თავის დანებება თუ იატაკქვეშეთში გადასვლა? თამბაქოს მომხმარებლების რეაქცია გამკაცრებულ რეგულაციებზე
31 მაისი „მსოფლიო თამბაქოს გარეშე“ საერთაშორისო დღეა, რომელიც „თამბაქოს მოხმარების საშიშროებაზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას, თამბაქოს კომპანიების ბიზნესსა და მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის (WHO) თამბაქოს მოხმრების წინააღმდეგ მიმართულ საქმიანობაზე ინფორმაციის გავრცელებას“ ემსახურება. 2021 წლის თემაა „თავი დაანებე მოწევას“, მწეველებს შეუძლიათ WHO-ის ვებ-გვერდზე გაეცნონ მოწევისთვის თავის დანებებაზე არაერთ სასარგებლო და საჭირო ინფორმაციას.
როგორც წინა ბლოგში დაგპირდით, ვაგრძელებთ ჯანმრთელობასა და ეკონომიკაზე მოწევის გავლენასთან დაკავშირებული თემების, ასევე ხელისუფლების მხრიდან საპასუხო ინტერვენციების შესწავლას. ამ სტატიაში ვისაუბრებთ CRRC-ის მიერ 2021 წლის არილში ჩატარებული კვლევის შედეგებზე. კითხვარში წარმოდგენილი იყო კითხვები მოსახლეობის ზოგად მახასიათებლებზე, მოწევასთან დაკავშირებულ ქცევებზე, ასევე, რას ფიქრობს საზოგადოება მოწევისთვის თავის დანებების მეთოდებსა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე თამბაქოს სხვადასხვა პროდუქტის გავლენაზე. საქართველოს ზრდასრული მოსახლეობა სატელეფონო ინტერვიუს საშუალებით გამოიკითხა, კვლევისთვის შერჩეულ იქნა 1,236 ადამიანი. კვლევის დიზაინი საშუალებას გვაძლევს, შედეგები გავაანალიზოთ როგორც გენდერულ, ისე რეგიონულ ჭრილში (დედაქალაქი, სხვა ურბანული და სოფლის ტიპის დასახლებები). ჩვენ ხელთ არსებული ინფორმაციით, 2016 წლის WHO STEPS-ის შემდეგ ეს პირველი კვლევაა თამბაქოსთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
მოწევის გავრცელება
1-ელ ცხრილში მოცემულია ინფორმაცია მოწევის გავრცელების შესახებ, რომლის თანახმად, საქართველოში ზრდასრული მოსახლეობის 27.1% ეწევა თამბაქოს „ტრადიციულ“ პროდუქტს (ყოველდღიურად ან უფრო იშვიათად), რაც 3.9 პროცენტული პუნქტით (ან 12.7%-ით) ნაკლებია, ვიდრე 2016 წელს. ეს შემცირება მეტწილად მოდის მამაკაცებზე, რომლებიც ნაკლებს ეწევიან – 43.3% 2021 წელს, მაშინ როდესაც 2016 წელს ეს მაჩვენებელი 57%-ს შეადგენდა, მწეველი ქალების წილი კი ამჟამად ოდნავ მეტია 2016 წელთან შედარებით. რეგიონული თვალსაზრისით, მოწევა ყველაზე გავრცელებულია თბილისში, სადაც მოსახლეობის თითქმის მესამედი მწეველია.
ცხრილი 1. ეწევით თუ არა თამბაქოს, სიგარეტს, შესახვევ თამბაქოს, ჩიბუხს, სიგარებს და ა.შ.?
ინდიკატორი სულ დედაქალაქი ქალაქები სოფლები კაცი ქალები
დიახ, ყოველდღე 24.2 31.5 19.9 21.8 43.3 7.7
დიახ, უფრო იშვიათად 2.9 2.3 3.3 2.9 5.0 1.0
არა, თავი დავანებე 10.2 12.1 11.3 8.2 18.3 3.2
არასდროს მომიწევია 62.8 54.0 65.5 67.1 33.4 88.2
ეს შედეგები ხაზს უსვამს ბოლო წლებში თამბაქოს მაკონტროლებელ კანონმდებლობასა და დაბეგვრაში განხორციელებული ცვლილებების ეფექტიანობას. ამასთან, კვლევით დადგენილი თამბაქოს მოხმარების შემცირების მასშტაბები საქართველოში მნიშვნელოვნად განსხვავებულია სიგარეტის ბაზრის ჩვენი წინა შეფასებისგან (რომლის ფარგლებშიც 2016-2019 წლებში გაყიდული სიგარეტის რაოდენობა დაახლოებით 50%-ით შემცირდა). ამ განსხვავებას, სავარაუდოდ, ორი ძირითადი ფაქტორი განსაზღრავს: ა) ბოლო წლებში მოწევის ინტენსივობა შემცირდა – მწეველები დღეში ნაკლებ სიგარეტს მოიხმარენ; და ბ) კვლევის მონაცემები მოიცავს როგორც ლეგალურ, ისე არალეგალურ ბაზრებს, ხოლო ჩვენი შეფასებები ემყარება საქსტატის ვაჭრობის და ფინანსთა სამინისტროს აქციზური მარკების მონაცემებს, რაც მხოლოდ სიგარეტის ლეგალურ ყიდვა-გაყიდვის შესახებ ინფორმაციას ასახავს.
კვლევამ შეაგროვა ინფორმაცია თამბაქოს “ზიანის შემამცირებელი პროდუქტების” (HRP) მოხმარების შესახებაც, რომლის პოპულარობა საქართველოში ჯერ კიდევ დაბალია, რადგან ზრდასრული მოსახლეობის მხოლოდ 3.5% და 3.3%, შესაბამისად, ეწევა ელექტრონულ სიგარეტს და გასახურებელ თამბაქოს (იხ. ცხრილები 2 და 3). ეს დიდად გასაკვირი არ არის, რადგან მთავრობის მოწევის საწინააღმდეგო პოლიტიკა ამ პროდუქტებს ტრადიციული სიგარეტისგან არ განასხვავებს. ასევე, საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი (NCDC) ავრცელებს ინფორმაციას HRP-ს ჯანმრთელობაზე უარყოფითი გავლენის შესახებ, რომლის თანახმადაც, ახალგაზრდებს შორის მათი მზარდი მოხმარება დიდ საზრუნავად იქცა. NCDC-ის თქმით, „არაერთმა კვლევა დაადასტურა, რომ სიგარეტის მოწევაზე უარის თქმის მიზნით ელექტრონული სიგარეტის მოწევა მცდარი აზრია. პირიქით, ეს ხელს უწყობს თამბაქოს მოხმარებას ან, ხშირ შემთხვევაში, კომბინირებულ მოხმარებას“.
ცხრილი 2. ეწევით თუ არა ელექტრონულ სიგარეტს?
ინდიკატორი სულ დედაქალაქი ქალაქები სოფლები კაცები ქალები
დიახ, ყოველდღე 0.4 0.6 0.7 0.0 0.4 0.4
დიახ, გასული კვირის განმავლობაში მინიმუმ ერთხელ მოვწიე 0.1 0.4 0.0 0.0 0.2 0.0
დიახ, გასული 30 დღის განმავლობაში მინიმუმ ერთხელ მოვწიე 0.9 1.3 0.4 0.9 1.7 0.1
დიახ, უფრო იშვიათად 2.1 3.0 2.1 1.5 3.8 0.7
არა 96.5 94.7 96.8 97.6 93.9 98.8
ცხრილი 3. ეწევით თუ არა გასახურებელ თამბაქოს?
დიახ, ყოველდღე 1.0 3.0 0.0 0.2 1.4 0.6
დიახ, გასული კვირის განმავლობაში მინიმუმ ერთხელ მოვწიე 0.4 0.4 0.2 0.4 0.8 0.0
დიახ, გასული 30 დღის განმავლობაში მინიმუმ ერთხელ მოვწიე 0.2 0.3 0.3 0.0 0.3 0.1
დიახ, უფრო იშვიათად 1.8 5.4 0.6 0.1 2.2 1.4
არა 96.7 91.0 98.9 99.3 95.3 98.0
თუმცა, რადგან სულ უფრო მეტი ქვეყანა აღიარებს, რომ თამბაქოს “ზიანის შემამცირებელი პროდუქტების” ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა ხელს უწყობს ჯანმრთელობისთვის ზიანის ეფექტიან შემცირებას და მოქმედებს როგორც თამბაქოს მოწევისთვის თავის დანებების საშუალება, საქართველომ შეიძლება განიხილოს თამბაქოს HRP-ების რეგულირება სიგარეტისგან განსხვავებულ ჭრილში. აშშ-ის სურსათისა და მედიკამენტების ასოციაციის ერთ-ერთმა ბოლოდროინდელმა გადაწყვეტილებამ ბაზარზე IQOS-ის, როგორც მოდიფიცირებული რისკის მქონე თამბაქოს ნაწარმის მარკეტინგის დაშვების თაობაზე, შესაძლოა შეუწყოს ხელი ამ პროცესს. გარდა ამისა, გასახურებელი თამბაქო საქართველოში ოფიციალურად არ იყიდებოდა 2020 წლის ივლისამდე. მიუხედავად იმისა, რომ ეს პროდუქტი (IQOS)1 ახლა უკვე ხელმისაწვდომია უმეტეს ქართულ სუპერმარკეტებში (განსაკუთრებით თბილისში) და მისი ფასი პრემიუმ ბრენდის სიგარეტების მსგავსია, მან შეიძლება სწრაფად მოიპოვოს პოპულარობა „ტრადიციულ“ ქართველ მწეველებს შორის. ამის მიუხედავად, ხელისუფლება მაინც ფრთხილად უნდა იყოს, რადგან თამბაქოს ინდუსტრია, რეგულაციების გამკაცრებისა და სიგარეტის ბაზრის სწრაფად შემცირების გათვალისწინებით, აქტიურად ავითარებს და ლობირებს თამბაქოს ახალი პროდუქტის ბაზარს, საკუთარი თავისთვის გრძელვადიანი მომავლის უზრუნველსაყოფად.
საზოგადოებრივი აზრი HRP-ის შესახებ
საინტერესოა, რომ საზოგადოებრივი აზრი ტრადიციული და ელექტრონული სიგარეტის უარყოფით გავლენაზე გაიყო: გამოკითხულთა 20,7% ფიქრობს, რომ ჩვეულებრივი სიგარეტი უფრო მავნებელია, ვიდრე ელექტრონული სიგარეტი, ხოლო 16,8%-ს საწინააღმდეგო მოსაზრება გააჩნია. გამოკითხულთა აბსოლუტური უმრავლესობა თვლის, რომ ისინი ერთნაირად საზიანოა, ხოლო დანარჩენებმა ან უარი თქვეს პასუხზე, ან არ იცოდნენ პასუხი. საზოგადოებრივი აზრი რეგიონულ და გენდერულ ჭრილში ამ ზოგად ტრენდს მისდევს, ერთი მცირედი განსხვავებით – ქალების მხოლოდ 11,4% ფიქრობს, რომ ელექტრონული სიგარეტის მოწევა უფრო საზიანოა.
გრაფიკი 1. როგორ ფიქრობთ, ელექტრონული სიგარეტის მოწევა უფრო საზიანოა ჯანმრთელობისთვის თუ ჩვეულებრივი სიგარეტის?
მოწევისთვის თავის დანებების პროგრამები საქართველოში
WHO-ის მონაცემებით, მოწევისთვის თავის დანებების ხელშეწყობის სერვისების მიწოდებამ, სრული ან ნაწილობრივი დაფარვით, კონსულტაციის, მედიკამენტების და უფასო სატელეფონო კავშირის ჩათვლით, შეიძლება გააორმაგოს თამბაქოს მომხმარებლის შანსები, წარმატებით დაანებოს თავი მოწევას. ამიტომ თამბაქოს მოხმარების კონტროლის ღონისძიებების სრული ეფექტიანობის მისაღწევად, მნიშვნელოვანია მოწევისთვის თავის დანებების ხელშემწყობი მომსახურების სრული სპექტრის შეთავაზება.
საქართველომ თამბაქოს მოხმარების შეწყვეტის ეროვნული სტრატეგია 2013 წელს მიიღო. თუმცა, 2021 წლის მონაცემებით, მოწევაზე უარის თქმის ხელშემწყობი სერვისები ხელმისაწვდომია მხოლოდ კერძო სამედიცინო დაწესებულებებში და მათ ღირებულებას მხოლოდ ნაწილობრივ ანაზღაურებს ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევა. მართალია, ვარენიკლინი2 აფთიაქებში ურეცეპტოდ იყიდება, მაგრამ ამ მედიკამენტის ღირებულებას ჯანმრთელობის საყოფელთაო დაზღვევა არ ფარავს. თუმცა 2020 წლის იანვრიდან მოწევისთვის თავის დანებების ხელშემწყობ სერვისებზე წვდომის გასაუმჯობესებლად, მოწევისთვის თავის დანებების ხელშემწყობი სამედიცინო საშუალებები გათავისუფლებულია დღგ-ისა და იმპორტის გადასახადიდან.
გარდა ამისა, საქართველო მწეველთათვის სატელეფონო საკონსულტაციო მომსახურებას უზრუნველყოფს3. 2018 წლის მაისში, თამბაქოს კონტროლის ახალი კანონის ამოქმედების შემდეგ, გაიზარდა მოთხოვნა მოწევის შეწყვეტის შესახებ კონსულტაციებსა და ახალ რეგულაციებთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე. 2018 წლის მაისიდან დეკემბრის ჩათვლით თამბაქოს ცხელ ხაზზე 3,027 ადამიანმა (2,673 კაცი და 354 ქალი) დარეკა, როცა 2018 წლის პირველ ოთხ თვეში ზარების რაოდენობა მხოლოდ 193 იყო. აქედან მწეველების 60%-ს კონსულტაცია გაუწიეს მოწევის შეწყვეტაზ, 10%-მა მიიღო ინფორმაცია ახალ რეგულაციებზე, ადამიანების 30%-მა კი მიმართა სხვადასხვა სამედიცინო დაწესებულებას. ცხელ ხაზზე მოთხოვნის შედარებით გაზრდის მიუხედავად, მისი ეფექტიანობა ძალზე დაბალი რჩება; 2019 წლის მონაცემებით, ამ მომსახურებით მწეველთა მხოლოდ დაახლოებით 0,7% ისარგებლა4.
დამატებითი ღონისძიების სახით, 2017 წელს NCDC-მა გამოუშვა მობილური აპლიკაციის ქართული ვერსია, რომელიც მომხმარებლებს მოწევაზე უარის თქმაში ეხმარება5. აპლიკაცია თავდაპირველად შეიმუშავა აშშ-ის კიბოს საერთაშორისო ინსტიტუტის თამბაქოს კონტროლის განყოფილებამ. ინტერაქტიული აპლიკაცია ქმნის მწეველის ინდივიდუალურ ისტორიას, აგზავნის პერსონალიზებულ გამამხნევებელ რჩევებს, გთავაზობთ ინფორმაციას და მითითებას მოწევისთვის თავის დანებების სარგებლიანობის შესახებ. დღევანდელი მონაცემებით, ჩამოტვირთვების რაოდენობა აჩვენებს, რომ ამ აპლიკაციის დახმარებით ათი ათასზე მეტმა მომხმარებელმა სცადა მოწევის შეწყვეტა, რაც ამჟამინდელ მწეველთა მხოლოდ 1,1%-ს შეადგენს.
კვლევის შედეგებმა ასევე ცხადყო, რომ საქართველოში მოწევისთვის თავის დანებების ხელშემწყობი სერვისების ხელმისაწვდომობა და მათზე მოთხოვნა ძალიან დაბალია. რესპონდენტებს ჰკითხეს, ცდილობდნენ თუ არა მოწევის შეწყვეტას ბოლო ერთი წლის განმავლობაში და რომელი მეთოდი გამოიყენეს, რაზეც მონაწილეთა თითქმის ნახევარმა უპასუხა, რომ არ ცდილობდა თავის დანებებას, ხოლო 13,4%-მა კითხვაზე პასუხის გაცემაზე უარი განაცხადა. რესპონდენტთა მხოლოდ 2.2%-მა გამოიყენა ნიკოტინის ჩანაცვლებითი თერაპია, სხვა მედიკამენტები და სამედიცინო დაწესებულებებში კონსულტაცია, ხოლო 3.3% გადავიდა ელექტრონულ სიგარეტზე ან გასახურებელ თამბაქოზე. აბსოლუტური უმრავლესობა (32.7%) ცდილობდა მოწევისთვის თავის დანებებას დამატებითი მეთოდების გარეშე – მხოლოდ თვითკონტროლით.
გრაფიკი 2. ბოლო ერთი წლის განმავლობაში გიცდიათ მოწევისთვის თავის დანებება? რომელი მეთოდი გამოიყენეთ?
ეს შედეგები მიუთითებს თამბაქოსთვის თავის დანებების მიმართულებით დამხმარე პროგრამებისა და კამპანიების გატარების აუცილებლობაზე. თამბაქოს მოხმარების შეწყვეტის ხელშემწყობი ღონისძიებები, რომლებიც ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებას საჭიროებს, უნდა მოიაზრებოდეს როგორც პრიორიტეტული მიმართულება, რომელიც ხელს შეუწყობს საკანონმდებლო და საგადასახადო ზომების გატარებას.
[1] ელექტრონული მოწყობილობა, რომელიც ათბობს და არა წვავს თამბაქოს.
[2] ვარენიკლინი არის მედიკამენტი, რომელიც ნიკოტინზე დამოკიდებულების სამკურნალოდ გამოიყენება.
[3] ცხელი ხაზი (ტელეფონის ნომერი: 166001) მუშაობს დილის 10 საათიდან საღამოს 6 საათამდე, კვირაში შვიდი დღე.

It is World No Tobacco Day – a yearly celebration that “informs the public on the dangers of using tobacco, the business practices of tobacco companies, what the World Health Organization (WHO) is doing to fight against the use of tobacco.” This year’s theme is “Commit to quit”, and if you are a smoker you can find useful information on the WHO webpage devoted to ending smoking.
As promised in our previous blog, Tobacco Control in Georgia, here I continue to explore topics connected to the local economic and health impacts of smoking, and the corresponding policy responses from the authorities. This article presents the results of a recent omnibus survey conducted by CRRC in April 2021. Alongside general population characteristics, questions on smoking behavior, cessation methods, and public opinion on the health effects of different tobacco products were included in the study. The omnibus survey was conducted via phone interviews from the adult population of Georgia, with a sample size of 1,236 individuals. Its design allows the results to be analyzed from both gender and regional perspectives (the capital, other urban and rural areas). To the best of our knowledge, it is the first survey conducted in Georgia since WHO’s STEPS in 2016 to cover tobacco-related topics.
Table 1 presents information on smoking prevalence, according to which 27.1% of the adult population in Georgia smoke “regular” tobacco products (daily or more rarely), which is by an impressive 3.9 percentage points (or by 12.7%) less than in 2016. This decline largely comes from men smoking less – 43.3% in 2021 versus 57% in 2016 – while, at present, a slightly higher share of women smoke compared to 2016. From a regional perspective, smoking is most prevalent in Tbilisi, where nearly a third of the population are smokers.
Table 1. Do you smoke tobacco, cigarettes, wrapping tobacco, pipes, cigars, etc.?
INDICATOR | TOTAL | CAPITAL | URBAN | RURAL | MEN | WOMEN |
Yes, daily | 24.2 | 31.5 | 19.9 | 21.8 | 43.3 | 7.7 |
Yes, more rarely | 2.9 | 2.3 | 3.3 | 2.9 | 5.0 | 1.0 |
No, I quit smoking | 10.2 | 12.1 | 11.3 | 8.2 | 18.3 | 3.2 |
No, I’ve never smoked | 62.8 | 54.0 | 65.5 | 67.1 | 33.4 | 88.2 |
These results emphasize the effectiveness of the changes implemented in tobacco control legislation and taxation in recent years. However, the magnitude of the decline in smoking consumption in Georgia measured by the omnibus survey data and our previous estimates of the cigarette market (where we found about a 50% decrease in the number of cigarettes sold in 2016-2019) significantly differs. A few possible explanations for this divergence are that a) smoking intensity has decreased in recent years – smokers consume fewer cigarettes per day; and b) the survey data includes both legal and illegal markets, whereas our estimates are based on Geostat’s trade data and the Ministry of Finance’s excise stamps, which only cover the legal sale and purchase of cigarettes.
The survey also collected information on tobacco consumption from harm reduction products (HRPs). The popularity of which is still low in Georgia, as only 3.5% and 3.3% of the adult population smoke e-cigarettes or heated tobacco products, respectively (see Tables 2 and 3). This is hardly surprising, as the government’s anti-smoking policy does not differentiate these products from traditional cigarettes. In addition, the National Center for Disease Control and Public Health of Georgia (NCDC) spreads information about the negative health effects of HRPs, where their increasing prevalence among the youth has become a great concern. According to the NCDC, “numerous studies have suggested that the use of e-cigarettes to give up smoking is a misconception. On the contrary, it promotes the consumption of tobacco or in many cases combined consumption.”
Table 2. Do you smoke Electronic cigarettes?
Yes, every day | 0.4 | 0.6 | 0.7 | 0.0 | 0.4 | 0.4 |
Yes, at least once in the last week | 0.1 | 0.4 | 0.0 | 0.0 | 0.2 | 0.0 |
Yes, at least once in the last 30 days | 0.9 | 1.3 | 0.4 | 0.9 | 1.7 | 0.1 |
Yes, more rarely | 2.1 | 3.0 | 2.1 | 1.5 | 3.8 | 0.7 |
No | 96.5 | 94.7 | 96.8 | 97.6 | 93.9 | 98.8 |
Table 3. Do you smoke heated tobacco products?
Yes, every day | 1.0 | 3.0 | 0.0 | 0.2 | 1.4 | 0.6 |
Yes, at least once in the last week | 0.4 | 0.4 | 0.2 | 0.4 | 0.8 | 0.0 |
Yes, at least once in the 30 days | 0.2 | 0.3 | 0.3 | 0.0 | 0.3 | 0.1 |
Yes, more rarely | 1.8 | 5.4 | 0.6 | 0.1 | 2.2 | 1.4 |
No | 96.7 | 91.0 | 98.9 | 99.3 | 95.3 | 98.0 |
However, as an increasing number of countries are coming to recognize that enabling access to safer tobacco products leads to effective harm reduction and acts as a cessation measure, Georgia may consider regulating tobacco HRPs differently from combustible cigarettes. One recent decision from the US Food and Drug Association to authorize the marketing of IQOS1 as a modified risk tobacco product could potentially foster this process. Furthermore, heated tobacco products were not officially sold in Georgia until July 2020. Although the product (IQOS) is now available in most Georgian supermarkets (especially in Tbilisi), priced comparably to premium brand cigarettes, thus it could quickly gain popularity among “conventional” Georgian smokers. Nevertheless, the authorities should remain cautious as the tobacco industry, in light of growing regulations and a rapidly shrinking cigarette market actively develops and lobbies the new tobacco product market to secure their long-term future.
Interestingly, public opinion on the adverse health effects of cigarettes versus e-cigarettes is somewhat divided: 20.7% of respondents think that regular cigarettes are more harmful than e-cigarettes, while 16.8% maintain the opposite view; the vast majority of respondents believe that they are equally harmful, while the remainder either refused to answer or did not know the answer. Public opinion from a regional and gender perspective follows this general pattern, with one slight deviation – only 11.4% of women think that smoking e-cigarettes are more harmful.
Figure 1. Do you think smoking e-cigarettes is more harmful than regular cigarettes?
According to WHO, comprehensive cessation services with full or partial coverage, including counseling, medication, and toll-free telephone quitlines can more than double a tobacco user’s chance of successfully quitting. Therefore, to achieve the full benefits of tobacco control efforts, offering a full range of cessation services is important.
Georgia adopted its national tobacco cessation strategy and clinical guidelines in 2013. However, as of 2021, smoking-cessation services are available only in certain privately-owned primary healthcare facilities. The costs of which are only partially covered by universal healthcare insurance. Although Varenicline2 can be legally purchased from a pharmacy without a prescription, the cost of the medication is not covered by universal healthcare insurance. Nevertheless, to improve access to cessation services, treatments for tobacco use have been exempt from VAT and import duties since January 2020.
Georgia moreover provides toll-free smoking quitline services for smokers.3 Following the enactment of the new Tobacco Control Law in May 2018, the demand for smoking cessation consultations and information on the new regulations has increased. A total of 3,027 people (2,673 men and 354 women) called the tobacco hotline between May-December 2018, while the number of calls in the first four months of 2018 was only 193. Of these, around 60% of callers were consulted on smoking cessation, 10% were informed of the new regulations, and 30% of people were referred to various medical facilities. Despite the relative increase in demand for the hotline, its effectiveness remains extremely low, with only approximate 0.7% of smokers using the service in 2019.4
As an additional measure, in 2017 the NCDC launched a Georgian version of a mobile application that helps its users give up smoking.5 The application was initially developed by the Tobacco Control Department of the International Cancer Institute in the United States. The interactive app allows for the creation of an individual’s smoking history, sends encouraging individualized advice, provides information on the benefits and guidelines for stopping smoking, amongst other things. The number of downloads currently suggests that more than ten thousand users have tried to quit smoking with the help of this app, which accounts for only 1.1% of current smokers.
The results of the omnibus survey also reveal that the availability of cessation services and their demand is extremely low in Georgia. The respondents were asked if they did try to quit smoking within the last year which method was used; where nearly half the participants had not tried to give up, and 13.4% refused to answer the question. Nicotine replacement therapy, other medications, and consultation in healthcare facilities were used only by 2.2% of respondents, while 3.3% switched to e-cigarettes or heated tobacco. Where the vast majority (32.7%) tried to quit smoking without any additional methods – solely from self-control.
Figure 2. Did you try to quit smoking in the last year? Using which method?
These results suggest that Georgia must recognize the unmet need for cessation support programs and act immediately under a comprehensive tobacco control strategy. Cost-effective tobacco cessation interventions, those linked with the use of new technologies, should be a priority in order to improve access for large and hard-to-reach populations and to complement legislative and taxation measures.