლიტიკის ეფექტიანობას, რადგან ასეთ ბაზრებზე თამბაქოს ნაწარმი ბევრად იაფი ღირს. დამატებით, თამბაქოს ნაწარმის კონტრაბანდა, არალეგალური წარმოება და ფალსიფიკაცია თავს არიდებს სახელმწიფო გადასახადებს, რაც ამცირებს სახელმწიფო შემოსავლებსაც. მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, ამჟამად რუსეთის მიერ ოკუპირებული და კონტროლირებადი აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიები შეიძლება არალეგალური თამბაქოს ნაწარმის წყარო გახდეს. ამ თემაზე ჩატარებული კვლევების თანახმად, საქართველოში სიგარეტით არალეგალური ვაჭრობის მაჩვენებელი დაბალია და 2019 წელს მთლიანი ვაჭრობის მხოლოდ 1.5%-ს შეადგენდა. თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ ტენდენცია შეიძლება სწრაფად შეიცვალოს, პოლიტიკის გამტარებლებმა განსაკუთრებული ძალისხმევა უნდა მიმართონ თამბაქოს ნაწარმით არალეგალური ვაჭრობის წინააღმდეგ.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია მოწევისთვის თავის დანებების მხარდაჭერის პროგრამების ხელმისაწვდომობის დაბალი დონე. დღეისთვის ეს სერვისი მხოლოდ რამდენიმე კერძო ჯანდაცვის დაწესებულებას აქვს. ამას ისიც ემატება, რომ ასეთი პროგრამების ღირებულებას ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევა მხოლოდ ნაწილობრივ ანაზღაურებს. პრობლემაა ისიც, რომ მთავრობის მოწევის წინააღმდეგ მიმართული პოლიტიკა არ მოიცავს თამბაქოს მავნე ზემოქმედების შემცირების ღონისძიებებს. მაგალითად, კანონმდებლობა ერთმანეთისგან არ განასხვავებს თამბაქოს მავნე ზემოქმედების შემამცირებელ პროდუქტებს (მაგ. ელექტრონულ სიგარეტს, გასახურებელ თამბაქოს), ტრადიციულ სიგარეტსა და შესახვევ თუთუნს. მსოფლიოში სულ უფრო მეტი ქვეყანა აღიარებს, რომ თამბაქოს ნაკლებად მავნებელ ნაწარმზე (მაგ. ელექტრონულ სიგარეტზე, საღეჭ ან საყნოს თამბაქოზე, გასახურებელ თამბაქოს ნაწარმზე) შედარებით მეტი წვდომის მიცემა ეფექტური ღონისძიებაა თამბაქოს მავნე ზემოქმედების შემცირებისა და მოწევისთვის თავის დანებებისთვის. სწორედ ამიტომ, სასურველია, ვიფიქროთ თამბაქოს ნაკლებად მავნებელ ნაწარმზე და სიგარეტის განსხვავებულად რეგულირებაზე.
დაბოლოს, გატარებული საგადასახადო პოლიტიკით მიღებული ჯანმრთელობის სარგებელი შეიძლება შეაფერხოს დაბეგვრის ბუნებამ. არსებული მიდგომა სიგარეტის უფრო იაფ ალტერნატივებზე გადასვლას უფრო ახალისებს, ვიდრე მოწევის შემცირებას. ამიტომ, როდესაც თამბაქოს ნაწარმის აქციზის გადასახადის მომავალ გაზრდაზეა საუბარი, ეს ფაქტორიც გასათვალისწინებელია.

Smoking and passive smoking are some of the main problems for public health in Georgia. According to the WHO, 29.9% of adults in Georgia smoked tobacco in 2017. Smoking prevalence among males was 54.6% – fifth in the world and first in Europe. A study by UNDP suggests that about 0.4% of the adult population of Georgia die annually from tobacco-related diseases and the estimated total annual economic costs of smoking account for 2.4% of GDP.
To reduce the health and economic harm of tobacco use, Georgia implemented radical changes in tobacco control legislation and tobacco taxation in recent years. Georgia made the most radical step towards a tobacco-free society in 2017, when the Parliament adopted a comprehensive package of legislative amendments to the Tobacco Control Law (TCL), Law on Advertising, Law on Broadcasting and Administrative Offences Code, which included: a) a ban on smoking in public places; b) a ban on all kinds of advertising and marketing activities; c) restriction of sponsorship; d) increasing the size of health warnings on the packages of all tobacco products from covering 30% of the package to 65%, and the introduction of obligatory graphic health warnings.
In parallel, Georgia started rapidly increasing excise duties on tobacco in 2017. The key changes in excise tax rates by type of tobacco product are presented in Table 1. According to the Tax Code of Georgia, excise duties on tobacco products consist of specific (Sp) and ad valorem (Ad) components. The rate of specific tax is a fixed amount of GEL per pack of cigarettes, while ad valorem tax is expressed as a percentage of the retail price of cigarettes.
Table 1. Excise taxes on tobacco products (in GEL for Sp, in percent for Av)
PRODUCT | AMOUNT | 1/16 | 1/17 | 8/17 | 1/19 | 11/19 | |||||
Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | Sp | Av | ||
Cigarettes (filtered) | 20 cigs | 1.1 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 30 | 1.7 | 30 |
Cigarettes (unfiltered) |
20 cigs |
0.3 | 10 | 0.6 | 10 | 0.6 | 10 | 1.7 | 10 | 1.7 | 30 |
Water-pipe tobacco | 1 kg | 25 | 35 | 35 | 35 | 60 | |||||
Other tobacco products |
1 kg | 25 | 35 | 35 | 35 | 60 | |||||
Chewing tobacco and snuff |
Capsules and similar products |
20 pcs | 1.7 | 0.1 | 1.7 | 0.3 | 1.7 | 0.3 | ||||
Heated tobacco products | 20 pcs | 1.7 | 0.1 | 1.7 | 0.3 | 1.7 | 0.3 | ||||
Liquids with or without nicotine |
1 ml | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
The effectiveness of recent tobacco control measures has not been assessed yet due to a lack of data on smoking patterns (prevalence, intensity, quitting rate, etc.). This data is not collected by local sources in Georgia. The latest information on smoking in the country was collected in 2016 by the WHO using the STEPS survey. However, despite the lack of specific data, I tried to analyze the impacts of the measures implemented by using data on the size of the cigarette market a) prepared by Euromonitor International and b) from our own estimates based on data from Geostat and the Ministry of Finance.
Table 2 shows estimates of the cigarette market measured by the value and number of cigarettes sold in Georgia during 2013-2019. Cigarette consumption measured by the number of packs sold was relatively stable in 2013-2016 and has begun to decrease since 2017. In 2018, approximately 375 million packs of cigarettes were smoked, which is 35 million packs (11%) less than in 2013.
In monetary terms, the size of the cigarette market was growing steadily until 2019, as the price increase outweighed the decrease in the number of cigarettes sold. However, in 2019 the total value of cigarettes sold in Georgia showed a 14% annual decline and amounted to 1,152 million GEL. According to Euromonitor International, the sharp decline in cigarettes’ market value was caused by consumers switching to cheaper alternatives along with increased illicit sales of cigarettes.
Table 2. Cigarette market
INDICATOR | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
Sales of cigarettes (mln. GEL) | 1,212 | 1,225 | 1,242 | 1,329 | 1,400 | 1,413 | 1,152 |
Sales of cigarettes (mln. packs) | 421 | 439 | 415 | 410 | 390 | 375 | ... |
Source: Euromonitor International
Table 3 shows alternative estimates of the cigarette market in Georgia. We calculated the number of factory-made and roll-your-own (RYO) cigarettes sold in the country based on production and trade data provided by Geostat:
As data on the tobacco products which are used for making RYO cigarettes are given in tons, we estimated the number of packs of RYO cigarettes assuming that a cigarette contains 1 gram of tobacco. Additionally, the size of the cigarette market was estimated using the number of excise stamps sold by MoF.
Table 3. Excise taxes on tobacco products (in GEL for Sp, in percent for Av)
Factory-made cigarettes | 520 | 560 | 455 | 467 | 387 | 374 | 180 |
Factory-made and RYO cigarettes | 651 | 645 | 515 | 514 | 467 | 447 | 274 |
Factory-made cigarettes (based on excise stamps sold) | 495 | 486 | 491 | 465 | 397 | 384 | 216 |
Source: Geostat, MoF, author’s calculations
The number of factory-made cigarette packs is robust across different sources – Euromonitor International, Geostat, and MoF. Estimates of the market size for 2017 and 2018 are nearly identical. Most importantly, all three sources show the same dynamics: the size of the cigarette market has been rapidly shrinking since 2017, indicating the remarkable achievement of the tobacco control policy implemented in Georgia. The biggest contraction occurred in 2019 when the sales of factory-made cigarettes fell by 44% or 52% according to MoF and Geostat data respectively.
Despite the encouraging results achieved, Georgia needs to address existing gaps in tobacco control legislation to further increase its effectiveness. For example, some public places are not 100% smoke-free, as smoking is still allowed in casinos, private taxis, penitentiaries, airport transit zones, pre-trial detention cells, and in designated areas of inpatient psychiatric facilities and palliative care facilities.
Also, the remarkable results of these tobacco control efforts could potentially be hindered by the development of an illegal market. Higher excise tax rates on tobacco products create incentives for illicit trade, which reduces the effectiveness of tobacco control and taxation policies by providing goods at lower prices, mainly by avoiding government taxes through smuggling, illicit production, and counterfeiting. The development of the illegal market reduces government revenues. According to a World Bank study, the Georgian territories of Abkhazia and South Ossetia, currently occupied and controlled by Russia, could be a source of illicit tobacco products. The existing literature suggests that the illicit cigarette trade in Georgia was low – just 1.5% of total cigarette trade in 2019. Despite this, and given that trends can change rapidly, Georgian policymakers should put a special effort into fighting the illegal trade in tobacco products.
Another important issue is the low availability and accessibility of cessation support programs, as smoking-cessation services are available only in a few private healthcare facilities. Moreover, the costs of such programs are only partially covered by universal health insurance. Also, the Government’s policy against smoking does not include any tobacco harm reduction actions – the legislation does not differentiate between tobacco harm reduction products (such as e-cigarettes, which may be somewhat less harmful to human health), traditional cigarettes, and fine tobacco. As an increasing number of countries recognize that enabling access to safer tobacco products (such as e-cigarettes, snus, and heated tobacco products) is an effective harm reduction and smoking cessation measure, Georgia may consider regulating tobacco harm reduction products differently from combustible cigarettes.
Finally, the health benefits of the implemented tax policies could be hindered by the heterogeneous nature of taxation, which encourages downward substitution and shifting to smoking cheaper or RYO cigarettes instead of a reduction in smoking. Therefore, when considering further increases in excise duties on tobacco products, the excise increase on fine tobacco should be relatively higher than on cigarettes.